توقف چاپ روزنامه ها در موریتانی به دلیل کمبود کاغذ

روزنامه های دولتی و خصوصی موریتانی به دلیل کمبود کاغذ در چاپخانه ملی این کشور(تنها چاپخانه موریتانی )، برای سومین هفته متوالی نتوانستند نسخه کاغذی به خوانندگان خود ارائه دهند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا ، چاپخانه ملی موریتانی 20 دسامبر گذشته (29 آذر )به دلیل کمبود کاغذ تصمیم گرفت روزنامه های خصوصی این کشور را چاپ نکند و پس از آن چاپ دو روزنامه دولتی ‘الشعب’ و’أوریزون’ نیز به همین دلیل متوقف شد.

این روزها با توجه به مشکل کمبود کاغذ ،25 روزنامه موریتانی نمی توانند نسخه کاغذی در اختیار مخاطبان و خوانندگان خود قرار دهند و در نتیجه روزنامه نگاران و مسئولان این روزنامه ها،سعی می کنند در سایت خود، مطالب خود را منتشر کنند.

تمام روزنامه های موریتانی در چاپخانه دولتی و قدیمی این کشور که تنها چاپخانه موجود است و 50سال پیش ساخته شده است، چاپ می شود.

«مولای ولد ابحیده» عضو شورای اداری چاپخانه ملی موریتانی گفت این چاپخانه به دلیل مشکلات مالی نمی تواند کاغذ مورد نیاز برای چاپ روزنامه ها را خریداری کند.

ابحیده برخی از موسسات دولتی را عامل این مشکلات مالی دانست و گفت همه نهادهای دولتی اسناد و برگه های مورد نیاز خود را در این چاپخانه چاپ می کنند اما در پرداخت هزینه آن تعلل می ورزند و اینگونه شده است که چاپخانه نمی تواند کار خود را ادامه دهد.

اهالی رسانه در موریتانی بیم آن دارند چاپخانه این کشور ورشکسته شود و در نتیجه چاپ روزنامه های این کشور در آینده با مشکل جدی مواجه شود.

گفته می شود شبکه های تلویزیونی خصوصی نیز وضعیت بهتری از روزنامه ها ندارند زیرا پخش همه پنج شبکه خصوصی این کشور در ماه اکتبر گذشته به دلیل افزایش بدهی ها متوقف شد و تنها یک شبکه به نام « المرابطون» دو هفته پیش فعالیت خود را از سر گرفت.

موریتانی پس از سال 2011میلادی ،شاهد نوعی انقلاب در عرصه رسانه ها بود و به ناگاه در این سال 10 شبکه تلویزیونی خصوصی و از جمله شبکه های ‘شنقیط’، ‘دافا’، ‘المرابطون’، ‘الوطنیة’، و’الساحل و چندین شبکه رادیویی مانند ‘نواکشوط الحرة’ و’التنویر’آغاز به کار کرد.

موریتانی کشوری در شمال غربی آفریقا به پایتختی نواکشوت است. زبان رسمی این کشور عربی و واحد پول آن اوقیه است. تقریبا همه مردم این کشور مسلمانند.

مساحت موریتانی یک میلیون و 30هزار و 700 کیلومتر مربع است که نود درصد آن را بیابان پوشانده‌است. جمعیت این کشور چهار میلیون و سیصد هزار نفر‎ متشکل از عرب ها، اقوام آمازیغ (بربر) و سیاهپوست است. تمرکز جمعیت در این کشور بیشتر به بخش جنوبی که بارش آن مقداری بیشتر است، محدود می‌شود. یک‌سوم جمعیت کشور در نواکشوت زندگی می‌کنند که کرانه اقیانوس اطلس واقع شده است.

نام این کشور از مملکت تاریخی موریطنیه گرفته شده است که یک پادشاهی اقوام بربر بود که از سده سوم پیش از میلاد تا سده هقتم پس از میلاد در منتهی‌الیه شمال مراکش و الجزیره امروزی مستقر بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا