تورم نمی‌ایستد

«اجاره» و «حمل‌ونقل» بیشترین ضریب تاثیر را در افزایش تورم نقطه‌به‌نقطه داشته‌اند
تورم نمی‌ایستد

طبق این گزارش، در فروردین‌ماه 1400 نسبت به ماه قبل تورم ماهانه، گروه‌های «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» «(گچ‌کاری ساختمان، سفت‌کاری ساختمان)» با 9.0 درصد، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل) با 8.0 درصد و «هتل و رستوران» (کرایه اقامت در هتل، هزینه تالار پذیرایی) با 6.2 درصد بالاترین نرخ تورم ماهانه را داشته‌اند که به نظر می‌رسد افزایش نرخ دیه در سال جاری و به تبع آن افزایش حق بیمه اتومبیل و نیز افزایش قیمت مصالح ساختمانی در این امر، تأثیرگذار بوده است.

نرخ تورم در کشور براساس گروه‌های هزینه‌ای به‌صورت ماهانه قابل سنجی و ارائه است که هر یک از گروه‌ها دارای ضرایب اهمیت متفاوتی هستند. از بین 12 گروه عمده هزینه، 4 گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، «بهداشت و درمان» و «حمل‌ونقل» به ترتیب دارای بیشترین وزن در سبد خانوار هستند به‌طوری‌که بیش از 76 درصد از ضریب اهمیت سبد کالاها و خدمات موردنیاز خانوارهای کشور و نیز مناطق شهری و روستایی را به خود اختصاص داده‌اند که البته از میان، سهم دو گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» و «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، بیش از 59 درصد است. ازاین‌رو در گزارش حاضر وضعیت شاخص مذکور برای 4 گروه فوق مورد بررسی قرار گرفته است. مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار گزارش تحلیل آماری روند تورم در فروردین ماه 1400 را منتشر کرده است.

طبق این گزارش، در فروردین‌ماه 1400 نسبت به ماه قبل تورم ماهانه،  گروه‌های «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» «(گچ‌کاری ساختمان، سفت‌کاری ساختمان)» با 9.0 درصد، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل) با 8.0 درصد و «هتل و رستوران» (کرایه اقامت در هتل، هزینه تالار پذیرایی) با 6.2 درصد بالاترین نرخ تورم ماهانه را داشته‌اند که به نظر می‌رسد افزایش نرخ دیه در سال جاری و به تبع آن افزایش حق بیمه اتومبیل و نیز افزایش قیمت مصالح ساختمانی در این امر، تأثیرگذار بوده است. همچنین گروه «سبزیجات» (سبزی خورش، سبزی‌خوردن و اسفناج) با منفی 0.2 درصد کمترین نرخ تورم ماهانه را داشته و دارای کاهی قیمت بوده است.

در فروردین‌ماه 1400 نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه)،  گروه‌های «روغن‌ها و چربی‌ها» با 109.3 درصد، «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» با 77.4 درصد و «چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب‌میوه (نوشابه‌های غیرالکلی)» با 75.1 درصد بالاترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه را داشته‌اند. همچنین گروه «ارتباطات» با 19.4 درصد، «آب، برق و سوخت» با 20.4 درصد و «آموزش» با 23.0 درصد کمترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه را داشته است.

طبق این گزارش، طی 12 ماهه منتهی به فروردین‌ماه 1400 (تورم سالانه)، گروه‌های «حمل‌ونقل» با 65.9 درصد، «میوه و خشکبار» با 54.9 درصد و «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» با 53.4 درصد بالاترین نرخ تورم 12 ماهه را داشته‌اند. همچنین گروه‌های «آب، برق و سوخت» با 10.3 درصد و «ارتباطات» با 17.7 درصد کمترین نرخ تورم 12 ماهه را داشته‌اند.

در فروردین 1400، گروه‌های «اجاره»، «کالاها و خدمات متفرقه» و «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» بیشترین ضریب تاثیر را در افزایش تورم ماهانه داشته‌اند.

در فروردین 1400، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه)، گروه‌های «اجاره» ، «حمل‌ونقل» و «نان و غلات» بیشترین ضریب تاثیر را در افزایش تورم نقطه‌به‌نقطه داشته‌اند که این امر نسبت به اسفند 1399 تفاوتی نکرده است.

در فروردین 1400 ،گروه‌های «اجاره» ، «حمل‌ونقل» و «نان و غلات» بیشترین ضریب تاثیر را در افزایش نرخ تورم 12 ماهه داشته‌اند که این امر نسبت به اسفند 1399 تفاوتی نکرده است.// اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا