اعداد و ارقام اقتصادی در هفته چهارم شهریورماه 1398

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته چهارم شهریورماه 1398

پیش‌بینی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) از نرخ رشد اقتصادی جهان، جهش کم‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی و تعدیل مجدد نرخ بهره پایه در آمریکا جزو مهم‌ترین اعداد تجاری و اقتصادی این هفته بوده‌اند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

3.7 میلیون نفر

سازمان ملل متحد: در حالی که سال تحصیلی در بسیاری از کشورهای جهان آغاز شده است، 3.7 میلیون نفر از پناهندگان خردسال در اقصی نقاط جهان همچنان از حق تحصیل محروم مانده‌اند.

40 درصد و 3.1 دلار

سازمان جهانی کار (ILO): حدود 40 درصد از کارگران جوان در کشورهای درحال‌توسعه و اقتصادهای نوظهور، با درآمدی کمتر از 3.1 دلار در روز زندگی خود را می‌گذرانند.

407 میلیارد دلار

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد): ارزش اقتصاد آبی (blue economy) دریای کارائیب دست‌کم 407 میلیارد دلار برآورد می‌شود. این در حالی است که دریای کارائیب تنها 1 درصد از مساحت کره زمین را در بر می‌گیرد.

1 میلیارد نفر

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد): حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان برای تأمین پروتئین روزانه خود به ماهی وابسته‌اند، اما امنیت غذایی این افراد به دلیل ماهیگیری بی‌رویه –که باعث فرسایش قابل‌توجه ذخایر ماهی جهان شده- به خطر افتاده است.

90 درصد و 71 درصد

بانک جهانی: تقریباً 90 درصد از جمعیت جهان به آب لوله‌کشی (حداقل در سطح پایه) دسترسی دارند، اما آب مصرفی تنها 71 درصد از آنها سالم، بدون آلودگی و به‌سرعت قابل‌دسترس قلمداد می‌شود.

56 درصد در مقابل 6 درصد

بانک جهانی: بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن اخیراً منتشر شده است، 56 درصد از یارانه‌های آب و فاضلاب در جهان عملاً در اختیار دو دهک درآمدی بالا قرار می‌گیرد و تنها 6 درصد از این یارانه‌ها به دست دو دهک پایین می‌رسد.

2.9 درصد و 3 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): کارشناسان ما پیش‌بینی می‌کنند که تولید ناخالص جهان در سال‌های 2019 و 2020 به ترتیب 2.9 و 3 درصد رشد خواهد کرد که این رقم کمترین نرخ رشد اقتصادی جهان بعد از بحران سال 2008 خواهد بود.

13 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): در سال 2018 حدود 13 درصد از جمعیت کشورهای عضو OECD را افراد متولد کشورهای خارجی تشکیل می‌داده‌اند.

4300 نفر

خبرگزاری فرانسه: شرکت خدمات مالی و بانکداری کومرتس‌بانک آلمان اعلام کرد قصد دارد در راستای اصلاحات ساختاری، 4300 نفر از نیروهای خود در کشورهای مختلف جهان را طی ماههای آینده تعدیل کند.

100 میلیارد یورو

خبرگزاری فرانسه: دولت ائتلافی آلمان به رهبری آنگلا مرکل صدراعظم این کشور قصد دارد در افق 2030 دست‌کم 100 میلیارد یورو صرف مبارزه با تغییرات نامطلوب آب‌وهوایی کند.

3.3 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی: شرکت گوگل قصد دارد ظرف دو سال آینده 3.3 میلیارد دلار برای توسعه دیتاسنترهای خود در اروپا سرمایه‌گذاری کند.

1300 نفر

سی‌ان‌بی‌سی: شرکت خودروسازی جنرال موتورز تصمیم گرفته است 1300 نفر از کارکنانش در کانادا را به دلیل کاهش تولید کارخانه‌های خود در جریان اعتصابات اتحادیه کارگران خودروسازی آمریکا و کانادا، به‌طور موقت اخراج کند.

0.25 درصد

سی‌ان‌ان: فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای دومین بار طی دو ماه اخیر نرخ بهره پایه در آمریکا را به میزان 0.25 درصد کاهش داد. نرخ بهره پایه در آمریکا اکنون 1.75 تا 2 درصد است.

2.9 تریلیون دلار

بلومبرگ: بر اساس گزارش اخیر شرکت بوئینگ، چین طی دو دهه آینده به 2.9 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در صنعت هوانوردی خود نیاز خواهد داشت که این سرمایه‌گذاری شامل خرید هواپیماهای جدید، تعمیر و نگهداری و خدمات مرتبط می‌شود.

15 درصد

بلومبرگ: در پی اعلام خبر کاهش قابل‌توجه تولید نفت عربستان پس از حادثه حمله به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو، قیمت نفت برنت و نفت سبک تگزاس در معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی حدود 15 درصد نسبت به روز معاملاتی قبل افزایش یافت که این میزان افزایش قیمت نفت طی یک روز معاملاتی، از 14 ژانویه 1991 (24 دی 1396 – سه روز قبل از آغاز عملیات طوفان صحرا علیه نیروهای عراقی از سوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا) بی‌سابقه بوده است.

128.2 میلیارد دلار

اداره تحلیل‌های اقتصادی آمریکا: کسری حساب جاری آمریکا (مجموع تراز تجاری و تراز حساب سرمایه) طی سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 128.2 دلار بوده است که 5.9 درصد نسبت به سه‌ماهه قبل کاهش نشان می‌دهد.

 
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا