بررسی مشکلات کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی

مشکلات کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی از سوی معاونت فنی و خدمات بازرگانی با حضور نایب رئیس اتاق ایران مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه به مدت 5 سال نماینده اتاق در جلسات کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی بوده است و به زودی مدت ماموریتش به پایان می‌رسد، توضیح داد: مواردی که از سوی نمایندگان صاحبان کالا در مورد روند برگزاری جلسات کمیسیون رسیدگی، مطرح می شود، نشان می‌دهد که باید کار جدی در این رابطه انجام شود. می‌توانیم درخواست‌های خود را طی نامه‌ای به اطلاع رئیس کل گمرک برسانیم.

اصلاح و اضافه کردن مواردلازم به قانون مربوطه اقدام دیگری است که به اعتقاد نایب رئیس اتاق ایران قابلیت پیگیری دارد.

وی ادامه داد: نوع برخورد سازمان‌های نظارتی با جلسات کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی نیز باید تغییر کند، چرا که طبق عرف حقوقی حضور نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور در جلسات قضاوت کمیسیون صحیح نیست.

سلطانی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای الکترونیک کردن بخشی از امور اداری و ساده سازی نظام تعرفه‌ای در کمیسیون ماده یک، یادآور شد: امیدواریم با کارهایی از این دست بتوانیم از حجم پرونده‌های مطرح شده در کمیسیون بکاهیم.

در ادامه مظفر علیخانی، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران با اشاره به اینکه گمرک سازمانی است که نقاط قوت و ضعف کلیه مقررات ناظر بر فرآیند تجارت جهانی در آن جا تجلی پیدا می‌کند، گفت: انتقادهایی از سوی فعالان در خصوص روند تشکیل جلسات کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمری مطرح شده که تصمیم گرفتیم برای بررسی این وضعیت از نظرات فعالان همین عرصه بهره ببریم و جمعبندی آن را برای بهبود وضعیت در اختیار سازمان گمرک قرار دهیم.

وی تصریح کرد: مناسب نبودن فضای برگزاری جلسات کمیسیون‌ها، ضعف در مدیریت، برخورد نامطلوب با طرف‌های دعوا، بی تجربه بودن اعضای کمیسیون‌ها، تاخیر در اجرای احکام و آرا مهم‌ترین موضوعاتی هستند که از سوی برخی مطرح شده و در همین رابطه تصمیم گرفتیم مسئله را مورد بررسی قرار دهیم.

بر اساس اظهارات علیخانی با توجه به روند برگزاری این جلسات شاهد آشفتگی در این بخش هستیم.

گفتنی است بر اساس اظهارات مطرح شده در این جلسه، عدم تشکیل به موقع جلسات کمیسیون، عدم تصمیم‌گیری بر اساس احراز اکثریت آرا، عدم هماهنگی بین اعضای کمیسیون، بی توجهی نسبت به آرای کمیسیون‌های تجدیدنظر، عدم توجه به نص صریح قانون در تعیین اعضای کمیسیون(طبق قانون اعضا باید در کمترین حالت 15 سال با موضوع گمرک در ارتباط باشند) و طولانی بودن زمان بررسی پرونده‌ها و اعلام احکام کمیسیون از جمله مشکلات موجود در برگزاری جلسات کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی است.

از سوی دیگر به اعتقاد کارشناسان حوزه گمرک، میزان پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون‌های رسیدگی بسیار زیاد و از طرفی حضور نمایندگانی از سازمان بازرسی کل کشور در جلسات بر خلاف قانون است. دراین بین شاهد ورود پرونده‌هایی هستیم که در کل شرایط بررسی در کمیسیون را ندارند. بنابراین اگر آئین‌نامه‌ای در این رابطه تهیه شود به طور قطع پرونده‌هایی وارد کمیسیون می‌شوند که مشخصات لازم را داشته باشند.

کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی یک مرجع حق و قضاوت بوده و نمی‌تواند از هیچ یک از طرف‌های دعوا جانب‌داری کند ولی به اعتقاد فعالان این حوزه در حال حاضر به نظر می‌رسد که جایگاه خود را گم کرده و ضعیف عمل می‌کند. بی‌توجهی نسبت به قانون یکی از بارزترین مسائلی است که در ارتباط با فعالیت کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی موجب بروز ابهام شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا