جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم اردیبهشت‌ماه 1400

نرخ بیکاری در آمریکا، هند و کانادا، رشد چشمگیر صادرات چین و رکوردشکنی کسری تراز تجاری آمریکا جزو مهم‌ترین آمارهای منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

255 میلیون شغل

کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد: در سال گذشته میلادی 225 میلیون شغل تمام‌وقت در اقصی نقاط جهان بر اثر بحران کووید-19 از بین رفت که بخش زیادی از این شغل‌ها علی‌رغم بهبود اوضاع اقتصاد جهانی طی ماه‌های اخیر هنوز احیای نشده است.

1.5 درصد

بانک جهانی: کشورهای جهان به طور متوسط 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به تورهای ایمنی اجتماعی (SSN) تخصیص می‌دهند.

264 میلیارد دلار و 32.3 درصد

آسوشیتد پرس: اداره کل گمرک چین اعلام کرد که ارزش صادرات این کشور در ماه آوریل امسال با 32.3 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به حدود 264 میلیارد دلار رسیده است.

3.6 میلیون بشکه

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA): در سال 2020 روزانه به طور متوسط 3.6 میلیون بشکه نفت از کانادا وارد آمریکا شده است که این رقم بیش از مجموع واردات روزانه نفت آمریکا از سایر کشورها طی سال گذشته بوده است.

207 هزار شغل و 8.1 درصد

رویترز: مرکز آمار کانادا در گزارشی اعلام کرد که در ماه آوریل بیش از 207 هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شده است، اما نرخ بیکاری به دلیل افزایش تعداد متقاضیان کار به 8.1 درصد افزایش یافته است.

74.4 میلیارد دلار و 5.6 درصد

رویترز: وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که کسری تراز تجاری آمریکا در ماه مارس با 5.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبلی به 74.4 میلیارد دلار رسیده است که این رقم در تاریخ مبادلات تجاری آمریکا یک رکورد محسوب می‌شود.

3.5 میلیارد دلار و 24 درصد

نیویورک‌تایمز: صورت‌های مالی شرکت فایزر در سه‌ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که این شرکت از محل فروش واکسن کووید-19 حدود 3.5 میلیارد دلار درآمد داشته است که این رقم 24 درصد کل درآمد شرکت فایزر در دوره مذکور را تشکیل می‌دهد.

266 هزار شغل و 6.1 درصد

سی‌ان‌ان: اداره آمار وزارت کار آمریکا اعلام کرد که در ماه آوریل امسال 266 هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شده است، اما نرخ بیکاری با 0.1 واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل از آن به 6.1 درصد رسیده است.

1 میلیارد دلار و 3000 نفر

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): شرکت اپل با سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری کار احداث یک مجتمع تولیدی جدید را در ایالت کارولینای شمالی آغاز کرد. قرار است در این مجتمع 3000 نفر مشغول کار شوند که بخش زیادی از آنها را مهندسان نرم‌افزار و متخصصان یادگیری ماشین تشکیل خواهند داد.

2 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): جف بیزوس، مؤسس و مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیک آمازون، هفته گذشته حدود 2 میلیارد دلار از سهام خود در این شرکت را فروخته است.

7.8 درصد

بلومبرگ: دولت منطقه خودمختار هنگ‌کنگ اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این منطقه طی سه‌ماهه نخست سالی 2020 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 7.8 درصد رشد کرده است که این رقم بالاترین نرخ رشد اقتصادی هنگ‌کنگ طی یک دوره سه‌ماهه از سال 2010 تاکنون به شمار می‌رود.

8 درصد

بلومبرگ: مرکز پایش اقتصاد هند (CMIE) نرخ بیکاری در این کشور طی ماه آوریل را 8 درصد برآورد کرد که این رقم در مقایسه با ماه مارس 1.5 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

1.35 میلیارد دلار

بلومبرگ: شرکت‌های آفریقایی فعال در حوزه فناوری‌های مالی (فین‌تک) توانستند در سال گذشته میلادی علی‌رغم بحران جهانی کرونا 1.35 میلیارد دلار منابع مالی جدید جذب کنند.

12 درصد

یورو استات: شاخص تجارت خرده‌فروشی در منطقه یورو طی ماه مارس نسبت به ماه مشابه سال قبل 12 درصد افزایش نشان می‌دهد.

4.3 درصد

یورو استات: شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در منطقه یورو طی ماه مارس در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 4.3 درصد رشد داشته است.//اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا