تداوم تاثیر گسترده تحریم‌های دولت آمریکا بر تجارت خارجی ایران

آمارهای رسمی شرکای عمده تجاری ایران از جمله چین نشان‌دهنده تداوم تاثیر گسترده تحریم‌های دولت آمریکا بر تجارت خارجی ایران و افت چشمگیر صادرات جمهوری اسلامی به این کشورها در9 ماه ابتدایی سال2020 است.

گمرک چین روز یکشنبه، 4 مرداد گزارش تجارت 9 ماهه این کشور را منتشر کرده که نشان می‌دهد صادرات ایران به این کشور در این دوره نسبت به دور مشابه پارسال بیش از 58 درصد افت کرده و به 4 میلیارد و657 میلیون دلار رسیده است.

صادرات چین به ایران نیز با افتی بیش از8 درصدی به6.6 میلیارد دلار رسیده است.

بدین ترتیب، صادرات چین به ایران2 میلیارد دلار بیشتر از وارداتش از ایران شده است.

آمارهای دیگر شرکای عمده تجارت خارجی ایران نیز نشان می‌دهد برای اولین بار تراز تجارت‌شان با ایران با اختلاف چشمگیری مثبت شده است.

گمرک چین می‌گوید در ماه سپتامبر، روزانه به طور متوسط روزانه 167 هزار بشکه نفت از ایران خریده که25 درصد بیشتر از سپتامبر پارسال است.

اما میانگین واردات روزانه نفت چین از ایران در 9 ماه ابتدایی سال حدود 79 هزار بشکه بوده که نسبت به دور مشابه پارسال78 درصد کاهش یافته است.

چین قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه نزدیک700 هزار بشکه نفت از ایران دریافت می‌کرد.

افت چشمگیر واردات نفت چین از ایران در حالی است که این کشور واردات نفتش از آمریکا طی ماه سپتامبر را 7.5 برابر کرده و متوسط واردات نفت چین از آمریکا در 9ماه ابتدایی امسال نسبت به دور مشابه پارسال بیش از دو برابر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا