آمریکا رهبری تجاری خود را از دست می‌دهد

در حالی که هفته آینده چهره‌های مطرح سیاسی و کارشناسان اقتصادی برای گفت‌وگو درباره مهمترین مسایل جهانی در مجمع جهانی اقتصاد در دهکده داوس سوییس گرد هم می‌آیند، اتحادیه اروپا نگران موضع‌گیری ترامپ در این رویداد است.
به نقل از رویترز، به گفته کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا، این اتحادیه در حال حاضر هیچ ایده‌ای درباره آنچه که رییس‌جمهوری آمریکا در داوس به مخاطبانش خواهد گفت ندارد اما پیام اتحادیه اروپا به ترامپ روشن است.
سیسیلیا مالمستروم گفت: به وضوح مشخص است که آمریکا با کنار کشیدن خود از نقش هدایت‌کننده در عرصه تجارت جهانی، خود را به یک کشور پیش‌پاافتاده بدل می‌کند.
در حالی که اتحادیه اروپا طی سه سال گذشته در حال انعقاد موافقت‌نامه با شرکای جدید تجاری است از جمله موافقت‌نامه تجاری با ژاپن و تلاش برای امضای توافق‌نامه با بلوک تجاری آمریکای لاتین، ایالات متحده در حال خروج از پیمان‌های تجاری منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است.
به گفته این کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا، رفتارهای تجاری آمریکا تحت هدایت دولت ترامپ یکی از اصلی‌ترین عوامل سوق دادن اروپا به سمت سیاست‌های تجاری جدید و اتحاد با قطب‌های تجاری نوین بوده است. مالمستورم گفت: کشورها در سراسر جهان به دنبال شرکای تجاری می‌گردند ولی اتحادیه اروپا به دلیل پشت سر گذاشتن بحران‌های حاد و رأی انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه، برای یافتن شرکای جدید مشتاق‌تر است.
مالمستروم که هفته آینده در داوس حضور خواهد یافت، تصریح کرد: ما نشان داده‌ایم که قابلیت گذر از بحران‌های حاد را داریم و شواهد نشان می‌دهد که جهان در حال روی آوردن به این اتحادیه برای به دست گرفتن رهبری تجاری است.
به باور او در جهان تجارت، استانداردهایی وجود دارد که نادیده گرفتن آنها برای ایالات متحده بد خواهد بود چرا که این استانداردها جهانی است.
این سخنان کمیسر بازرگانی اروپا در انتقاد از شعار انتخاباتی سال گذشته ترامپ بود که می‌گفت: «نخست آمریکا». ترامپ برای تحقق این شعار انتخاباتی در نخستین گام از پیمان تجاری ترانس پاسیفیک که 12 کشور حوزه اقیانوس آرام در آن مشارکت داشتند خارج شد و در تلاش است که از پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) هم خارج شود. از سوی دیگره زمزمه‌هایی نیز مبنی بر وضع تعرفه بر فولاد از کاخ سفید به گوش می‌رسد که می‌تواند بر تجارت با اتحادیه اروپا و چین تاثیر منفی داشته باشد.
او موضع‌گیری خصمانه آمریکا در برابر سازمان تجارت جهانی را نیز اسباب نگرانی اروپاییان عنوان کرد. چرا که دولت ترامپ سیستم داوری و قواعد حل اختلاف بین اعضای سازمان تجارت جهانی را مورد خدشه قرار داده و به همین علت نشست وزرای سازمان در بوینس‌آیرس با شکست مواجه شد.
هفته آینده ترامپ سخنران اصلی در اجلاس داوس خواهد بود، درست یک سال پس از آنکه شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین، با رفت‌وآمدهای مکرر به کوه‌های آلپ با نگاه به تحولات داخلی آمریکا قراردادی را امضا کرد که به چین نقش هدایت‌کننده اصلی را در تجارت آزاد جهان می‌دهد.

به گفته مالمستروم سخنرانی رئیس‌جمهور چین در نشست قبلی داوس فوق‌العاده و تاثیرگذار بود اما این کشور از آن زمان تاکنون گامی عملی در جهت تحقق وعده‌های تجاری‌اش بر نداشته است. وی گفت که ما می خواهیم با چین تعامل متقابل داشته باشیم اما تاکنون هیچ نشانه عملی از چینی‌ها دریافت نکرده‌ایم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا