حباب موقتی ترکید اما جزر و مد نرخ کاغذ جهانیست/مصاحبه مجله چاپ ونشر با رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان کاغذ،مقوا و فرآورده های سلولزی ایران

در گفت و گو با سید حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ،مقوا و فرآورده های سلولزی ایران مطرح شد:

در خلال نمایشگاه به غرفه‌ی انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی ایران برخوردیم و با رئیس انجمن واردکنندگان هم‎صحبت شدیم. از او وضعیت بازار کاغذ را جویا شدیم، علت حباب قیمت هفته‌های اخیر را سوال کردیم و پیشبینی او از وضعیت آتی را پرسیدیم. مصاحبه ای موجز اما روشنگرانه حاصل این گفت و گو شد که شما را به خواندنش دعوت می کنیم.
چرا کاغذ گران شد؟
در حال حاضر که بنده با شما صحبت می‌کنم کاغذ ارزان شده است. در یک برهه زمانی بنا به سیاست های دولت یک حباب در قیمت کاغذ ایجاد شد که یکی ازآنها مسأله عدم تخصیص ارز به کاغذ تحریر بود و دیگری نوسان و افزایش قیمت ارز بود که طبعا روی قیمت کاغذ اثر گذاشت و آن را افزایش داد.
علاوه بر اینها همانطور که می‎دانید کاغذ به طور کلی در سطح دنیا گران شده است. چون پالپ(خمیر) که مواد اولیه کاغذ است افزایش قیمت یافته است. بنابراین طبیعی است که کاغذ گران شود و این اصلا مسأله‌ای غیر عادی نیست. پالپ کالایی همانند نفت است که چون تمام کشورها توانایی تولید آن را ندارند در انحصار چند کشور و چند شرکت خاص است؛
دوستان باید بدانند که قیمت‎گذاری روی آن در دست بازرگانان داخلی کشور ما نیست و آنها کنترلی روی آن ندارند که بخواهند قیمت آن را افزایش یا کاهش دهند. ما به ناچار باید قبول کنیم که قیمت کاغذ گران شده است.
پس این افزایش و کاهش مقطعی که به عنوان حباب قیمت از آن یاد کردید،چگونه روی داد؟

تعدادی از دوستان آمدند نسبت به این جوی که پیش آمده حاشیه ایجاد کردند و باعث شدند که حبابی در قیمت کاغذ ایجاد شود و قیمت آن بیش از حد معقول و معمول بالا رود که آن هم ما با جلساتی که با مسئولان و کارشناسان وزارت بازرگانی داشتیم، علی الخصوص با معاون وزیر بازرگانی، تعاملات خوبی صورت گرفت و ما به دوستان آگاهی داده و وضعیت را شرح دادیم که باعث شد بازار کاغذ به ثباتی نسبی دست یابد. بنده نسبت به وضعیت جهانی کاغذ و آن حباب مقطعی که ایجاد شده بود، تصور می‌کنم که الان بازار، بازار عرف پسندی شده است.

 پیش بینی می‎کنید این ثبات تا کی ادامه داشته باشد؟
باید قبول کنیم که سیر صعودی نرخ کاغذ در جهان هنوز ادامه دارد و در ماه های آینده صد درصد در بازار ایران تاثیر خود را خواهد داشت. ما نباید منتظر باشیم که کاغذ به قیمت سال پیش برگردد؛ در صورتی این اتفاق می افتد که قیمت پالپ ارزان شود یا قیمت دلار به نرخ پیشین برگردد.
همانطور که می‎دانید قیمت دلار در ماه های گذشته بیش از 10درصد افزایش داشته است، از طرفی قیمت جهانی کاغذ هم تغییر کرده و گران شده است؛ با این حال کاغذی که در حال حاضر در بازار به فروش می‎رسد به میزان زیادی افزایش قیمت پیدا نکرده است چرا که این کاغذ با قیمت قبلی خریداری شده و در انبارها موجود بوده است. در هفته پیش کاغذ با قیمت هایی به فروش میرفت که غیر عادی بود و اصلاح هم شد اما باید متوجه باشیم که این قیمت ها برای کالاهای جدیدی که به بازار راه پیدا می‎کنند منطقی است.

همانطور که گفته شد ما با صحبت هایی که داشته‎ایم توانستیم جو پیش آمده در خصوص گرانی کاغذ را از بین ببریم و دست اندرکاران و مصرف کنندگان را قانع کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است و این حالتی که در بازار رخ داده عادی است، تا اوضاع در حالت ثبات بماند و تغییرات مدیرت شده و تحت کنترل صورت بگیرند اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که ما هرگز نمی توانیم بر خلاف موجی که در دنیا ایجاد شده است حرکت کنیم.
حرف آخر
بنده از شما و دیگر دوستان که آگاهی می‎دهند تشکر می‎کنم. گاهی برخی افراد می آیند و نا آگاهانه صحبت‎هایی می‎کنند که باعث تشنج زایی می‎شود و این در حالی است که اطلاعات دقیقی از بازار کاغذ ایران و جهان ندارند.

ما باید این موضوع را قبول کنیم که وارد کننده ایرانی نمی‎تواند روی قیمت کاغذ جهانی تاثیر گذار باشد. کارخانهAPP یکی از بزرگترین کاغذسازی های دنیا است که قیمت مصوبش تاثیر مستقیمی روی نرخ کاغذ در بازار جهانی دارد؛ آنها رسما اعلام کردند که می‌خواهند در سال نو میلادی صد دلار افزایش قیمت داشته باشد و می‌بینید که ما نمی‌توانیم کاری از این بابت انجام دهیم. ما باید تغییرات جهانی را بپذیریم و خودمان را با آن وفق داده و همراه با این بازار حرکت کنیم.

همانطور که گفته شد متاسفانه در این میان برخی افراد با ناآگاهی تمام زحمات دوستان ما که در واردات کاغذ فعالیت دارند را ضایع می‎کنند. آنها از سرمایه خود مایه می‎گذارند و علاقمندانه خدمت رسانی کرده و هرگز اینطور نیست که سود را در اولویت کار خود قرار دهند از این رو این اطلاعات غلط که باعث متشنج شدن جو و اغتشاش در بازار می باعث رنجش این دوستان و دلسردی آنها می‎شود. یکی از مسایلی که نگران‎کننده است. انتقاد بیجا و غیر کارشناسانه از کار آنها است؛ اگر ما بیاییم گروه واردکنندگانی که دارای شناسنامه هستند و برخی از آنها چند نسل است که در بازار کاغذ فعالیت دارند را از بازار خارج کنیم و کار را به دست کسانی که ناوارد و به اصطلاح میدان ندیده اند،بسپاریم مطمئن باشید متضرر خواهیم شد و صد درصد در آینده ای نه چندان دور با بحران کاغذ روبرو خواهیم شد.

مصاحبه با مجله چاپ ونشر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا