حرکت بازار کاغذ به سمت ثبات؛ کاغذ با قیمت واقعی هنوز فاصله بسیار دارد

اصفهان| حرکت بازار کاغذ به سمت ثبات؛ کاغذ با قیمت واقعی هنوز فاصله بسیار دارد

کاغذ اصلی‌ترین ماده در صنعت چاپ به حساب می‌آید که عرضه داخلی آن در ایران با تقاضای آن برابر نیست، بنابراین با توجه به اهمیت صنعت در کشور و استفاده زیاد کاغذ در قالب مقوا برای بخش صنعتی باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

بی ثباتی قیمت در بازار کاغذ خریداران آن را با مشکل مواجه ساخته است چرا که قیمت اتحادیه برای فروشندگان واسطه‌ای کاغذ متغیر است در نتیجه برای خریداران بخش صنعتی نیز مشکل‌ساز می‌شود به گونه‌ای که در قیمت محصولات آنان نیز ایجاد بی ثباتی می‌کند.

برخی از فعالان این حوزه علت این بی ثباتی را احتکار می‌دانند و برخی نیز علت آن را کمبود تولیدکنندگان داخلی و وابستگی به واردات اعلام می‌کنند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این باره اظهار داشت: بیشترین استفاده کاغذ به عنوان کالای واسطه‌ای محسوب می‌شود که تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند کفاف تقاضای زیاد آن را در جامعه بدهند و چون به واردات آن نیز توجه زیادی نمی‌شود با عدم ثبات قیمت در بازار مواجه می‌شویم.

محمدعلی انصاری پور ادامه داد: به دلیل عدم ثبات در قیمت کاغذ هیچ قیمت واحدی درخصوص تعرفه آن نمی‌توان ارائه داد به دلیل اینکه هر لحظه امکان دارد قیمت آن تغییر کند و فروشندگان و خریداران را با خلل مواجه سازد.

انصاری پور گلایه‌ای نیز در این باره بیان کرد و گفت: شاهد بودیم کسی که ارز را گرفته بود و باید کاغذ وارد می‌کرد نیز به جای گشایش اعتبار برای ورود کاغذ، کالای دیگری را وارد کرده است، این در حالی است که انبارهای موجود شامل کاغذهایی بود که قبل از ارز 4200 تومانی پر شده بود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان تصریح کرد: قیمت در بازار کاغذ حدود 15 تا 20 درصد کاهش یافته است که این نکته نشان دهنده ثبات نزولی قیمت در بازار کاغذ نیست و فقط به دلیل کاهش خریداران و مصرف کنندگان کاغذ شاهد روند نزولی آن بوده‌ایم.

وی افزود: حدود 20 درصد از تولیدات کاغذ مربوط به نشر آن و حدود 80 درصد از تولیدات آن نیز در بخش صنعت از جمله صنایع دارویی و مواد غذایی استفاده می‌شود که با کمال تاسف باید گفت دولت بیشتر نگاه تک بعدی به بخش نشریات کاغذ دارد.

از طرفی دیگر موسوی یکی از فعالان این حوزه گفت: اگر از ابتدا بر بحث ورود کالا و توزیع آن نظارت دقیق‌تری صورت می‌گرفت شرایط کنونی پیش نمی آمد و یا حداقل مقابله با سوء استفاده کنندگان راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گرفت، نه اینکه امروز عده‌ای سودجو اجناس اساسی را انبار کرده و در انتظار زمانی برای عرضه باشند که منفعت خود آنها را تأمین کند.

یکی از خریداران اصلی کاغذ و مقوا به عنوان کالای واسطه فروشندگان شیرینی، پولک و نبات هستند که از مقوا برای بسته‌بندی تمام اجناس خود استفاده می‌کنند، بنابراین اتحادیه پولک و نبات به عنوان خریدار مقوا معمولا مجبور به قبول هرگونه قیمت در بازار کاغذ و یا پلاستیک می‌شود و همین روند نیز باعث افزایش قیمت این محصولات می‌گردد.

رئیس اتحادیه پولک و نبات اصفهان به خبرنگار تسنیم گفت: در سال 96 قیمت هر کیلو مقوا برای تهیه جعبه 4 تا 5 هزار تومان بود و سال گذشته 7 تا 10 هزار تومان قیمت‌گذاری شد اما امسال به 28 تا 30 هزار تومان رسیده است.

شیروانی پیرامون اینکه به دلیل گرانی کاغذ و مقوا سعی کردیم جعبه را از پولک و نبات جدا کنیم، بیان کرد: در حال حاضر به‌دلیل عدم صرفه برای تولیدکنندگان، پولک و نبات ساده در پلاستیک عرضه می‌شود زیرا یک کیلو جنس باید در جعبه با نرخ 4 هزار تومان قرار داده شود و این برای تولیدکننده به صرفه نیست.

اخیراً شاهد ارزان‌تر شدن قیمت کاغذ از سوی فروشندگان شده‌ایم که این خود می‌تواند خبر خوشی برای تولیدکنندگانی که به کاغذ نیازمند هستند باشیم اما باتوجه به بی ثباتی قیمت در بازار این کالا نمی‌توان انتظار داشت که قیمت ارائه شده قیمتی واقعی باشد.

سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ‌، مقوا و فراورده‌های سلولزی ایران، با اشاره به راه حل ثبات نزولی در بازار کاغذ گفت: خوشبختانه بازار کاغذ به سمت ثبات بیشتر در حرکت است. قیمت‌ها سیر نزولی دارند و اگر مساعدت‌های دولت برای واردات کاغذ ادامه یابد،‌ این کاهش قیمت ادامه‌دار خواهد بود.

برخی کارشناسان معتقدند که نباید به این کاهش‌های جزئی دلخوش کرد،‌ چرا که کاغذ با قیمت واقعی هنوز فاصله بسیار دارد. از سوی دیگر برخی معتقدند با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ این قیمت‌ها چندان دور از واقع نیز نیست.

میرباقری می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ و افزایش نرخ حمل و نقل قیمت کاغذ چاپ و تحریر باید بین 300 تا 350 هزار تومان باشد،؛ بنابراین قیمت فعلی قیمت چندان دور از واقعیت نیست،‌ اگرچه این انتظار وجود دارد که بازار به ثبات معقول‌تری برسد.

به گزارش تسنیم،‌ کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد در هفته گذشته ادامه داشت و کاغذ به قیمت 420 هزار تومان رسید. طی هفته‌های گذشته به دنبال افزایش واردات کاغذ چاپ و تحریر و نبود سقف برای این واردات، کاغذ با کاهش قیمت مواجه شده است و از بندی 500 هزار تومان به بندی 470 هزار تومان و سپس به بندی 420 هزار تومان رسیده؛ این در حالی است که بسیاری از واردکنندگان از تعیین سقف واردات برای انواع کاغذ به جز چاپ و تحریر انتقاد داشته و آن را موجب نابسامانی بازار تازه به ثبات رسیده این نوع کاغذها عنوان کرده‌اند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا