جهش قیمت‌ها در کاغذ تحریر/ دولت بازار را به حال خود رها کرد

جهش قیمت‌ها در کاغذ تحریر/ دولت بازار را به حال خود رها کرد
سید حسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ،مقوا وفرآورده های سلولزی ایران:
‌ کسی به هشدارها توجه نکرد

در حالی که جهش قیمت‌ها در بازار کاغذ‌، قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر را به ۶۳۰ هزار تومان رسانده است‌، برخی کارشناسان می‌گویند دولت بازار را به حال خود رها کرده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم‌، قیمت‌ها در بازار کاغذ افسار گسیخته و همچنان در حال افزایش است‌ این افزایش قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر 70 در 100 با گرماژ 70 گرم را به 630 هزار تومان رسانده است،‌ سایر انواع کاغذ چاپ و تحریر نیز بین 570 تا 920 هزار تومان قیمت خورده است. قیمت‌هایی که تاکنون در این بازار سابقه نداشته است.

هم‌چنین برخی اظهارنظرهای مقام‌های دولتی نیز موجب ایجاد جنگ روانی در بازار برای افزایش قیمت این کالا که نفس نشر به آن گره خورده شده است من جمله این خبر وزیر صنعت و معدن مبنی بر خروج واردات کاغذ از ارز ترجیحی. موضوعی که به باور بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد.

اما چرا در حالی که بازار کاغذ در طول یک‌سال گذشته با وجود نوسانات نرخ ارز که موجب گرانی اغلب کالاهای وارداتی در نیمه نخست سال 99 شد، ثابت ماند و قیمت‌ها برای ماه‌ها تکان نخوردند،‌ حالا در دو ماه پایانی سال تقریبا به دوبرابر قیمت قبلی خود رسیده‌اند؟

میرباقری:‌ کسی به هشدارها توجه نکرد

سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا وفراورده های سلولزی ایران در این زمینه به تسنیم می‌گوید: در طول یکسال گذشته من بارها نسبت به این گرانی و آرامش قبل از طوفانی که وجود داشت، هشدار داده بودم اما این هشدارها از سوی وزرات صمت و بانک مرکزی جدی گرفته نشد،‌‌ شرایط دشوار طی طریق برای واردات کاغذ به کشور در وزارت صمت و بانک مرکزی موجب بی‌انگیره شدن واردکنندگان از واردات کاغذ شد.
وی ادامه می‌دهد:‌ بروکراسی اداری پیچیده ثبت سفارش و تخصیص ارز واردکنندگان را وا داشت که متر کاغذ وارد کنند،‌ روشن است و همه هم می‌دانستند که کاغذ اندک است‌. کاغذهایی نیز که اینک در بازار وارد می‌شود،‌ با همین شرایط دشوار و با ارز نیمایی و آزاد 25 تا 30 هزار تومانی دلار و 30 تا 35 هزار تومانی یورو وارد شده‌اند با این تفاوت که قیمت خریدشان نیز بالاتر از قیمت‌های پیشین است.

وی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت کاغذ را توزیع اندک کاغذ دولتی در میان ناشران دانسته و می‌گوید:‌ در گذشته توزیع کاغذ دولتی بسیار بود و برخی ناشران کاغذ مازاد خود را در بازار عرضه می‌کردند که این موضوع بر قیمت کاغذ آزاد نیز تاثیر می‌گذاشت. اما اکنون توزیع اندک شده و این خود بر قیمت کاغذ آزاد نیز تاثیر گذاشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در عین حال ادامه می‌دهد: اکنون خریداری در بازار وجود ندارد‌، تصور نکنید که با این قیمت‌ها بازار، بازار داغی است،‌ اکنون اکثرا دنبال حسابرسی و انبارگردانی هستند پس خریدی انجام نمی‌شود.

وی می‌گوید: پیش‌بینی من این است که اگر بانک مرکزی و وزارت صمت در صدور مجوزها تسهیل کنند و ارز را تخصیص دهند،‌ با واردات کاغذهای جدید قیمت‌ها پایین آمده و به ثبات برسند. البته باید توجه داشت که قیمت جهانی کاغذ در برخی انواع با افزایش 100 تا 200 دلاری در هر پارت روبرو شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا