افزایش شکاف درآمدهای مالیاتی

بررسی روند چند سال اخیر نشان می‌دهد که همزمان با افزایش درآمد مالیاتی دولت، شکاف بین درآمد مالیاتی مصوب و درآمد مالیاتی عملیاتی شده افزایش یافته است.

بر مبنای آمارهای بانک مرکزی در 7 ماه نخست سال 1395 در حدود 51 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی حاصل شده است. این میزان معادل 75 درصد از درآمدهای دولت در هفت ماه نخست سال جاری است. این در حالی است که در هفت ماه نخست سال جاری، منابع حاصل از فروش نفت 30 هزار میلیارد تومان است. این موضوع نشان می‌دهد که شکاف درآمدهای مالیاتی و نفتی به 21 هزار میلیارد تومان رسیده، این رقم در مدت مشابه سال قبل، 5/ 1 هزار میلیارد تومان بوده است.

بررسی روند چند سال اخیر نشان می‌دهد که همزمان با افزایش درآمد مالیاتی دولت، شکاف بین درآمد مالیاتی مصوب و درآمد مالیاتی عملیاتی شده افزایش یافته است. از سوی دیگر دولت پیش‌بینی کرده است که درآمد مالیاتی در سال پیش رو در حدود 10 درصد افزایش خواهد یافت. در صورت تداوم روند 5 ساله اخیر در تحقق درآمدهای مالیاتی، می‌توان انتظار داشت که مالیات تحقق‌نیافته دولت در سال پیش‌رو با رقمی حدود 20 هزار میلیارد تومان و برابر با مجموع درآمد دولت از محل «فروش کالا و خدمات» و «درآمد ناشی از خسارات و جرائم» باشد.

انتشار کارنامه مالیاتی

بانک مرکزی گزارش وضعیت بودجه عمومی دولت (به استثنای درآمدها و پرداخت‌های اختصاصی) مربوط به 7 ماه نخست سال 1395 را منتشر کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده بانک مرکزی، در 7 ماه نخست سال 95 به مقدار 2/ 51 هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت (معادل 1/ 74 درصد) از محل درآمدهای مالیاتی کسب شده است. همچنین براساس بودجه مصوبه دولت، باید در 7 ماه نخست سال 95 معادل 4/ 61 هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت از محل مالیات کسب می‌شد که به این ترتیب شکاف 10 هزار میلیارد تومانی با بودجه مصوبه وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد که 83 درصد از میزان مصوب در 7 ماه‌ حاصل شده است. درآمدهای مالیاتی در هفت ماه نخست سال قبل معادل 5/ 40 هزار میلیارد تومان بوده است. در نتیجه درآمدهای مالیاتی در هفت ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 5/ 26 درصد رشد کرده است.

به این ترتیب سهم 7/ 46 درصدی در پوشش هزینه‌های دولت (نسبت درآمدهای مالیاتی به هزینه‌های جاری) داشته است. بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی، در هفت ماه نخست سال 95، 1/ 54 درصد از کل مالیات‌ها که حدود 27 هزار میلیارد تومان بوده، از طریق مالیات‌های مستقیم و 9/ 45 درصد مابقی آن‌که حدود 24 هزار میلیارد تومان بوده از محل مالیات‌های غیرمستقیم جمع‌آوری شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، از میان مالیات‌های مستقیم، مالیات بر درآمد در مدت مذکور حدود 4/ 8 هزار میلیارد تومان محقق شده است که 4/ 16 درصد از حجم کل درآمدهای مالیاتی را شامل می‌شود. این رقم 27 درصد به نسبت مدت مشابه در سال 94 افزایش داشته است. مالیات حقوق کارکنان دولتی 4/ 34 درصد از این نوع مالیات را تشکیل می‌دهد که نسبت به هفت ماه نخست سال 1394، 9/ 34 درصد رشد داشته است. همچنین، کارکنان بخش خصوصی حدود 3/ 30 درصد از کل این نوع مالیات را می‌پردازند که به نسبت مدت مشابه سال 1394، 3/ 19 درصد بیشتر مالیات داده‌اند. مالیات مشاغل نیز 1/ 30 درصد از این نوع مالیات را تشکیل می‌دهد که نسبت به هفت ماه ابتدایی سال گذشته 5/ 26 درصد افزایش یافته است و در نهایت مالیات مستغلات و سایر انواع مالیات بر درآمد نیز مجموعا 1/ 5 درصد از این نوع مالیات را تشکیل می‌دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا