تلاش برای استفاده دولت از ابزار غیرتعرفه‌ای به جای ممنوعیت

تلاش برای استفاده دولت از ابزار غیرتعرفه‌ای به جای ممنوعیت

محمدرضا زهره‌وندی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران

اگر برای تصمیم‌گیری درباره یک موضوع اقتصادی چند بُعدی، یک بُعد را ببینیم و بقیه را رها کنیم، به پیکره اقتصاد ضربه زده‌ایم. مصداق روشن این بی‌توجهی، مسئله ممنوعیت‌های وارداتی است.

قطعات، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای برای پاسخ به نیاز خطوط تولید، سهم بزرگی از واردات کشور را به خود اختصاص داده است. وزارت صمت واردات 1650 قلم کالا را ممنوع کرده درحالی که اولویت در مدیریت کشور استفاده از ابزار تعرفه است نه ممنوعیت.

بسیاری از فعالان اقتصادی به دلیل عدم نگاه جامع مسئولان به موضوعات تخصصی درگیر مشکلات بسیاری شده‌اند. آیا وزارت صمت از منِ صنعتگر، وزارت بهداشت از فعال صنایع مرتبط و وزارت جهاد کشاورزی از فعالان بخش کشاورزی، نظر کارشناسی خواسته است؟ با اطمینان می‌گویم که هیچ سوالی از ما نپرسیدند. ما از سال گذشته با دستورالعمل‌هایی دست به گریبانیم که بعضی مغایر دیگری است.

بیش از هر کسی، این فعال بخش خصوصی است که به تقویت نهضت ساخت داخل می‌اندیشد اما آیا باید به بهانه ساخت داخل، واردات بسیاری از اقلام واسطه‌ای و مورد نیاز تولیدکننده را ممنوع کرد؟ آیا باید با هر روشی جلوی واردات را گرفت؟ آیا نباید به‌صرفه بودن و رقابتی بودن تولید یک کالای صنعتی را در داخل بررسی کرد؟

مطالبه جدی اتاق بازرگانی در سال آیند برای صیانت از حقوق مصرف‌کننده باید تلاش برای پرهیز دولت از اعمال موانع غیرتعرفه‌ای در تجارت کشور باشد. سال آینده سال سختی برای اقتصاد ماست، توسعه روابط با طرف‌های تجاری و حفظ این روابط در اولویت است. بنابراین باید از ابزارهای قانونی به بهترین شکل برای این منظور استفاده کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا