تقویت تجارت خارجی تنها راه نجات تولید داخلی است

رئیس اتاق کرمان معتقد است راه نجات تولید داخلی، توسعه تجارت خارجی است و دلیل آن کاهش قدرت خرید، اشباع بازار و عدم امکان توسعه بازار داخلی است.

رئیس اتاق کرمان در نشست جمعی از صادرکنندگان استان با رئیس و اعضای فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس شورای اسلامی، راه نجات تولید داخلی را توسعه تجارت خارجی دانست و دلیل آن را کاهش قدرت خرید، اشباع بازار و عدم امکان توسعه بازار داخلی عنوان کرد و گفت: با وجود روشن بودن مسائل، احساس ضرورت این مهم در همه ارکان تصمیم‌گیری کشور وجود ندارد و تاکنون صادرات کشور معنادار نشده است.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: به دلیل دیپلماسی اقتصادی ضعیف در کشور، تبعات ناخوشایندی گریبانگیر صادرکنندگان شده که از اعضای فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس درخواست داریم این تبعات را عمیقا مورد بررسی قرار دهند.

طبیب زاده هزینه زیاد گمرگ و حمل و نقل را دلیل افزایش قیمت نهایی محصول صادراتی عنوان کرد و افزود: با بررسی و نظارت بر قیمت کالا و رفع این مشکل، صادرکننده قادر به رقابت در بازارهای جهانی خواهد بود.

وی نبود تعرفه ترجیحی و مراوده با کشورها را از موارد بحرانی صادرات برشمرد و خاطرنشان کرد: نجات کشور در توسعه صادرات و نجات توسعه صادرات در کمک به تسهیل آن است. امیدواریم با برگزاری چنین نشست هایی نکات بحرانی در مبحث صادرات شناسایی و اقدامات لازم برای رفع مشکلات صادرکنندگان صورت گیرد.

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه ترکیب سبد محصولات صادراتی باید با ارزش افزوده بالا و خارج از موادخام باشد، گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۷۴۹ میلیون دلار صادرات از گمرکات کرمان انجام شده که بخش عمده ای از این صادرات به محصول پسته اختصاص داشته و کمتر شاهد صادرات کالا در بحث تکنولوژیک بوده ایم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا