بهبود 18 پله ای رتبه ایران در شاخص لجستیک گمرکی

با بهره گیری از سامانه جامع الکترونیک گمرک تحقق یافت

تهران- ایرنا- سامانه جامع الکترونیک گمرک که بر پایه گزارش بانک جهانی رتبه جمهوری اسلامی ایران در شاخص لجستیک گمرکی را 18 پله بهبود داد، امکان انجام غیرحضوری 34 عملیات را با بهره مندی از 9 قابلیت جدید فراهم ساخت.

به گزارش یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی، رتبه جمهوری اسلامی ایران در شاخص لجستیک با بهبود 18 پله‌ای از رتبه 114 در سال 2014 به رتبه 96 در سال 2016 ارتقا یافت.
اتصال الکترونیکی بارنامه، درگاه خروج هوشمند، راه‌اندازی بزرگ ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی، دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمرکی، آغاز تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و کشتیرانی با گمرک، سامانه رصد کالاهای ترانزیتی، راه‌اندازی سامانه پیشخوان خدمات الکترونیکی، نظارت الکترونیکی در گمرک و کیف پول الکترونیکی، 9قابلیت ویژه سامانه جامع الکترونیک گمرک است که نیاز به مراجعه حضوری را کاهش می دهد.
با استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی، زمان تشریفات واردات از 26 روز به 3 روز و برای صادرات از هفت روز به یک روز کاهش یافت که به میزان 23 درصد، در چرخه تجارت خارجی صرفه‌جویی می شود.
این میزان فقط در بخش واردات با فرض واردات سالیانه 50 میلیارد دلاری و کاهش 23روزه زمان تشریفات، نزدیک به 10 میلیارد دلار یعنی نزدیک به 400 هزار میلیارد ریال در بخش واردات صرفه جویی می کند.
بر اساس اعلام بانک جهانی به ازای هر روز تاخیر در انجام تشریفات گمرگ یک درصد ارزش کل کالا به هزینه‌های مترتب بر ترخیص کالا اضافه می شود.

** افزایش درآمدهای گمرکی
درآمدهای گمرکی در پی پرداخت الکترونیک و انجام مکانیزه فرآیندها و کنترل‌های لازم، افزایش 78 درصدی درآمدهای گمرکی در سال 1393 را نسبت به سال 1392 به دنبال داشت.
این افزایش درآمدی اکنون به 60 درصد رشد رسیده است.

** مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر
تدوین برنامه منسجم مبارزه با قاچاق کالا و انجام کنترل‌های مکانیزه بر اساس شاخص‌های مدیریت ریسک و بکارگیری تجهیزات کنترلی، به افزایش 711 درصدی در کشفیات مواد مخدر و پیش‌سازها در سال 1393 نسبت به سال 1392 منجر شد. این میزان از 18 تن به 148 تن رسید.
این میزان کشفیات در سال 1394 به 300 تن رسید و رشد 95 درصدی را به دنبال داشت.
بر اساس آخرین گزارش دفتر روابط اطلاعات منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه (RILO A/P)، گمرک جمهوری اسلامی ایران بیشترین کشفیات مربوط به مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و انواع پیش‌سازهای صنعتی را پس از استرالیا، نیوزلند و پاکستان داشت و رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
همچنین با این سامانه تخلف یکی از بزرگ ترین واردکنندگان لوازم خانگی به ایران رصد و شناسایی شد و امکان سوء استفاده از کارت های بازرگانی نیز از میان رفت.
به گزارش ایرنا، گمرک جمهوری اسلامی ایران از نیمه دوم سال 1392 استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی را در دستور کار قرار داد و بیست و هشتم دی ماه امسال با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی از آن در گمرک فرودگاه مهرآباد رونمایی کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

کد خبر: 82397571 (5791329) | تاریخ خبر: 03/11/1395 | ساعت: 20:40|

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا