بحران بدهی در انتظار دولت/ فضا برای فعالیت بخش خصوصی کوچک تر شد

غلامحسین شافعی امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: بخشنامه بودجه سال 97 ابلاغ شده و به زودی به مجلس می‌رود اما در بودجه‌های سنواتی همواره معایب و کاستی‌هایی را شاهد بودیم که عدم توجه به آنها کشور را با مشکلات اساسی روبرو ساخته است.

▪️بحران بدهی در انتظار اقتصاد ایران
وی گفت: نحوه بودجه‌ریزی فعلی منجر به بزرگ‌تر شدن دولت و تنگ شدن فضا برای بخش خصوصی شده است که در صورتیکه برای کوچک‌سازی دولت اقدام و برنامه‌ریزی لازم صورت نگیرد در سالهای آینده با بحران بدهی روبر خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت باید از تنظیم بودجه‌های غیرواقعی جلوگیری و مسائل بودجه را از منابعی قابل حصول و واقعی تنظیم کند.شافعی یادآور شد که در تامین بودجه‌ای که در 19 سال گذشته انجام شده است 97 درصد بودجه‌های جاری تخصیص یافته اما در بخش بودجه‌های عمرانی تنها 67 درصد آن محقق شده که در بودجه سال 97 باید به بودجه‌های عمرانی توجه بیشتری از بودجه‌های جاری داشت. همچنین هماهنگی بین بودجه با برنامه‌های توسعه و اقتصاد مقاومتی مورد توجه جدی قرار گیرد.

▪️دولت برای پوشش هزینه‌های غیرمتعارف خود اوراق منتشر می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه صحبت‌های خود با انتقاد از روند انتشار اوراق بدهی در دولت گفت: دولت برای پوشش هزینه‌های غیرمتعارف خود از طریق انتشار اوراق مشارکت که بیش از اندازه نیز منتشر می‌کند تبعاتی را برای سالهای آینده کشور به همراه می‌آورد و موجب بحران بدهی طی سالهای آینده می‌شود.شافعی گفت: در بودجه 97 از گسترش بدهی‌های آتی توسط دولت و شرکت‌های دولتی باید جلوگیری شود تا به این شکل از حجم بدهی‌های آتی کاسته شود.دولت مراقب بدهکار بودن به سایر کشورها در سالهای آینده باشد

وی با اشاره به دریافت فاینانس‌های خارجی در کشور گفت: برای تامین مالی طرح‌ها از خارج از کشور نیز باید محتاطانه به این نحوه تامین نگاه شود. نحوه تامین مالی از طریق فاینانس با ریسک بالایی همراه است زیرا در صورت عدم پرداخت اصل و فرع این بدهی‌ها این دولت گرفتار بدهی‌هایی در سالهای آینده به دیگر کشورها خواهد بود.
شافعی گفت: در بودجه 96 شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی 70 درصد از بودجه کشور را تشکیل می‌دهند که این درصد همواره در سالهای گذشته افزایشی بوده که در سال آینده باید به این موضوع توجه داشت.

وی درباره افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از طریق درآمدهای مالیاتی گفت: اگر قرار است چون کسب درآمدهای مالیاتی شفاف راحت است هر ساله به میزان آن افزوده شود و واحدهایی که دارای شناسنامه و کار مشخص نیستند از آنها مالیات اخذ نشود جای نگرانی است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر قرار باشد نظام تشخیص و وصول تغییر کند و این منابع (مالیات)‌ از محل فرارهای مالیاتی یا معافیت‌های مالیاتی تامین شود بحث دیگری است.
شافعی افزود: اتاق بازرگانی ایران نهادی را برای ارائه نظرات بخش خصوصی تشکیل داده تا نظر این بخش را بعد از جمع‌آوری در قالب یک نظر واحد به دولت ارائه دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا