حساب های بانکی پُرترافیک رصد می شوند

جزئیات نشست ارزی سیف با مجلس:

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط برای یکسان‌سازی نرخ ارز از پیش از برجام مناسب‌تر است، نتایج نشست امروز خود با کمیسیون اقتصادی مجلس را تشریح کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ولی الله سیف در حاشیه نشست امروز خود با کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر اینکه در دو سه روز اخیر روند کاهشی نرخ ارز شروع شده و ادامه خواهد یافت، آخرین وضعیت یکسان سازی نرخ ارز را تشریح کرد.
رییس کل بانک مرکزی درباره طرح معرفی فروشندگان عمده ارز به سازمان امور مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی عموماً از بانک مرکزی به موجب قانون و از طریق مرکز اطلاعات بانکی می‌تواند حساب‌های پُرترافیک و حساب‌هایی را که مرتبط با فعالیت‌های مختلف است کنترل کند؛ لذا روند حجم عملیات هر حساب می‌تواند عاملی باشد برای اینکه سازمان امور مالیاتی بتواند دقت کند که آیا صاحبان این حساب‌ها اظهارنامه مالیاتی را به موقع ارائه کرده‌اند یا خیر و عاملی می‌شود برای ممیزان مالیاتی تا بتوانند این مسیر را دنبال کنند.
وی درباره اینکه برخی از عمده فروشندگان ارز دلال هستند، وضعیت این افراد چگونه خواهد بود؟ افزود: ما با حساب‌های بانکی پُرترافیک مواجه هستیم و اگر کسی فردی را اجیر کرده و در بازار فعالیت انجام می‌دهد، بر یک حسابی متمرکز می‌شود و براساس آن حساب عمل خواهد شد.
رییس کل بانک مرکزی درباره یکسان سازی نرخ ارز نیز گفت: یکسان سازی نرخ ارز روندی است که در بلندمدت برای اقتصاد ما الزام آور است و حتماً باید عملیاتی شود و تردیدی در آن نیست.
سیف افزود: در گذشته بنده اظهارنظرهایی کرده‌ام منتهی بیان بنده را جور دیگری تعریف کرده‌اند، همیشه بیان من این بوده که برای یکسان سازی نرخ ارز پیش نیازهایی وجود دارد که یکی از آن پیش نیازها ارتباطات بانکی مناسب در حد نیاز برای جا به جایی و تسویه حساب‌های بین‌المللی است.
وی گفت: این موضوع در حال حاضر نسبت به قبل از برجام خیلی شرایط مناسب تری دارد و این کار مقداری پیشرفت کرده و ما جلو رفته‌ایم و اقدامات ما خوشبختانه نتایج مثبتی هم داشته و در آینده هم نتایج مناسبی پیدا خواهد کرد. در یک مقطعی اعلام خواهیم کرد که ارز یکسان داریم و این مسیر مقداری از آن طی شده و در آینده هم دنبال خواهد شد و مردم نیز اطلاع خواهند یافت.
رییس کل بانک مرکزی درباره مصوبه مجلس در خصوص بخشش جریمه تسهیلات زیر ۱۰۰میلیون تومان افزود: بانک مرکزی در حال حاضر دچار یک معضل است تا مکانیزم اجرای این مصوبه را عملیاتی کند.
سیف گفت: در جهت تسهیل این امر و تأمین خواسته نمایندگان جلساتی را با مدیران عامل بانک ها برگزار کردم و از آنها خواستم بدون مطالبه مابه التفاوتی از بانک مرکزی، حداکثر اختیارات خودشان را برای تحقق این امر به کار بگیرند و آنها نیز این قول را داده اند و امیدواریم این مسئله به نحو مطلوبی جمع بندی شود.
وی با تاکید بر اینکه این کار شروع شده، التهاب بازار ارز را افزایش تقاضای فصلی خواند و اظهارداشت: در دو، سه روز اخیر روند کاهشی نرخ ارز شروع شده است. با دقت نظر و اقداماتی که بانک مرکزی انجام داده، روند کاهشی نرخ ارز ادامه پیدا می کند.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اصولاً روش بانک مرکزی این است که در اینگونه مقاطع ترجیح می دهد کمتر صبحت کند و اقداماتش نهایتاً به جایی برسد که کسانی که سفته بازی کرده اند از این بازار سود نبرند.
سیف ادامه داد: مطمئناً در شرایط حاضر هم این وضعیت پیش بینی می شود و کسانی که با اهداف سفته بازانه و کسب سودهای موقت این کار را می کنند حتماً خسارت و ضرر می بینند.
رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: نرخ ارز در شرایط موجود واقعی نیست و انشاءالله در روزهای آینده شاهد روند نزولی نرخ ارز خواهیم بود.

۱۵:۵۱۳۹۵/۱۰/۱۱کد خبر: 181190 – تی نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا