التهاب در بازار ارز پایان یافت

برداشته شدن فشار سفته بازی از روی دلار

به فاصله اندکی بعد از آنکه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که بانک مرکزی به نمایندگان مجلس وعده دلار ۳۸۰۰ تومان را داده است، در بازار ارز تهران قیمت ها با سرعت زیاد کاهشی شدند. شیب کاهش قیمت که از صبح دیروز آغاز شده بود در بعد از ظهر شتاب بیشتری گرفت. سرانجام قیمت دلار روی ۳۹۴۰تومان آرام گرفت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، خروج تقاضای تجاری و تعطیلی بازارهای جهانی در کنار فرصت 20 روزه تا پایان انتقال قدرت در آمریکا تا حد زیادی از فشار تقاضا در بازار ارز کاسته است. تحت تاثیر این اتفاقات ریزش قیمت در بازار ادامه یافته، هرچند که رفتار بازارساز و همراهی خالی‌فروشان در شدت این ریزش سهم زیادی داشته است. به گونه ای که اکنون فشار سفته بازی از روی قیمت دلار برداشته شده است.
در اولین روز هفته،بازیگران بازارساز اولین قیمت عرضه اسکناس دلار را 3 هزار و 999 تومان تعیین کردند که به بازار یک سیگنال روشن داد: تمایل سیاست‌گذار برای خروج دلار از مرز 4 هزار تومانی. در این شرایط، به نظر می‌رسد بازارساز برخلاف تبلیغاتی که در روزهای گذشته مبنی‌بر خواست او در جهت افزایش قیمت انجام شد، تمایل شدیدی به کاهش قیمت دارد. روز شنبه، اولین قیمتی که برای فروش دلار در بازار اعلام شد، 4 هزار و 10 تومان بود، ولی خریداری در بازار یافت نشد. در چنین فضایی، با اعلام قیمت از سوی بازارساز انتظارات کاهشی تقویت بیشتری شد. در چنین فضایی، قیمت دلار 80 تومان افتاد و به 3 هزار و 950 تومان رسید. در این میان، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند روندکاهشی از روز دوشنبه پایان خواهد گرفت، ولی عده‌ای بر ادامه افت قیمت تاکید کرده‌اند.
در روزهای گذشته، خالی‌فروشان ارزی هم‌راستا با بازارساز حرکت کرده‌اند و در شدت یافتن کاهش قیمت دلار نقش موثری داشته‌اند. با این حال، اگر جهت قیمت برخلاف انتظار خالی‌فروشان ارزی برگردد، این موضوع می‌تواند دلار را تحریک کند. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، خالی‌فروش ارزی از طریق وقوع انتظارات کاهشی خود کسب سود می‌کند و اگر قیمت برخلاف تصور او افزایشی شود، دچار ضرر خواهد شد. به‌عنوان مثال، زمانی که یک معامله‌گر خالی‌فروش، دلار را با قیمت 3 هزار و 990 تومان به فروش برساند و روز بعد بهای این ارز به 3 هزار و 980 تومان برسد، این معامله‌گر در هر دلار 10 تومان سود کرده است، ولی اگر برعکس این اتفاق رخ دهد و قیمت دلار روز بعد به 4 هزار تومان برسد، خالی‌فروش ناچار است برای تهیه ارز فروخته شده به بازار مراجعه کند. ورود این تقاضای جدید به بازار با توجه به بالا رفتن حجم معاملات خالی‌فروشی می‌تواند جهت نوسانات را به سمت بالا حرکت دهد.
به نوشته اقتصادنیوز ،درحالی‌که همه کارشناسان اعتقاد دارند مهم‌ترین نیاز بازار امروز ثبات ارز است، اما قیمت دلار کماکان دچار تغییرات نوسانی است. با وجود این، برخلاف روزهای ابتدایی دی ماه، جهت این نوسان این بار به سمت کاهش گرایش دارد و همین پدیده موجب شده است که بازارارز همچنان در تیررس اخبار و نگاه‌ها باشد. به گفته کارشناسان، در روزهای ابتدایی دی ماه، روند افزایشی بازارهای دیگر را مختل کرده بود؛ در حال حاضر نیز این اتفاق با روند کاهشی در حال رقم خوردن است.

۱۱:۳۲۱۳۹۵/۱۰/۱۲کد خبر: 181247 – تی نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا