جوابیه تشکلهای خصوصی به مدیرکل صنایع شیمیائی و سلولزی وزارت صنعت ، معدن و تجارت

به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان ، این تعاونی به نمایندگی از تشکلهای صنفی چاپ ، نشر ، مطبوعات و بسته بندی ایران  طی ارسال نامه ای به مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی سرکار خانم نباتی ، نکاتی را در خصوص استدلالات افزایش تعرفه واردات کاغذ چاپ ، تحریر و روزنامه معروض داشت.

متن نامه ارسالی به شرح ذیل است:

 

بسمه تعالی

سرکار خانم مهندس پروین نباتی

مدیر کل محترم صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت ، معدن و تجارت

با اهداء سلام و تحیات

        احتراماً عطف به نامه شماره 60/168713 مورخ 94/8/5حضرتعالی در خصوص استدلالات افزایش تعرفه واردات کاغذ چاپ ، تحریر و روزنامه ، لازم است نکاتی را  به نمایندگی از تشکلهای صنفی مصرف کننده  معروض دارد.

1- همانگونه که در نامه پیشین نیز تصریح گردید کلیه تشکلهای صنفی چاپ ، نشر ، مطبوعات و بسته بندی بر حمایت از تولید داخلی تأکید داشته و استفاده از محصولات داخلی را بر خود فرض می دانند. اما به نظر می رسد ارائه تعریف دقیق از تولید داخلی و برخورداری یکسان و متوازن همه ی تولیدکنندگان وظیفه اصلی حاکمیت است که  بعضاً در تصمیم گیری ها مغفول واقع می شود. یقیناً شما نیز صدها هزار اشتغال در حوزه صنعت چاپ ، نشر ، مطبوعات ، بسته بندی ، تولید دفتر و نوشت افزار ، تقویم و سررسید نامه و … را مد نظر قرار داده و نگران تهدید امنیت سرمایه گذاری و اشتغال در این بخشها نیز بوده و هستید. هر چند که پروانه ی بهره برداری برخی از این واحد ها از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت صادر نشده باشد.

2- در نامه مذکور به مصوبه شماره 309/70240 مورخ 85/4/28 شورای محترم اقتصاد اشاره فرمودید و بر ضرورت ایجاد رقابت بین کاغذ تولید داخلی و وارداتی تاکید داشته اید.       

الف) برای استحضار حضرتعالی بند دو مصوبه مذکور را عیناً درج می نمایم :کمیسیون ماده ( 1 ) قانون مقررات صادرات و واردات مکلف است نسبت به تنظیم تعرفه کاغذ وارداتی اقدام کند به نحوی که ضمن ایجاد رقابت بین کاغذ تولیدداخلی و کاغذ وارداتی ، حمایتی منطقی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز بعمل آید.

ب) همانگونه که استحضار دارند در سال 1385 شورای محترماقتصادبمنظور حمایت از تولیدکننده داخلی کاغذ ، طی مصوبه های شماره 17371/309 و جلسه 85/2/16 مبالغی را در قالب یارانه به

کارخانجات کاغذ سازی پارس و چوب و کاغذ مازندران اختصاص داده است ، اما متأسفانه تاکنون ارتقاء کیفیت ملموسی را در تولیدات شرکتهای مذکور مشاهده نکرده ایم.

ج) همانگونه که مستحضرید ابزار تعرفه یکی از ساز و کارهای حمایت از تولیدات داخلی به حساب می آید و تبعات آن نیز متوجه مصرف کنندگان است ، حال آنکه روشهای گوناگونی برای حمایت از تولیدات داخلی وجود دارد که دولت محترم می تواند از آن طریق به حمایت از تولیدکنندگان محترم کاغذ بپردازد.

3-  در بخش دیگری از نامه مذکور به پرداخت یارانه فرهنگی بمنزله اقدام حمایتی دولت بمنظور تعدیل  اثر  افزایش  حقوق ورودی کاغذ نام برده اید که لازم است یادآورشویم:  الف) پرداخت یارانه های فرهنگی در قالب معافیت مالیاتی  ، تعرفه های  ترجیحی ،  خرید کتاب و …  در  طول   سالیان متمادی از سوی دولت محترم اعمال گردیده و تمام دولت های محترم با هرگونه گرایش و سلیقه ی سیاسی خود را ملزم به حمایت از بخش فرهنگ دانسته اند که جای تقدیر و تشکر دارد ، اما نسبت دادن این حمایت ها به افزایش   تعرفه ی واردات کاغذ جای تأمل داشته و به هیچ عنوان ارتباط منطقی بین گزینه یارانه های فرهنگی و عوارض ورود کاغذ  وجود ندارد.  ب) البته پاسخ    دادن به  حجم  یارانه  دریافتی و محل و چگونگی مصرف آن از عهده ی تشکلهای صنفی خارج است و قاعدتاً و عندالزوم   وزارت محترم  فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی  از نحوه  و  میزان دریافت  و  مصرف یارانه ها  اعلام خواهند کرد.  ضمن اینکه  به  تایید مدیران  و  مسئولین  ذی ربط ،  وضعیت  اعتبارات  و یارانه های  موجود در شرایط اسفناک بسر می برد.                           

4-در بند دیگری از نامه یاد شده به انباشت 13 هزار تن کاغذ در انبارهای تولیدکنندگان اشاره داشته اید که جای تعجبب دارد . چگونه است در حال حاضر تفاوت قیمت کاغذ چاپ و تحریر داخلی آن هم به صورت رول در مقایسه با کاغذ چاپ و تحریر درجه دو به صورت شیت ( بند ) چین و یا هندوستان با هزینه های سربار حمل و نقل ، گمرک ، بیمه و …. تقریباً هم قیمت یا حداکثر یک تا دو درصد تفاوت  قیمت دارد . در بخش کاغذ روزنامه داخلی و وارداتی حدود هفت الی هشت درصد تفاوت قیمت وجود دارد که حداقل قیمت وارداتی در ارتباط با هزینه های حمل و نقل و غیره حدود دوازده درصد می باشد.  آیا تصور نمی کنید رمز آن در کیفیت نامطلوب کاغذهای تولید داخل است؟

5- در خصوص عدم تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صنایع چوب و کاغذ و ارتباط دادن آن با پایین بودن تعرفه باید به استحضار برسانم چنانچه مراد حضرتعالی عدم سرمایه گذاری خارجی است که دلیل آن را در جای دیگری باید جستجو کرد. چه آنکه بر اساس گزارش های موجود ، تفاوت نرخ ارز ، عدم  امنیت  سرمایه گذاری ، وجود قوانین ناپایدار و … از عمده دلایل عدم گرایش سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار صنعت کاغذ ایران است. اما در مورد سرمایه گذاری داخلی نیز استدلال حضرتعالی مکفی بنظر نمی رسد چرا که سایر کارخانجات کاغذ سازی نظیر : کاغذ غرب کرمانشاه و مراغه نیز علیرغم اینکه برای تولید کاغذ گلاسه در نظر گرفته شده اند و حتی تعرفه واردات کاغذ در این بخش افزایش پیدا کرده و بنا به استدلال حضرتعالی فضا کاملاً رقابتی است ، ولیکن با گذشت چندین سال و اتمام کلیه عملیات اجرایی ، هنوز به بهره برداری نرسیده اند.

 ضمن اینکه کمک به راه اندازی سایر کارخانجات نیمه ساز بویژهکارخانه کاغذسازی کارون می تواند بعنوان یک اولویت اساسی در دستور کار مدیران محترم دولتی قرار گیرد. مجموعه تشکلهای صنفی نیز سوزاندن باگاس را اتلاف سرمایه ملی ، ناتوانی مدیریتی در جذب و راه اندازی سرمایه های موجود دانسته و قطعاً با فعال شدن صنایع کاغذ کشور این سرمایه ملی نیز محفوظ خواهد ماند.

6- بر اساس کارشناسی های صورت گرفته و بر فرض محال و با تثبیت شرایط کیفی و کمی تولید داخل ، افزایش تعرفه لزوماً به معنی بالا رفتن درآمد تولیدکنندگان داخلی نخواهد بود ، گو اینکه در این شرایط و افزایش عمدی قیمت کاغذ  ، رجحان بر  استفاده از محصول کیفی و قابل دسترس خواهد بود. مضافاً اینکه اثرات روانی افزایش تعرفه منجر به افزایش سایر هزینه ها و بالارفتن قیمت صنایع فرهنگی و آموزشی و در نتیجه کاهش اقبال عمومی به این کالای استراتژیک خواهد شد.

علی ایحال با توجه بهتوضیحات فوقو جمیعجهات ،برایحمایت از تولیدات داخلی کاغذ ، نکاتی به نظر می رسد که تقدیم می گردد.

1- حمایت تعرفه ای از کاغذ تولید داخل نه تنها چاره کار نیست بلکه به ایجاد رانت و سوءاستفاده های جدید منجر خواهد شد که آثار و تبعات آن در سایر صنایع نیز مشهود است.

2- همانگونه که مستحضرید افزایش تعرفه واردات برای حمایت از تولید داخلی بر دو اصل اساسی کمیت و کیفیت استوار است که متاسفانه تولیدات داخل کشور در هیچ یک از اصول مذکور به حداقل های لازم دست نیافته اند. چه آنکه مدیرعامل محترم چوب و کاغذ مازندران اخیراً در  مصاحبه ای  با  خبرگزاری  تسنیم ،صراحتاً به کیفیت نامطلوب تولیدات این کارخانه برای تولید محصولات با ماندگاری بالا اذعان نموده است. از  وی دیگر بر اساس آمار واردات کاغذ ، سالانه نزدیک به چهارصد هزارتن واردات کاغذ چاپ ، تحریر و روزنامه ثبت شده است که در خوشبینانه ترین حالت  ،  کارخانجات داخلی قادر به تولید حداکثر 30% نیاز کشور خواهند بود.

3-بنظر می رسد یکی از ساز و کارهای حمایت از تولید داخل ارائه مستندات و دفاع مستدل برای معافیت کارخانجات تولید کاغذ از پرداخت انواع مالیات برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات و لوازم پرمصرف آنان است. بدیهی است این امر بدون آنکه حق انتخاب مصرف کننده داخلی را از بین ببرد ، کمکی برای تولیدات داخلی نیز خواهد بود. اگر مسئله تأمین کاغذ کشور آنقدر مهم بوده که سود بازرگانی آن طی سالیان متمادی صفر باشد ، در واقع این تولیدکنندگان داخلی هستند که نتوانسته اند نقش خود را در این زمینه برای دولت محترم روشن کرده و مواد اولیه خود را شامل این تخفیف کنند. در این راستا سیاست حذف یا تضعیف رقیب با هدف تقویت صنعت داخلی نسخه ای است  که تاثیر معکوس آن بدیهی و اثبات شده است. بلکه باید تقویت تولید داخل را از محل حل مشکلات تولید و فروش و تقویت مبانی آن انجام داد.

4- یکی از ابزارهای در اختیار دولت محترم برای حمایت از تولید داخلی کاغذ ، الزام کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، ارگانهای دولتی و نهادهای حکومتی به استفاده از کاغذ تولید داخل است. همانطور که قبلا نیز در خصوص خودرو و سایر ملزومات اداری ، بخشنامه ای به کلیه سازمانهای دولتی ابلاغ گردیده و آنان را از خرید تجهیزات خارجی منع نموده است که از آن جمله می توان به نشریات و مطبوعات دولتی ، کتابهای درسی ، اوراق اداری و … اشاره نمود  و بدون تردید این امر در راستای فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری در پیروی از راهبرد اقتصاد مقاومتی نیز خواهدبود.

5- بدون شک اصلاح فرایند تولید و توانمند سازی صنایع کاغذسازی کشور یکی از اولویت های دولت محترم بوده و چنانچه با مدیریت و درایت وزارت محترم صنعت ، معدن و تجارت شاهد افزایش تولید این صنعت بمیزان حداقل 50% نیاز کشور و ارتقاء کیفی کاغذ و برابری با  محصول  مشابه  خارجی  باشیم ، به جرأت بخش خصوصی را حامی و مدافع سرسخت استفاده از این تولیدات یافته و آمادگی برای خرید تضمینی تولید داخل ، مشروط بر رعایت موارد فوق الذکر توسط این تشکلها برای اعضای تحت پوشش وجود خواهد داشت.

بهر تقدیر به باور کلیه تشکلهای صنفی مصرف کننده کاغذ چاپ ، تحریر و روزنامه اعم از ناشران ، مطبوعات ، چاپخانه داران و صحافان ،  حمایت تعرفه ای از تولید داخل سیاستی شکست خورده است که حداقل اثر آن برهم خوردن آرامش حاکم بر بازار کاغذ کشور است. ثبات موجود در بازار مرهون تلاشهای دولت محترم تدبیر و امید است و بیم آن می رود که با ایجاد  شوک جدید بر این بازار ، ضمن جهش دوباره قیمت ها و کاهش توان خرید عمومی در محصولات فرهنگی ، جمع کثیری از فعالان عرصه نشر ، مطبوعات و سایر حوزه های مرتبط را دچار خسارتهای مالی جبران ناپذیر نماید.

   

                                                                                           غلامرضا شجاع

                                                                            مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران

                                                          نماینده تشکلهای صنفی ، چاپ ، نشر ، مطبوعات و بسته بندی ایران

 

 

رونوشت :

·         جناب آقای دکتر انتظامی معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

·         جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی معاونت محترم فرهنگی

·         جناب آقای خسرو تاج ، قائم مقام محترم وزیر در امور تجارت و معاون امور اقتصادی و بازرگانی

·         جناب آقای مهندس صالحی نیا معاون محترم امور صنایع

·         جناب آقای حاجی پور مدیرکل محترم دفتر وزارتی

·         جناب آقای محمدیان مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران

·         جناب آقای سید طاهر شبیری  دبیر محترم سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران

·         دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی

·         گروه صنایع سلولزی

·         جناب آقای دکتر رضا رحمانی رئیس محترم کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی

·         حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای احمد سالک کاشانی رئیس محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

 

·         جناب آقای دکتر ارسلان فتحی پور رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا