ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از چین، هند، کره و ترکیه ممنوع شد

معاون اول رییس جمهور در بخشنامه‌ای به بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشور‌های چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد.

در متن این بخشنامه که از سوی اسحاق جهانگیری به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت اطلاعات اعلام شد ، آمده است: از تاریخ ابلاغ این بخشنامه انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه ممنوع است.
در ادامه این بخشنامه آمده است:
کلیه وارد کنندگان موظفند کالاهای وارداتی از کشورهای مذکور را صرفاً‌ از طریق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی و یا حواله) با رعایت مقررات مربوط وارد نمایند.

پ. ن :
با توجه به ممنوعیت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز برای واردات کالا از چین ،هند ،کره و ترکیه بنظر میرسد گروه بندی کالا ها برای تخصیص ارز برای واردات از این کشورها لغو شده است و با توجه به اجباری شدن واردات ازطريق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی و یا حواله) هنوز مشخص نیست نوع ارز تخصیصی چه نوع ارزی خواهد بود.
در حال حاضر سه نوع ارز وجود دارد :
? ارز مبادله‌ای
? ارز آزاد
? ارز مداخله‌ای بانک مرکزی جهت تعادل بازار
با توجه به اجباری شدن واردات از طریق سیستم بانکی و اطلاع فروشندگان این کشورها، احتمال افزایش قیمت فروش کالا به ایران یا بعبارتی بیش بود ارزش و گران نمایی جهت دریافت ارز بیشتر از سیستم بانکی دور از ذهن نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا