اتاق ایران درباره اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت نظر می‌دهد

به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت

اتاق ایران درباره اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت نظر می‌دهد

اعضای اتاق ایران به دنبال درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ارائه نظرات تخصصی برای احیا و بازنگری نظام ساختاری سازمان توسعه تجارت، پیش‌نویسی را تهیه می‌کنند.
نمایندگان حوزه تجارت، کشاورزی، گردشگری، خدمات فنی مهندسی و فناوری اطلاعات و ارتباطات طی نشستی با معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران نقطه نظرات خود را درباره آنچه در روند بازنگری ساختار سازمان توسعه تجارت باید مورد تأکید قرار بگیرد را تشریح کردند.

در این نشست مقرر شد با محوریت معاونت استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران و همکاری سایر معاونت‌ها به‌ویژه معاونت کسب‌وکار، معاونت بین‌الملل و در کنار آنها مرکز پژوهش‌های اتاق ایران بر اساس نظرات کارشناسی و تخصصی که از سوی فعالان حوزه تجارت، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و غیره ارائه می‌شود، تا پایان روز شنبه، پیش‌نویسی تهیه و پس از بررسی‌های لازم، نسخه نهایی از مجموعه نظرات و پیشنهادهای اتاق ایران در راستای بازنگری در ساختار سازمان توسعه تجارت در روز دوشنبه از سوی رئیس اتاق ایران در اختیار وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد.

در این نشست مظفر علیخانی، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با اشاره به چند جلسه‌ای که بین رئیس اتاق ایران و وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم برگزار و سلسله بحث‌هایی که مطرح شده است، گفت: بر اساس آنچه در این نشست‌ها گفته شد، دو طرف به این نتیجه رسیدند که لازم است برای بهبود شرایط تجاری و صنعتی کشور، در حوزه‌های مختلف مرتبط به این وزارتخانه بین اتاق ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت کارگروه‌هایی شکل بگیرد و بدین ترتیب تصمیمات طبق یک تفاهم دوطرفه اتخاذ شود.

او به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت از اتاق ایران برای ارائه نظرات پیشنهادی درباره بازنگری در مأموریت‌ها و ساختار سازمان توسعه تجارت اشاره و هدف از برگزاری این نشست را رایزنی در این مورد و رسیدن به مجموعه‌ای از پیشنهادات برای ارائه به وزارتخانه دانست.

علیخانی در ادامه به جایگاه تضعیف شده سازمان توسعه تجارت طی سال‌های گذشته اشاره و تأکید کرد: هدف از این بازنگری برگرداندن این سازمان کلیدی به جایگاه اصلی‌اش است. متأسفانه در حال حاضر بخشی از وظایف این سازمان بین سایر نهادها تقسیم و به‌گونه‌ای می‌توان گفت سیاست‌های صادراتی به تابعی از سیاست‌های ارزی تبدیل شده است.

او به لزوم تغییر در اساسنامه سازمان توسعه تجارت نیز پرداخت و تأکید کرد بخش قابل‌توجهی از آنچه در اساسنامه سازمان آمده، موضوعات تصدی‌گری است. درحالی‌که وظیفه اصلی سازمان توسعه تجارت سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری مسیر تجارت است و نه اجرای برخی اقداماتی که در همه دنیا توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. اتاق ایران پیش از تصویب این اساسنامه که حدود دو دهه قبل صورت گرفت، نظرات و انتقادات خود را مطرح کرد؛ اما به نتیجه نرسید.

علیخانی همچنین ادغام مراکز تهیه و توزیع با سازمان توسعه تجارت را اقدامی نادرست خواند که متأسفانه اتفاق افتاد و مشکلات بسیاری را در پی داشت.

او ادامه داد: زمانی که شرکت سهامی نمایشگاه‌ها را از سازمان توسعه تجارت جدا کردند این استدلال مطرح بود که واگذار شود اگر این اتفاق می‌افتاد خوب بود، اما تاکنون این واگذاری رخ نداده و به دلایلی دولت از خصوصی‌سازی آن پشیمان شد.

علیخانی متذکر شد: همواره تغییر کار سختی بوده و مقاومت‌ها در برابر آن زیاد است. تغییر باید آرام‌آرام اتفاق افتد و چاره‌ای جز ادامه گفتمان، تعامل و بیان مطالبات نداریم. این موضوع نیز در همین شرایط جلو خواهد رفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا