آمادگی واردکنندگان کاغذ برای واردات مواد اولیه تولید

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی ایران از آمادگی و استقبال واردکنندگان برای واردات مواد اولیه تولید کاغذ در کشور خبر داد.

سیدحسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی ایران، درگفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به ثبات در بازار کاغذ گفت:‌ تعیین قیمت انواع کاغذ و مقوا در بازار تابع عرضه و تقاضا است،‌ همچنین نرخ جهانی کاغذ و ارز نیز بر این بازار تاثیرگذار است،‌ اگر قیمت جهانی کاغذ ثابت باشد،‌ قیمت بازار کاغذ نیز با ثبات روبروست، اگر متغیر باشد،‌ قیمت کاغذ در ایران نیز متغیر خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در ماه‌های گذشته نرخ جهانی کاغذ نوسانات زیادی داشته است، به تبع آن در داخل کشور نیز شاهد نوسان قیمت بوده‌ایم،‌ ارز نیز نوسان قیمت داشت که آن هم بر التهاب بازار کاغذ موثر بود. اما آنچه که موجب بالا رفتن قیمت کاغذ شد‌، بیش از همه افزایش قیمت جهانی این کالا بود.

میرباقری ادامه داد:‌ ما واردکنندگان کاغذ در ماه‌های گذشته با همکاری وزارت صمت تلاش کردیم  با واردات بیشتر،‌ ثبات قیمت را به بازار برگردانیم.

وی درخصوص اینکه ثبات فعلی تا چه زمانی در بازار ماندگار است،‌ گفت: ماندگاری قیمت کاغذ یا هرکالای دیگری بستگی  به قیمت جهانی آن دارد. اما آن چیزی که اکنون می‌توانم بگویم این است که در سایه همکاری و اعتمادی که بین واردکنندگان و وزارت صمت ایجاد شده ، این ثبات به وجود آمده است.

میرباقری با رد این شایعه که واردکنندگان تمایلی به واردات ندارند، افزود:‌ اگر واردات انجام نمی‌شد،‌ قیمت کاغذ در بازار آزاد کاهش پیدا نمی‌کرد، با توجه به همکاری وزارت صمت در تایید تقاضاهای واردات ما، توانستیم بحران اول مهر را که هر ساله موجب افزایش قابل توجه قیمت می‌شد ‌را به خوبی پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به تلاش دولت برای خودکفایی در تولید کاغذ داخلی اضافه کرد:‌ ما هم از خودکفایی استقبال می‌کنیم،‌ اگر تولید داخلی بتواند بخش کاغذ مورد نیاز کشور را تأمین کند،‌ ما نیز به سمت واردات مواد اولیه برای تولید خواهیم رفت که اتفاقا برای ما سهولت بیشتری دارد. بارها نیز اعلام کرده‌ایم که آمادگی واردات مواد اولیه را داریم و برخی از تولیدکننده‌ها نیز استقبال کرده‌اند.

میرباقری با بیان این مطلب که امروز احتکار کاغذ دیگر معنا ندارد،‌ گفت: احتکار کاغذ امروز به ضرر واردکننده است،‌ احتکار زمانی رخ می‌داد که ارز 4200 تومانی بود. ما امروز خواهان بازار تجارت آزاد هستیم،‌ بازار بدون رانت،‌ در این شرایط است که بازار با رقابت بین فعالان، خود را پیدا می‌کند. خوشبختانه اکنون مشکلی با وزارت صمت نداریم،‌ و همکاری‌های خوبی انجام شده است،‌ مشکل ما با بانک مرکزی بر سر تامین به موقع ارز است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا