درآمد ۹۱۴ میلیارد تومانی بانک مرکزی از فروش ۱.۵ میلیارد دلار در بازار

بانک مرکزی در سال ۹۳ از محل تفاوت نرخ ارز خریداری شده از دولت و فروش آن به بازار ۹۱۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان درآمد کسب کرد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، در صورت‌های مالی بانک مرکزی در بخش نتیجه معاملات ارزی، درآمد دولت از تفاوت خرید و فروش ارز 913 میلیارد و 740 میلیون تومان محاسبه شده است.

همچنین سود حاصل از خرید و فروش اوراق قرضه بین‌المللی، منفی 9 میلیارد و 240 میلیون تومان، سود حاصل از معاملات اسناد خزانه 4 میلیارد و 610 میلیون تومان و تفاوت نرخ خرید و فروش ارز مبادله‌ای صفر بوده است.

پس از در نظر گرفتن سود اوراق قرضه بین‌المللی با تجدید ارزیابی 36 میلیارد و 890 میلیون تومانی، درآمد بانک مرکزی از معاملات ارزی در مجموع 872 میلیارد و 220 میلیون تومان ارزیابی شده است.

با توجه به اعلام سود 913 میلیارد و 740 میلیون تومانی تفاوت نرخ خرید و فروش ارز می‌توان میزان فروش ارز مداخله‌ای توسط بانک مرکزی در سال 93 را برآورد کرد.

در سال 93 میانگین نرخ دلار در بازار تهران (براساس گزارش بانک مرکزی) 3280 تومان بوده و میانگین ارز خریداری شده از دولت توسط بانک مرکزی 2650 تومان بوده است.

البته با توجه به اینکه معمولا ارز مداخله‌ای حدود 50 تومان کمتر از نرخ بازار به فروش می‌رسد، نرخ ارز مداخله‌ای برای بانک مرکزی حدود 3230 تومان بوده است.

بنابراین در سال 93 فاصله نرخ ارزی که بانک مرکزی از دولت خریداری کرده و ارزی که بانک مرکزی برای کنترل نرخ‌ها به بازار تزریق کرده است، حدود 580 تومان است.

با این ارقام می‌توان به این نتیجه رسید که مجموع ارزی که بانک مرکزی برای مدیریت نرخ‌ها در بازار ارز تزریق کرده است، یک میلیارد و 574 میلیون و 137 هزار دلار بوده است.

این میزان عرضه ارز سال 93 در حالی انجام شده است که سال 93 یکی از سال‌های کم‌نوسان بازار ارز بوده است.

منبع:فارس

شناسه خبر: 1304434 ۰۳بهمن ۱۳۹۵ – ۱۶:۳۰

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا