تصویب آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی (لنج تجاری) با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن و ساماندهی و نوسازی آنها از سوی هیئت دولت

بر اساس مصوبه هیئت وزیران، بارگیری و تخلیه شناورها صرفاً در مناطقی که گمرک در آنها حضور دارد امکان‌پذیر خواهد بود و ورود و خروج شناورها با مجوز سازمان بنادر و دریانوردی انجام خواهد شد. در تبصره 1 این ماده آمده است سازمان بنادر 3ماه برای ساماندهی ورود و خروج و استقرار نمایندگیهای خود در مناطق مشمول فرصت دارد. گمرک ایران نیز مکلف شده با تأمین نیروی انسانی مجوز انجام تشریفات گمرکی کالای تجاری مازاد بر سهمیه معافیت ملوانی (معافیت از سود بازرگانی) را صادر کند.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 95 حدود 3 میلیارد دلار از قاچاق 12.6 میلیارد دلاری از طریق ته‌لنجی انجام می‌شود.
در ادامه مصوبه هیئت دولت آمده است، ناخدایان لنجی‌های صادراتی به‌مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس باید به‌صورت دستی مشخصات لنج، اطلاعات گذرنامه‌ای و کشور مقصد خود را به گمرک ایران اعلام کنند. گمرک نیز موظف شده اطلاعات دریافتی را در سامانه ملوانی ثبت و اظهارنامه اجمالی ملوانی را صادر کند. همچنین تهیه مانیفست کشتی (فهرست کل بار) با ناخدا می‌باشد.

بر اساس ماده 6 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا نیز موظف شده است ظرف یک ماه نسبت به راه‌اندازی زیرسامانه ملوانی در سامانه جامع گمرکی اقدام نماید. در ماده 7 نیز سقف جدید معافیت واردات سالیانه به‌ازای هر ملوان نیز 10 میلیون تومان تعیین شده است.

بر اساس ماده 11 توزیع کالای ملوانی در خارج از استان تنها با پرداخت ما‌به‌التفاوت حقوق ورودی امکان‌پذیر است. در ماده 18 نیز تأکید شده است ظرف مدت 5 سال شناورهای فلزی جایگزین لنجهای چوبی خواهند شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا