ایجاد شورای همکاری تجاری و اقتصادی ایران و بلاروس

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

شاتا:وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با وزیر صنایع بلاروس پیشنهاد ایجاد شورای همکاری تجاری و اقتصادی ایران و بلاروس را مطرح کرد و قرار شد دو طرف زمینه‌های ایجاد این شورا را فراهم کنند. محمدرضا نعمت‌زاده تشکیل این شورا را برای رفع مشکلات پیش روی تجار و فعالان اقتصادی بسیار مهم برشمرد و افزود: امیدوارم ایجاد و فعالیت این شورا به تشکیل اتاق مشترک دو کشور منجر شود تا شاهد گسترش روز افزون سطح مبادلات تجاری ایران و بلاروس باشیم. وی به رایزنی با مدیران روسی برای افزایش همکاری بین بانکی ایران و روسیه اشاره و تصریح کرد: با توجه به روابط بلاروس و روسیه این همکاری‌ها می‌تواند سه جانبه شود و بانک‌های روسی که در ایران و بلاروس فعالیت دارند، می‌توانند زمینه‌ساز گسترش روابط بین بانکی باشند. وزیر صنعت، معدن و تجارت از آمادگی ایران برای همکاری با بلاروس در زمینه تولید ماشین‌آلات کشاورزی به ویژه کمباین خبر داد و گفت:این همکاری می‌تواند به‌صورت مشترک و متوازن در هر دو کشور ادامه داشته باشد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه صادرات دو کشور به ییگر در شرایط متوازنی نیست و صادرات بلاروس به ایران بیشتر است، افزود: باید تلاش کنیم در زمینه‌های مناسب با گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی به توازنی در زمینه صادرات و واردات بین دو کشور دست پیدا کنیم. وی به توانمندی ایران برای تامین نیازهای بلاروس در زمینه مواد پلیمری، خودرو و قطعات خودرو، دارو و تجهیزات پزشکی، آبزیان، مواد غذایی، مواد شوینده و بهداشتی، محصولات صنعتی از قبیل مس، لوله، کابل و شیشه جام اشاره کرد و گفت: باید سهم ایران و بلاروس در تامین نیازهای ییگر به وضوح در نقشه راه اقتصادی دو کشور تعیین شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم تدوین برنامه‌ای مشترک برای افزایش مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید و تصریح کرد: علاوه بر این برنامه مشترک، حضور فعالان اقتصادی در نمایشگاه‌های دو کشور، افزایش ملاقات‌های تجاری دو طرف و رفع موانع بانکی می‌تواند در توسعه مبادلات و مناسبات تجاری و صنعتی اثرگذار باشد. وزیر صنایع بلاروس نیز در این دیدار با بیان اینکه برای بار دوم است که به ایران سفر می‌کنم، افزود: همواره پیام دوستی و مهربانی از ایران دریافت کردم و این روابط دوستانه می‌تواند باعث افزایش روابط تجاری و صنعتی دو کشور شود. ویتالی ووک هم با تایید نظر نعمت‌زاده مبنی بر تدوین برنامه‌ای مشترک برای ترسیم دورنمای روابط و افزایش مبادلات دو کشور، گفت: آمادگی داریم تا با تشکیل شورای همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور، علاوه بر افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی در این زمینه به توازن نیز دست یابیم. وی از حضور شرکت‌های بلاروسی در نمایشگاه ماشین‌آلات کشاورزی سال آینده در ایران خبر داد و افزود: در این بخش زمینه‌های مناسبی برای توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد که با برنامه‌ریزی باید از آن بهره برد. ویتالی ووک به فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی و ظرفیت‌های ایران در این بخش اشاره و تصریح کرد: آمادگی داریم تا ماشین‌آلات سنگین معدنی را برای توسعه فعالیت این بخش در اختیار ایران قرار دهیم. وزیر صنایع بلاروس به وجود ظرفیت‌های مناسب برای نیز همکاری‌های دو کشور در بخش‌های اکتشاف، حفاری، طراحی میادین نفتی خبر داد و گفت: آمادگی داریم تا تکنولوژی ساخت ماشین‌آلات حفاری را در اختیار ایران قرار دهیم.

روزنامه دنیای اقتصاد – شماره3934

تاریخ چاپ:1395/09/25 –بار خبر :DEN-1083320

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا