افزایش تعرفه کاغذ مسکن و درمانی زودگذر برای حمایت تولید داخلی

ایپینا : به دنبال برگزاری نشست تخصصی”بررسی افزایش تعرفه کاغذ بر کسب و کار مطبوعات” در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ،علی فرهمندی دبیر انجمن کاغذ، مقوا و فراورده‌های سلولزی عنوان کرد: بحث افزایش تعرفه کاغذ به لحاظ میان مدت و بلند مدت فاقد اعتبار است و یک مسکن و درمانی زودگذر خواهد بود.

علی فرهمندی در پاسخ به سوال که آیا افزایش تعرفه کاغذ گامی در جهت حمایت از تولید داخلی است یا خیر گفت: با توجه به بحث واردات و مبحث‌های کلی‌تر، بحث افزایش تعرفه کاغذ به بهانه‌ی حمایت از تولید و محصول داخلی، خلاف روند تجارت آزاد و تجارت بین المللی است.

وی افزود: بحث افزایش تعرفه کاغذ به عنوان حمایت از تولیدکننده داخلی این پیام را در بر دارد که تولیدکننده داخلی در واقع برای امور داخلی، هزینه‌های داخلی و هزینه‌هایی که بابت تولید می‌دهد نیازبه یک افزایش قیمت دارد. در این میان بحث کیفیت و بحث کمیت، توان تولید و همچنین رضایت مصرف‌کننده عمدتا حلقه‌ی گمشده‌ای است که به آن توجه نمی‌شود.

فرهمندی در ادامه عنوان کرد: زمانی‌ که بخواهیم به صوت شعارگونه برای حمایت از تولید داخلی و حمایت از تولیدکننده داخلی افزایش تعرفه‌ای را پیش‌بینی کنیم، سوالی که پیش می‌اید این است که آیا ما باید از محصول داخلی حمایت کنیم یا از تولیدکننده داخلی که طبعا بحث حمایت از تولید داخلی و تولیدکننده داخلی اصول خاص خودش را دارد و هیات دولت محترم و مسئولین وزارت صنعت، معدن، تجارت به آن اشراف کامل دارند ، ولی اگر بخواهیم ساده‌اندیشانه افزایش تعرفه را گامی مثبت جهت حمایت از تولید داخلی بدانیم، این موضوع دور از انتظار و غیر منصفانه خواهد بود.

دبیر انجمن واردکنندگان  کاغذ و مقوا همچنین اظهار داشت: بحث افزایش تعرفه کاملا به لحاظ محاسبه ریاضی هم قابل بررسی است. اگرمیزان افزایش تعرفه پیشنهاد شده را به ریال تبدیل کنیم با توجه به میزان تولید، ضریب مصرف و ضریب تقاضای محصول داخلی کشور، طبیعتا به رقم‌هایی خواهیم رسید که با نگاهی به هزینه‌های مورد نیاز برای روزآمد ساختن ماشین آلات و تجهیزات کارخانه‌های تولیدی، می بینیم عمدتا درآمد حاصل از افزایش تعرفه بسیار ناچیز خواهد بود و ضمن توجه به ضریب پوشش مصرف تولیدات داخل ،بار اصلی افزایش قیمت ناشی از افزایش تعرفه بر روی مصرف‌کننده نهایی خواهد بود.

این فعال صنعت چاپ در ادامه گفت: انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا انجمنی است که به واسطه دعوت اتاق محترم بازرگانی وارد این حوزه شد ومنطقا اگربخواهیم به صورت محاسباتی به موضوع افزایش تعرفه کاغذ نگاه کنیم می بینیم این موضوع برای اعضای انجمن واردکنندگان آنچنان مورد منفی نخواهد بود و در واقع به لحاظ فاکتورهای روانی حاکم بر بازار مصرف داخلی با افزایش قیمت بعضا افزایش تقاضای کوتاه مدت هم تقاضای کاذبی هم ایجاد می‌شود. 

فرهمندی اظهار داشت: واقعیت این امر این است که حوزه‌ی کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه به صورت مستقیم با نشر و فرهنگ در ارتباط است و ما خوشحال می‌شویم که تولید داخل به لحاظ کمی و کیفی به سطحی برسد که هم امکان صادرات فراهم شود هم در داخل با استقبال بیشتری رو‌به‌رو گردد،ولی باید این نکته را در نظر داشته باشیم ریالی که از بابت تولید کاغذ و فروش کاغذ چاپ، نشر و روزنامه از مصرف‌کننده دریافت می‌گردد در یک بازه زمانی مشخص (به واسطه خرید خمیر و مواد اولیه با توجه به اینکه به لحاظ اقلیمی و جرافیایی تولیدکننده خمیر نیستیم و امکان این امر برای ما فراهم نیست)  این اتفاق می‌افتد که رقم پیش‌بینی شده و درآمد مازاد ناشی از افزایش تعرفه عملا در جیب تامین کننده‌ی خمیر خارجی خواهد بود.

وی افزود: حمایت از تولیدکننده‌ی داخلی دغدغه‌ی ما بوده است و در حیطه‌ی تولید داخلی با توجه به اینکه هر چه کیفیت بالاتر برود و به لحاظ کمیت و پوشش تقاضای بازار هم بتواند پیشرفت  داشته باشد، توان چانه‌زنی تجار و بازرگانان با حضور تاثیرگذار در زمینه‌ی کاغذ هم بالا خواهد برد و عملا مورد استقبال واردکنندگان هم خواهد بود.

علی فرهمندی در آخر تصریح کرد: اگر انتقادی در خصوص افزایش تعرفه کاغذ مطرح می‌شود و اگر بر این سیاست خرده گرفته می‌شود به این خاطر است که این مبحث به لحاظ میان مدت و بلند مدت فاقد اعتبار است و یک مسکن و درمانی زودگذر خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا