برگزاری نمایشگاه آینده چاپ ایران

    نمایشگاه آینده چاپ ایران سه ‌شنبه ۲۰ دی ماه، با حضور علی اکبر ابراهیمی مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیداحسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان و پیشکسوتان صنعت چاپ کشور در مرکز نمایشگاهی ایران مال افتتاح شد.

هدف اصلی؛ تقویت فعالیت‌های تولیدمحور‌‌ و نوآورانه

 بابک عابدین، رئیس نمایشگاه آینده چاپ ایران «IFPEX» در مراسم اتحادیه این رویداد گفت: امیدواریم بتوانیم با برگزاری این نمایشگاه در حوزه چاپ و عرضه آن در جامعه بین الملل تحول خوب و مناسبی ایجاد کنیم.

وی هدف اصلی برگزاری نمایشگاه آینده چاپ ایران را تقویت فعالیت تولیدمحور و نوآورانه اعلام کرد و ادامه داد: در تلاشم که روند رو به جلو به سمت آینده داشته باشیم، یکی دیگر از اهداف ما تغییر نگرش نسبت به چاپ همچنین ایجاد تحول و توسعه در صنعت چاپ کشور است.

عابدین با طرح این موضوع که نمایشگاه آینده چاپ ایران در تلاش است مرکزی برای ارائه و عرضه تولیدات و خدمات صنعت چاپ به منطقه و خارج از کشور باشد، تاکید کرد: امیدواریم ایران در آینده نزدیک ایران به بازار و محل ارائه خدمات چاپ و بسته بندی در دنیا و منطقه تبدیل شود.

وی تاکید کرد: در کنار هم قرار گرفتن بازدیدکنندگان شرکت‌های خارجی در کنار تولیدکنندگان داخلی و منطقه می‌تواند زمینه‌ای ایجاد کند تا ایران را به قطب منطقه در حوزه چاپ و بسته‌بندی تبدیل شود.

عابدین در بخش دیگر صحبت‌های خود گفت: باید در مسیر توسعه و پیشرفت با حرکت رو به جلو و مستمر توجه مسئولان و سیاستگذاران را به حوزه چاپ جلب و بخش صادرات را در کشور تقویت کنیم.

وی یادآور شد: با فعال شدن مسیر فعالیت در بخش صادرات و تقویت آن می‌توانیم در زمینه‌های مختلف مطالبه‌گر باشیم و مطالبات خود را به عنوان صادرکننده از مسئولان بخواهیم.

اهمیت نمایشگاه آینده چاپ ایران در دیپلماسی فرهنگی

علی‌اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه نمایشگاه آینده چاپ ایران بود. وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه آینده چاپ ایران می‌تواند موجب رونق کسب و کار صنعت چاپ کشور شود، گفت: نمایشگاه آوردگاه هنر هنرمندان صنعت چاپ کشور است و می‌تواند زمینه‌ای برای دیپلماسی فرهنگی در کشور فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ حامی نمایشگاه آینده چاپ است، افزود: می‌توان امیدوار بود که با برگزاری این نمایشگاه تخصصی در کشور در آینده نزدیک، شاهد شکل‌گیری پایه‌های مستحکم صنعت چاپ در منطقه باشیم.

ابراهیمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با شما دغدغه صنعت چاپ را دارد، ادامه داد: صنعت چاپ در توسعه صادرات کشور نقش بسزایی دارند و می‌تواند در توسعه صادرات غیرنفتی نیز این نقش را داشته باشد.

وی تاکید کرد: هر واحد چاپی به‌عنوان یک میدان غیرنفتی برای صادرات صنعت چاپ کشور است، می‌توانیم با همدلی و همراهی یکدیگر، صنعت پویا داشته باشیم؛ البته در این میان به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری نیاز داریم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار فعالان چاپ است.

فرصت‌های بی‌نظیری برای فعالیت‌های صادراتی

احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلام در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آینده چاپ ایران با اشاره به برگزاری این نمایشگاه توسط بخش خصوصی از مجریان آن تشکر و قدردانی کرد و گفت: می‌توان با برنامه‌ریزی در حوزه های مختلف اقداماتی انجام داد تا شرایط کار برای نوآوری و خلاقیت فعالان بخش خصوصی ایجاد شود.وی با بیان اینکه باید فرصت های  موجود در این حوزه را شناسایی کنیم، ادامه داد: در منطقه فرصت‌های بی‌نظیری برای فعالیت‌های صادراتی در حوزه‌های مختلف چاپ و بسته‌بندی وجود دارد، در استان خراسان اقدامات خوبی در حوزه جعبه سازی و کارتن‌سازی انجام می‌شود، همچنین در زنجیره تولید صنعت چاپ نیز صادرات خوبی شکل گرفته است.قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه شبیه این کار باید در نقاط دیگر کشور هم انجام شود، عنوان کرد: تقویت  این کار نیازمند انسجام و تقویت صنوف و  اتحادیه‌ها است، هرچقدر برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست بیشتر باشد، ما به هدف خود نزدیک‌تر می‌شویم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، افزود: فعالان صنف می توانند در چنین رویدادهایی همدیگر را ببینند و نوعی انتقال تجربه و دانش انجام شود و منافعی نیز برای تولیدکنندگان ایجاد شود.

قاضی زاده هاشمی همچنین درباره خلاق بودن صنعت چاپ، گفت: چاپ یک صنعت فرهنگی آمیخته به هنر است ما برای رونق در این حوزه ما نیازمند خلاقیت، ابداع و ابتکار هستیم.

وی با بیان اینکه  برای آینده صنعت چاپ نیازمند یک برنامه ریزی جامع  و کامل هستیم گفت: صنعت چاپ مثل سایر صنایع محصول محور نیست، بلکه صنعتی است که روح دارد و مبتنی بر خلاقیت و هنر است.

به گفته قاضی زاده هاشمی، در صنعت چاپ از دو بخش کتاب و مطبوعات در بودجه سالانه حمایت می‌شود و اگر در مسیر اجرا دچار چالش شود باید به آن رسیدگی شود، ما در حوزه کتاب و مطبوعات سیاست حمایتی جدی ای داریم، بودجه سالانه و اعتبار در قالب یارانه نقدی یا یارانه کاغذ  برای کمک به فعالان حوزه چاپ و نشر و تقویت فعالیت آنها اختصاص پیدا می‌کند و تسهیل فعالیت فعالان چاپ و تمام صنوف وابسته نیز در ذیل این اقدامات و حمایت‌ها انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا