بورس نمایی از وضعیت کل کشور است

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

شاخص کل بورس این روزها به یکباره دو کانال عقب گرد داشته است و حالا در کانال 76 هزار واحدی سیر می‌کند. گویا پاقدم بانک‌ها در بورس خیلی خوب نبوده است و شاخص کل روی خوشی نشان نداده است. البته که احتمالاً مسائل و حاشیه‌های مختلفی روی تالار شیشه ای حافظ تأثیر گذاشته است که یکی از این حاشیه‌ها می‌تواند رییس جمهوری جدید امریکا باشد.

عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره عقب گرد شاخص کل بورس به سایت خبری اتاق تهران گفت: واکنش این روزهای بورس به نوعی به مسائل تحریم‌های جدید و حرف‌ها و توییت های ترامپ، رییس جمهوری امریکا بوده است. به هرحال بورس ما هم به نوعی هیجانی است و عکس العمل های مرتبه ای نشان می‌دهد.

آرگون همچنین ادامه داد: البته در هفته گذشته بازگشایی نماد بانک‌ها و بانک ملت باعث افت شاخص کل بورس شد.

او همچنین تاکید کرد: موضوع مهم تر از این مسائل به طور کلی به وضعیت سوددهی بنگاه‌ها و وضعیت اقتصادی کشور برمی گردد. به هرحال بورس نمایی از وضعیت کل کشور است و تغییرات آن هم ناشی از تغییرات کلان اقتصاد است که خودش را با این نوسانات و عقب گردها نشان می‌دهد.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اگر قرار باشد وضعیت بورس بهبود پیدا کند باید کشور از شرایط اقتصادی رکودی که درش قرار دارد خارج شود و بنگاه‌ها به سوددهی مناسبی برسند.

او ادامه داد: به هرحال بخش زیادی از بورس را بانک‌ها و پتروشیمی‌ها تشکیل می‌دهند و اگر سود آوری داشته باشند وضعیت بورس هم بهتر می‌شود. اما اگر بنگاه‌های اقتصادی و صنایعی که در بورس هستند به سوددهی نرسند بورس ما هم رشد محسوسی نخواهد داشت.

این فعال اقتصادی همچنین گفت: البته که می‌توان انتخابات در پیش رو هم عاملی برای نوسانات اقتصادی کشور دانست. اما بااین‌حال به گمان من و بر اساس پیش‌بینی‌ها شاخص کل بورس حول‌وحوش 78 تا 80 هزار واحد باقی خواهد ماند. این در حالی است که اگر نماد بانک‌های دیگر هم در بورس بازشوند، بازهم شاهد تأثیر آن‌ها در بازار سرمایه خواهیم بود. به‌این‌ترتیب باید به سمتی برویم که شرایط عمومی اقتصاد بهتر شود تا به‌تبع آن بازار سهام بهبود پیدا کند.

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا