ورود

ورود به حساب

نام کاربری *
رمز *
به خاطر بسپار

کاهش ۴۰ هزار تنی واردات کاغذ چاپ و تحریر در سال ۹۷ / کاهش قیمت‌ها ادامه دارد

کاهش ۴۰ هزار تنی واردات کاغذ چاپ و تحریر در سال ۹۷ / کاهش قیمت‌ها ادامه دارد

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا می‌گوید: در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر کمتر به کشور وارد شده است،‌ این کاهش یکی از دلایل نابسامانی بازار بوده است.

41c360b0-94d5-4722-824f-8be0dcaac4ab
c43225c2-5dc8-417c-96ff-1434b560980a
--1

سید حسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به اطلاعیه جدید وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره فراخوان واردات کاغذ گفت: خوشبختانه تاکنون استقبال نسبت به واردات کاغذ از سوی واردکنندگان زیاد بوده است،‌ با توجه به اینکه واردات کاغذ در شرایط فعلی با بازاری مطمئن روبروست؛‌ این نوع واردات سودآور است، بنابراین تقاضا نسبتا زیاد است.

وی ادامه داد: اکنون واردات کاغذ هم از طریق سامانه وزارت ارشاد و ارز 4200 تومانی انجام می‌شود و هم وارادات مقوا و گلاسه با ارز نیمایی. خوشبختانه مدتی است که بر اساس تفاهم‌نامه وزارت صمت با انجمن واردکنندگان نیازی به قرارداد با مصرف کننده قبل از اقدام به واردات گلاسه و مقوا نیست.

میرباقری درباره گلایه برخی از واردکنندگان نسبت به عدم ترخیص کاغذ از گمرک به دلیل نرسیدن بخشنامه محاسبه ارز کاغذ با دلار 4200 تومانی گفت: من در این رابطه مشکلی ندیدم ولی تا جاییکه مسئولان گمرک در کارگروه عنوان کردند کسانی که قبلاً ارز را خریداری کرده‌اند و کالا در گمرک آمده است،‌ منعی برای واردات ندارند اگر هم مشکلات دیگری در این زمینه وجود دارد‌، می‌توانند با مراجعه به انجمن یا کارگروه کاغذ موضوع را حل کنند.

وی با اشاره به کاهش قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر گفت: از دو هفته پیش که اعلام شد ارز کاغذ 4200 تومانی باقی می‌ماند‌، قیمت کاغذ در بازار آزاد روند نزولی به خود گرفته است،‌ اگر بانک مرکزی در زمینه تامین ارز به موقع اقدام کند،‌ ما در ماه‌های اخیر شاهد کاهش قابل توجه قیمت کاغذ در بازار خواهیم بود.

 میرباقری با اشاره به حجم واردات کاغذ در سال گذشته و اینکه گفته می‌شود، واردات کاغذ در سال 97 نسبت به سال 96  حدوداً 40 برابر شده است،‌ گفت:‌ بیش از 20 هزار تن کاغذ در 6 ماه دوم سال 97  برای ناشران توزیع شده است،‌  نشر در سال طبق برآورد کارشناسان 40 هزار تن کاغذ نیاز دارد‌. بنابراین می‌توان گفت در نیمی از سال ما نیاز ناشران را پاسخ داده‌ایم.

وی افزود: آماری که گفته می‌شود بیش از 40 برابر بیشتر واردات داشته‌ایم را نمی‌دانیم بر چه مبنایی بوده است،‌ احتمالا کل کاغذها محاسبه شده ولی در رابطه با کاغذ چاپ و تحریر نسبت به سال 96 بیشتر از 30 تا 40 هزار تن کمتر کاغذ وارد شده است. چرایی این کار به مسائل و مشکلات ارزی کشور مربوط بوده است و من فکر می‌کنم با تدابیری که در کارگروه اتخاذ شده است،‌ در آینده از نظر تامین ارز مشکلی وجود ندارد.

میرباقری در پاسخ به این پرسش که آیا پرونده‌ای برای تخلف واردکنندگان عضو انجمن تشکیل شده است یا خیر گفت: اینکه ارز گرفته باشند و کاغذ نیاورده باشند، فکر نمی‌کنم کسی بوده باشد. اینکه پرونده‌ای تشکیل شده باشد، را خبر ندارم.// تسنیم،‌

 

اطلاعات تماس

تلفن: 86073504 - 88328065

فکس: 86073496

ایمیل: info@anjomanpbci.ir

آدرس: تهران، خیابان مطهری، خیابان مفتح شمالی، کوچه اصلی پور، پلاک 36، طبقه اول، واحد 1

درباره ما

از آنجا که تا کنون واردکنندگان این صنعت از مامن امنی در عرصه ی واردات کشور به عنوان حامی و پشتیبان خود  برخوردار نبوده اند، بایسته بود که چنین انجمنی سال ها قبل تاسیس می شد و لیکن همین اقدام مختصر که روند آغاز آن از اوایل تابستان سال 1393 به جریان افتاد  و در مهرماه سال 1393 منجر به تاسیس اولین دوره آن گردید به فال نیک گرفته شده و هدف از تاسیس انجمن چیزی جز ارائه خدمت به واردکنندگان  کاغذ ، مقوا و فرآوردهای سلولزی نبوده و نیست و اعضای هیئت مدیره اولین دوره انجمن تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا پایه گذار انجمنی قوی و جامعه الشمول باشد.