تجارت ۱۷۰ میلیون تن کالا در سال ۹۸ علی رغم تحریم ها

رئیس کل گمرک در صحن علنی مطرح کرد:

تجارت ۱۷۰ میلیون تن کالا در سال ۹۸ علی رغم تحریم ها

میراشرفی رئیس کل گمرک کشور گفت: در سال گذشته ۱۳۵ میلیون تن صادرات، ۳۵ میلیون تن واردات انجام گرفت و وزن تجارت خارجی حدود ۱۷۰ میلیون تن بود که رکوردی در این حوزه محسوب می شد.

سید مهدی میراشرفی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 18 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تشریح وضعیت تجارت خارجی گفت: بهترین جواب به دشمنان که مدعی بودند با اعمال تحریم ها، اقتصاد ایران زمینگیر می شود، آمار مربوط به تجارت خارجی در سال 98 است؛ در سال گذشته 135 میلیون تن صادرات، 35 میلیون تن واردات انجام گرفت و وزن تجارت خارجی حدود 170 میلیون تن بود که رکوردی در این حوزه محسوب می شد.

رئیس کل گمرک کشور با بیان اینکه ارزش مبادلات تجاری خارجی در سال گذشته حدود 85 میلیارد دلار بود، به اقدامات سازمان متبوعش درباره حمایت از تولید، تسهیل تجارت و سلامت اشاره کرد و ادامه داد: بیش از 80 درصد کالاهای وارداتی، مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه ای است. در صورتی که واردات این کالاها تسهیل شود، قیمت تمام شده تولید کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه مسیر ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک تسهیل شده است، ادامه داد: در دنیا برای ارتقای سلامت بر فعالیت های الکترونیکی، مجازی و هوشمند تاکید می شود که گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز اقدامات مناسبی برای تحقق این مسائل انجام داده است.

میراشرفی ادامه داد: با تلاش گمرک فعالان اقتصادی در هر کجای کشور می توانند اظهارنامه خود را به گمرک ارسال کنند. با این امر تجارت خارجی تسهیل می شود. همچنین مدیریت ریسک هوشمند یکی دیگر از اقدامات گمرک است که می توان از کنترل های مزاحم به سمت کنترل های غیرمزاحم رفت.

رئیس گمرک کل کشور تصریح کرد: تعدد قوانین و مقررات و مراجع سیاستگذار و نبود زیرساخت های مناسب از جمله تهدیدات حوزه تجارت خارجی است./خبرگزاری خانه ملت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا