تجارت‌های یکبار مصرف در ایران!

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row][yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

اتاق بازرگانی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صدور کارت‌های یکبار مصرفی می‌کند تا افرادی با فعالیت محدود تجاری امکان تجارت پیدا کنند اما بازار اجاره این کارت‌های یکبار مصرف برای دور زدن قوانین گمرکی داغ است.
  

آرمان: اتاق بازرگانی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صدور کارت‌های یکبار مصرفی می‌کند تا افرادی با فعالیت محدود تجاری امکان تجارت پیدا کنند اما بازار اجاره این کارت‌های یکبار مصرف برای دور زدن قوانین گمرکی داغ است.

تابناک در حالی روز گذشته این مساله را با درج گزارشی با عنوان « تجارت‌های یکبار مصرف در ایران» مطرح کرد که در حوزه اقتصاد در سال‌های اخیر همواره کاستی‌هایی وجود داشته که منجر به جولان افراد سودجو و در نهایت وارد کردن ضرر اقتصادی به کشور شده است. کارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند، اقتصاد ایران در بسیاری از حوزه‌ها دچار مشکل بوده و بیمار است.

آنها می‌گویند مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد مثل غل و زنجیرهایی که اجازه حرکت را نمی‌دهند منجر می‌شوند اقتصاد فلج شده و رشد و توسعه اقتصادی در محاق قرار گیرد.

این غل و زنجیر‌ها هم در حوزه تولید، هم در حوزه تجارت و هم در حوزه‌های دیگری مانند بانک داری و نظام مالیاتی وجود دارد. رشد اقتصادی هشت درصد که برای برنامه ششم وعده داده شده است در صورت باز شدن این غل و زنجیر‌ها اتفاق می‌افتد.

با وجود این، بر اساس گزارشی که روز گذشته منتشر شد کارت‌های یکبار مصرف تجارت در ایران صادر می‌شود. برخی بازرگانان با فعالیت گسترده این کارت‌ها را اجاره می‌کنند تا از طریق آن از پرداخت بخشی از عوارض گمرکی شانه خالی کنند. این اتفاق نه تنها درآمدهای مالیاتی دولت در گمرک را کاهش می‌دهد بلکه باعث اجحاف به حقوق افرادی می‌شود که در سلامت کامل تجارت می‌کنند.

رئیس کل گمرک اما خبر از محدودیت فعالیت یک بار مصرف‌ها می‌دهد. بر اساس این خبر، وزارت صنعت، معدن و تجارت به اتاق بازرگانی تکلیف کرد در تمام شهرستان‌ها تنها برای افرادی کارت موقت بازرگانی صادر شود که شرایط کامل را داشته باشند ضمن آنکه در صورتی که هر گونه استفاده غیر و یا سوءاستفاده از این کارت‌ها انجام شود، علاوه بر جریمه، کارت بازرگانی فرد نیز باطل خواهد شد.

او همچنین اظهار کرد: در گمرک نیز سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که حق و حقوق دولت را به‌طور کامل بگیریم. چه کارت بازرگانی وجود داشته باشد، چه نداشته باشد، باید حقوق دولت پرداخت شود.

کرباسیان با بیان اینکه در هیچ کشوری کارت بازرگانی وجود ندارد تاکید کرد: کارت بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره‌ای متاسفانه توسط اتاق بازرگانی و با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود. یعنی بر اساس ضوابطی خاص به افرادی اجازه فعالیت بازرگانی محدود داده می‌شود.

او متذکر شد: یک گروه افرادی هستند که کالایی لازم دارند ولی فعالیت گسترده تجاری ندارد. این افراد با مراجعه به اتاق بازرگانی درخواست کارت بازرگانی موقت می‌کنند اما موضوع بحث ما گروه دیگری است که اگرچه فعالیت گسترده بازرگانی دارند ولی برای آنکه حقوق ورودی کمتری پرداخت کنند از این کارت‌ها استفاده می‌کنند.

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا