از لغو تحریم‌ها ذوق زده نمی‌شویم

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row][yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

بیژن نامدارزنگنه،وزیرنفتدولتیازدهم روزگذشتهباحضوردرنشستی خبریکهبه مناسبتهفتهدولتبرگزارشدهبود،ضمنگرامیداشتسالروز ولادتامامرضا (ع) وهفتهدولتبهتشریحعملکرد اینوزارتخانهپرداخت.
  

جهان صنعت: زنگنه از افتتاح فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی تا ماه آینده خبر داد. به گفته وی، زمان دقیق افتتاح این فازها بستگی به برنامه کاری رییس‌جمهور دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه اتان پتروشیمی کاویان طی چند روز آینده از طریق فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی تحویل داده می‌شود، گفت: با افتتاح کامل این فازها سالانه یک میلیون تن اتان در اختیار پتروشیمی‌ها قرار می‌گیرد و نیاز اتیلن کشور را تامین و از سوی دیگر تولید محصولات پتروشیمی کشور افزایش پیدا می‌کند.

پیشبرد اهداف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

وزیر نفت درخصوص عملکرد دولت یازدهم در حوزه نفت گفت: زمانی که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ شد، وزارت نفت این سیاست‌ها را سرلوحه کار خود قرار داد و نخستین دستگاهی بود که برنامه اقتصاد مقاومتی را تدوین کرد و به تصویب شورای اقتصاد رساند و هم‌اکنون در حال پیگیری این سیاست‌هاست.

این مقام مسوول در دولت یازدهم با اشاره به افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی در سال گذشته تصریح کرد: در زمان افتتاح این فاز نیز گفتم که کار بزرگی انجام شده است اما این کار تنها به نام ما نیست و مجموعه‌ای از عوامل از گذشته تاکنون سبب به سرانجام رسیدن فاز ١٢ پارس جنوبی شدند.

تامین سرمایه، چالشی برای پروژه‌های نفتی

وی به سرمایه‌گذاری صورت گرفته در صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: در سال‌های ٩٠ و ٩١، چهل میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت انجام شد اما در سال ٩٢ این رقم به ١٠ میلیارد دلار هم نرسید و در سال ٩٣ این رقم به سختی به ۶ میلیارد دلار رسید و امسال به دلیل کاهش قیمت نفت، منابع کافی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت وجود ندارد.

پایان توسعه پارس جنوبی در دولت یازدهم

به گفته زنگنه، پرونده پارس‌جنوبی بجز فاز ١۴ تا پایان دولت یازدهم بسته می‌شود و تولید گاز در فاز ١۴ نیز بعد از سال ٩۶ انجام خواهد شد.

وزیر نفت افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی را یکی از اقدامات مهم وزارت نفت در دولت یازدهم در شرایط کمبود منابع و تحریم‌ها اعلام و تصریح کرد: با افتتاح این فاز توانستیم با وجود تحریم‌ها کار را جلو ببریم.

به گفته وی، از جمله آثار مهم افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور، تامین سوخت نیروگاه‌ها و صنایع بود زیرا در سال ٩٢ به دلیل کمبود گاز در کشور ۴۶درصد نیاز نیروگاه‌ها از طریق سوخت مایع تامین شد که در سال ٩٣ این رقم به ٢٨ درصد کاهش یافت. امسال نیز وزارت نفت قصد دارد تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌ها را با جایگزینی گاز به ١۵ تا ٢٠ درصد کاهش دهد.

شرایط تحریم‌ها، دشوارتر از زمان جنگ

زنگنه با اشاره به اینکه از لغو تحریم‌ها ذوق زده نخواهیم شد، شرایط تحریم ایران را با دوران هشت ساله جنگ تحمیلی مقایسه کرد و گفت: شرایط تحریم‌ها بسیار دشوارتر از دوران جنگ است، در واقع تحریم‌ها جنگ بدون آتش و دود است؛ جنگی که آتش و خون ندارد اما ضربات آن مهلک‌تر از جنگ هشت ساله علیه ایران است ولی با این حال توانسته‌ایم در این جنگ هم پیروز شویم.

وی با این مقدمه به بازگشت ایران به بازار نفت پس از لغو تحریم‌ها اشاره و اظهار کرد: بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها، ایران سهم از دست رفته نفت خود را که بیش از یک میلیون بشکه در روز است به دست خواهد آورد و به این منظور در نخستین روزهای لغو تحریم، ۵٠٠ هزار بشکه و پس از آن ظرف مدت کوتاهی ۵٠٠ هزار بشکه دیگر به تولید نفت ایران اضافه خواهد شد.

وزیر نفت درباره برخی انتقادها در خصوص اینکه تا زمان افزایش تولید نفت و بازگشت آن به بازار، نباید درباره آن صحبت کرد چون سبب تضعیف قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهد شد، تصریح کرد: وقتی افزایش تولید نفت ایران و بازگشت به بازار به دفعات تکرار می‌شود، به آن معناست که بازار باید فضای لازم را برای بشکه‌های نفت ایران باز کند و این کار به نوعی آمادگی برای بازار ایجاد می‌کند.

زنگنه با بیان اینکه در دیدار با نمایندگان کشورهای خارجی بر این موضوع که شرایط ایران با پیش از تحریم‌ها تفاوت زیادی کرده است، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی برای بازگشت به ایران باید شرایط جدید ما را بپذیرند.

افزایش ١۵ درصدی صادرات نفت

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود تحریم‌هایی که از سال‌های گذشته وجود داشته و البته همچنان نیز تداوم دارد، صادرات نفت ایران افزایش یافته است. صادرات نفت ایران در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١۵درصد افزایش پیدا کرده که این افزایش صادرات کار بسیار دشواری بوده است.

زنجانی، رکورددار فساد اقتصادی

زنگنه با بیان اینکه مبارزه با فساد یکی از کارهای مهم وزارت نفت طی دو سال گذشته بوده است به وجود پرونده‌های فساد اشاره و تصریح کرد: بابک زنجانی یکی از کسانی است که با فسادی که در نفت انجام داده رکوردی از خود برجای گذاشته است؛ رکوردی که بابک زنجانی در این زمینه دارد کسی در دنیا ندارد و کسی هم نمی‌تواند دو میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار فساد انجام دهد.

وی با بیان اینکه پرونده بابک زنجانی هم‌اکنون در قوه قضاییه پیگیری می‌شود به تخلفات دیگری هم اشاره کرد و گفت: پرونده‌های نفت جی، سپاهان، دکل و… از جمله مواردی است که فساد در آنها دیده شده است.

زنگنه با تاکید بر مصمم بودنش برای مقابله با فساد افزود: در بحث مبارزه با فساد با کسی دوستی و آشنایی ندارم و عقد اخوت نیز با کسی نبسته‌ام.

وزیر نفت در این خصوص که گفته می‌شود وزارت نفت علاقه‌ای به دریافت مطالبات خود از بابک زنجانی ندارد، گفت: با پیگیری دادستانی و دستور رییس قوه قضاییه یک وکالت گرفته‌ایم که اموال شناخته‌شده بابک زنجانی را یا بفروشیم یا اینکه به نام وزارت نفت ثبت کنیم که فکر نمی‌کنم این اموال بیش از ١۵٠٠ میلیارد تومان باشد.

طرح تربیت مدیران جوان وزیر نفت درباره انتقادهای مطرح شده درباره افزایش سن مدیران اصلی وزارت نفت یادآور شد: این انتقادها کاملا بجاست زیرا معتقدم مدیران نباید بیش از ۴٠ سال داشته باشند و در صنعت نفت نیز با توجه به کارهای عملیاتی، به طور قطع جوان‌ها می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

زنگنه با یادآوری تجربه کار اجرایی خود در جوانی گفت: وقتی نخستین بار به عنوان معاون وزیر انتخاب شدم، سنم کمتر از ٢٨ سال بود و براساس همین تجربه طرح ضربتی تربیت مدیران را در صنعت نفت پیاده کرده‌ام.

وزیر نفت همچنین به تشکیل مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت که به تازگی شیوه نامه تشکیل آن ابلاغ شده است، اشاره کرد و گفت: برای تربیت مدیران تنها آموزش ملاک نیست زیرا با آموزش صرف، کسی مدیر نمی‌شود بنابراین جوان‌ها باید توانایی خود را در عمل نشان دهند.

افزایش تولید نفت از حوزه غرب کارون

وزیر نفت با بیان اینکه میادین غرب کارون جزو اولویت‌های صنعت نفت در حوزه میدان‌های مشترک است به قرارداد با شرکت‌های چینی اشاره کرد و گفت: پیش از رفتن شرکت چینی سه دکل حفاری در میدان آزادگان جنوبی فعال بوده که هم‌اکنون تعداد دکل‌ها در این میدان به ١۶ دستگاه رسیده است.

وی با بیان اینکه قرار است از افزایش چهار میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام ایران، ٧٠٠ هزار بشکه از میدان‌های غرب کارون باشد، تصریح کرد: قرار است تولید نفت از این میدان‌ها با استفاده از توانمندی داخلی از رقم روزانه ۵٠ هزار بشکه در زمان آغاز به کار دولت یازدهم، به ٢۵٠ هزار بشکه در روز برسد.

پیشرفت بیش از ٨۴ درصدی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

زنگنه همچنین در پاسخ به سوال «جهان‌صنعت» مبنی بر اینکه چرا هزینه‌های صورت‌گرفته برای راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بسیار بیشتر از بودجه‌ای شد که برای اتمام کار این پالایشگاه در نظر گرفته شده بود، گفت: این حرف کاملا درست است و در واقع وضعیتی است که برای اکثر پروژه‌های ما اتفاق افتاده که البته دلایل مختلفی هم برای آن می‌آورند ولی به هر حال این پالایشگاه در حال حاضر 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ما دیگر، نه راه پس داریم و نه راه پیش بلکه ناچاریم با صرف هزینه‌ای که البته خرج آن زیاد نیست و زیر یک میلیارد دلار است، این پالایشگاه را تمام کنیم زیرا قطعا احداث این پالایشگاه برای ایران اقتصادی‌تر خواهد بود تا اینکه کار را به یکباره کنار بگذاریم.

زنگنه در ادامه با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به دلیل تولید بنزین باکیفیت، اولویت نخست ماست، گفت: برای این پالایشگاه ٧۵٠ میلیون دلار مصوبه صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است که امیدواریم با تامین آن، مشکل مالی آن حل شود.

جلوگیری از خام‌فروشی

زنگنه یکی از راه‌های جلوگیری از خام‌فروشی را احداث پالایشگاه عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون برنامه توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه ٣۶٠ هزار بشکه، پالایشگاه دوم شیراز با ظرفیت روزانه ١٢٠ هزار بشکه (عملیات آن از چند ماه پیش آغاز شد) و احداث هشت واحد پالایشگاه‌های سیراف در دستور کار وزارت نفت است که با اجرایی شدن آن از خام‌فروشی یک میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی جلوگیری می‌شود.

نیاز 70 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در پتروشیمی

وزیر نفت در ادامه به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: تولید این محصولات در سال ٩٢ نسبت به سال پیش از آن شش درصد و سال ٩٣ نیز چهار تا پنج درصد افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز افزایش آن به همین میزان باشد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بازسازی کامل پالایشگاه نفت آبادان نیز در برنامه وجود دارد، گفت: امیدواریم ظرفیت پالایشگاهی کشور از یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه فعلی به سه میلیون بشکه در روز برسد که این کار تحول بزرگی برای جلوگیری از خام‌فروشی خواهد بود.

بازار قیمت‌ها را تعیین می‌کند نه وزیر نفت

زنگنه در پاسخ به منتقدانی که وی را به مفت‌فروشی نفت متهم می‌کنند، اظهار کرد: آیا یک نفر در این کشور پیدا نمی‌شود که نظارتی بر عملکرد من داشته باشد تا اجازه ندهد من قیمت نفت را پایین بیاورم؟

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دیپلماسی انرژی وی در اوپک ضعیف بوده و در دوره وزارت وی قیمت جهانی نفت نیز کاهش می‌یابد، گفت: سخنانی که در این‌باره می‌گویند، بسیار عجیب است، زیرا کاهش قیمت جهانی نفت تحت تاثیر مولفه‌های بسیاری است. آیا شما می‌توانید قبول کنید که من عامل بحران اقتصاد چین هستم یا من سبب افت شاخص‌های بورس شده‌ام؟

زنگنه افزود: حتی اگر قیمت نفت پایین بیاید یا یکصد دلار بشود ما باید آن را بفروشیم اگرچه دلمان می‌خواهد نفتمان را گران‌تر بفروشیم اما بازار، قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

وزیر نفت با اشاره به منتقدانی که دیپلماسی انرژی وی را در اوپک مورد نقد قرار دادند، اظهار کرد: آیا آقایان نسبت به حذف بی‌سروصدای سهمیه‌بندی اوپک و موافقت ایران با این مساله اعتراضی نداشتند در حالی که اوپک بدون سهمیه‌بندی اوپک نیست، ٣٠ سال کشورهای اوپک تلاش کردند که سهمیه داشته باشند و آنگاه با یک جلسه این سهمیه‌ها حذف شد و دولت وقت ایران هم اعتراضی نسبت به حذف سهمیه‌ها نکرد.

زنگنه ادامه داد: چرا زمانی که من قرارداد دکل خارجی را تمدید کردم به انتقاد از من می‌پردازند اما هیچ اعتراضی نسبت به واردات دکل از خارج به ارزش سه میلیارد دلار نکرده‌اند؟

ایران سهم خود را از بازار پس می‌گیرد

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که ایران بعد از لغو تحریم‌ها چطور می‌خواهد سهم بازار خود را پس بگیرد، تاکید کرد: ایران بعد از لغو تحریم‌ها با قدرت تمام وارد بازار می‌شود و سهم خود را از بازار می‌گیرد چراکه این سهم حق ماست و کشورهایی که هم در این مدت اضافه تولید داشته‌اند باید بدانند اگر ما یک میلیون بشکه به ظرفیت تولیدمان اضافه کنیم صادراتمان دو برابر می‌شود به همین دلیل حتی اگر قیمت جهانی نفت هم نصف شود، ایران ضرر نمی‌کند.

وزیر نفت تاکید کرد: ایران باید به بازار جهانی نفت برگردد و دیگر فرصتی برای گرفتن بازارمان نداریم و اگر این فرصت را از دست بدهیم بقیه بازار را هم از دست خواهیم داد.

چندنرخی شدن سوخت، عامل فساد

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نفت تمایلی به باقی ماندن کارت‌های هوشمند سوخت دارد یا خیر، گفت: وجود کارت‌های هوشمند سوخت ابزار خوبی برای استفاده از اطلاعات آماری است و نمی‌خواهیم این کارت‌ها حذف شود ولی با تک‌ترخی شدن قیمت بنزین، انگیزه استفاده از کارت‌ها کم شده است بنابراین باید فکر کنیم چطور انگیزه استفاده از آن از بین نرود.

وی با بیان اینکه وظیفه وزارت نفت ارایه راه‌حل در این‌باره است، تصریح کرد: به هر حال هیچ چاره‌ای جز تک‌نرخی کردن بنزین نداریم زیرا چند نرخی بودن بنزین سبب فساد زیادی شده بود.

۴٠ میلیارد دلار بدهی شرکت نفت به سیستم بانکی

زنگنه درباره میزان بدهی شرکت ملی نفت گفت:‌ به دلایل متعددی امروز وضع شرکت ملی نفت خوب نیست و توان پرداخت دیون خود را ندارد به نحوی که در پرداخت حقوق کارکنان این شرکت نیز دچار مشکل هستیم و به سختی صنعت نفت را اداره می‌کنیم.

وزیر نفت گفت: در حال حاضر ما به همه جا بدهکار هستیم به عنوان مثال بدهی شرکت نفت به سیستم بانکی بالغ بر ۴٠ میلیارد دلار است.

پوشش 97 درصدی گازرسانی تا پایان دولت یازدهم

زنگنه با اشاره به اینکه در آغاز کار دولت یازدهم ٧۶ درصد جمعیت کشور تحت پوشش گاز بودند، گفت: با اجرای پروژه‌های گاز رسانی در قالب بند «ق» که امسال پنج هزار میلیارد تومان برای آن تعیین شده است، این کار انجام خواهد شد و با تکمیل آن، تا پایان دولت یازدهم، جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی، به ٩٧ درصد می‌رسد که می‌توان گفت همه کشور تحت پوشش قرار گرفته است..

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا