خوانساری: بازی کردن با تعرفه ها به صورت غیرکارشناسی یا ممنوعیت و محدودیت برخی کالاها ریسک بالایی دارد

خوانساری: بازی کردن با تعرفه ها به صورت غیرکارشناسی یا ممنوعیت و محدودیت برخی کالاها ریسک بالایی دارد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان تهران:

در شهریورماه امسال وزارت صمت تصمیم گرفت که تعرفه برخی کالاها را به بهانه اینکه مواد خام هستند، افزایش دهد تا آنها را به سمت تولید هدایت کند؛ در این میان کالاهایی همچون سنگ آهن و سنگ های تزئینی با افزایش تعرفه مواجه شدند که با اعتراض گسترده ای از سوی اتاق بازرگانی مواجه شد، اما کماکان جلوی صادرات کالای خام گرفته شد، در ادامه پس از تخصیص تعرفه ۲۵ درصدی، با ارزیابی مجدد اعلام شد که صادرات برخی کالاها ۹۰ درصد کاهش یافته و امروز شاهد کاهش درصد تعرفه به ده درصد هستیم.

 اگر تعرفه ۲۵ درصد کارشناسی بوده، چرا صادرات ۹۰ درصد افت کرد؟ در حالی که در شرایطی قرار داریم که هر یک دلار صادراتی برای کشور ارزشمند است. خوانساری با بیان اینکه بازی کردن با تعرفه ها به صورت غیرکارشناسی یا ممنوعیت و محدودیت برخی کالاها، ریسک بالایی دارد، گفت: صادرکنندگان یک سال تلاش می کنند سهم مشخصی از بازار را بگیرند و این سیاست ها ضربه بدی به بدنه صادرات وارد می اورد.

باید تصمیم گیری جزیره ای متوقف شود. برای حمایت از صادرات دولت باید با بخش خصوصی و تشکل های تخصصی، همفکری کنند. قطعا رساندن امار صادرات به دوبرابر رقم فعلی با همفکری کار پیچیده ای نیست، توقع ما این است که همه تصمیم گیران، صادرکنندگان کشور را مدنظر قرار داده و از آنها نظرخواهی کنند.

ما واردات هزار میلیارد دلاری ١٥ کشور همسایه داریم. باید از این پتانسیل استفاده کرد و قبل از اقدام به این کار موانع را از پیش روی صادرات برداشت. به گفته خوانساری، افزایش ناگهانی قیمت ارز ضربه زیادی به اقتصاد کشور وارد کرد و معیشت مردم را دچار مشکل ساخت./ ایبنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا