دریای متلاطم قیمت کاغذ آرام شد

دریای متلاطم قیمت کاغذ آرام شد

در سال های اخیر با توجه به مشکلات تحریم و ماجرای نوسانات ارز در داخل کشور شاهد مشکلات فراوانی در زمینه قیمت کاغذ بودیم. این مشکلات وضعیت قیمت کاغذ را به شدت بی ثبات کرده بود. اما در چند ماه اخیر شاهد کاهش قیمت ها بودیم به این صورت که قیمت کاغذ به قیمت متعادل و نرمال خود نزدیک می شود. یکی از دلایل مهم این مسئله اتخاذ سیاست های به جای دولتی است که توانسته بازار را به وضعیت عادی خود بازگرداند. رئیس انجمن وارکنندگان کاغذ و مقوا ابراز امیدواری کرده است که اگر بازار با همین منوال پیش برود شاهد ثبات وضعیت بازار در سال های آتی خواهیم بود.

رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ و مقوا از کارشکنی برخی مدیران در بدنه وزارت صنعت برای افزایش قیمت کاغذ گلاسه و مقوا ی اف‌ بی بی و پشت طوسی خبر داد.

سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به ادامه‌دار بودن روند کاهش قیمت کاغذ در بازار گفت: قیمت کاغذ چاپ و کاغذ تحریر در بازار آزاد به سمت ارزان شدن پیش می رود. هر بند کاغذ چاپ و تحریر با قیمت ۲۹۰ هزار توان در بازار معامله شد.

وی اهچنین افزود:وقتی رقابت صحیح در بازار وجود داشته باشد و بازار سیاه و نوسانات عجیب در قیمت ها رخ ندهد، بازار روال عادی خود را طی می کند. قیمت ها به سمت واقعی تر شدن پیش می رود هم فروشنده سود خواهد کرد و هم خریدار متضرر نمی شود.

رقابت سالم قیمت کاغذ را متعادل کرد

رقابت سالم قیمت های کالا را به سمت واقعی تر شدن پیش می برد. زمانی که رقابت در بازار یک کالا به خوبی وجود داشته باشد،‌ قیمت‌ها واقعی‌تر بوده و هم واردکننده و هم فروشنده تلاش می‌کنند در این رقابت با حداقل سود حضور پیدا کنند. ما پیشتر هم بارها گفته بودیم که اگر دولت شرایط یک رقابت عادلانه را در بازار کاغذ ایجاد کند‌، نرخ را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و حباب‌های ایجاد شده از بین می‌رود.

میرباقری همچنین اضافه کرد که دولت در ماه های اخیر با سیاست های صحیحی که در پیش گرفته است موانع موجود سر راه واردات کاغذ را برداشته، با توجه به اینکه ۹۰ درصد مصرف کاغذ ما از خارج تامین می‌شود‌، باید شرایطی را در نظر بگیریم که این کاهش قیمت و ثبات قیمت ادامه دار باشد.

وی ادامه داد:‌ در صورتی که ثبت سفارش‌ها و تامین ارز روند طبیعی خود را طی کند،‌ می‌توانیم امیدوار باشیم که این کاهش قیمت تا پایان سال ادامه داشته باشد و سال آینده نیز کاغذ به ثبات نسبی برسد. بازار کاغذ همیشه با سود اندک رقابت کرده است،‌ چرا که واردکنندگان این کالا نقدینگی اندکی دارند و این نقدینگی چون در گردش است،‌ سودها پایین است.

میرباقری با اشاره به مصرف کاغذ در ماه‌های پایانی سال با توجه به انتخابات مجلس و … گفت: ما در انجمن پیش‌بینی این را داشتیم که ممکن است در عرضه کاغذ مشکلاتی در ماه‌های پایانی سال رخ دهد،‌ به همین منظور از اعضا خواستیم که به فکر تامین کاغذ برای شب عید باشند‌، خوشبختانه اکنون مشکلی در تامین کاغذ نداریم.

وی ادامه داد: متاسفانه در یکی دو هفته اخیر برخی از دست‌اندرکاران برخی کارشکنی‌هایی در واردات مقوای اف‌بی بی و کاغذ گلاسه داشتند‌، این افراد از قیمت پایین این کالا ناراضی بوده و خواستار سود بیشتر هستند‌، در این خصوص در روند ثبت سفارش‌ها نیز وقفه افتاده است،‌ اگر این مشکلات برطرف نشود، قطعا در قیمت این دو کالا شاهد افزایش خواهیم بود. این در حالی است که واردکنندگان از قیمت پایین این دو محصول راضی هستند‌، چرا که فروش و رقابت در بازار موجب گردش کار و فعالیت آن‌ها شده است.//به گزارش چاپ و نشر آنلاین 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا