دعوت از فعالان اقتصادی برای همراهی با گمرک در پیش اظهاری قبل از ورود کالا

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به امكان پيش اظهاري قبل از واردات كالا گفت: تسهيلات اخير گمرك برای توليدكنندگان و صادرکنندگان و امكان پيش اظهاری قبل از ورود كالا اقدام مثبت و مفيد است.

سيد رضی حاجی آقامیری با بيان اينكه اين اقدام در راستای تسريع ارايه خدمات گمركي است گفت: پيش اظهاري قبل از ورود كالا بر تسريع فرايند گمركي بسيار موثر است و به واردكنندگان مواد اولیه و کالاهای واسطه ای كمك مي كند تا در مدت زمان كوتاه تري كالاي خود را ترخيص كنند و دیگر کالایی در گمرک نماند.

وی افزود: اميدوارم فرايند اجرايي كردن اين امر با مشكل روبرو نشود. البته ممكن است در ابتدا با مشكل روبرو شود. به مانند تجربه راه اندازي پنجره واحد كه در ابتدا در برخي از گمركات با مشكل قطعي شبكه اينترنت سامانه همراه بود. پس به نظر مي رسد در اجرايي كردن اين اقدام مشكلاتي اين چنيني به وجود آيد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در درخواست از فعالان اقتصادي گفت: در مرحله اول بايد فعالان اقتصادي هر چه سريعتر با گمرك همراهي کنند و اطلاعات خود را درسامانه ثبت كنند تا مشكلات آن سريعتر خود را نشان دهد و هرچه سریعتر رفع شود.

آقا میری همچنین تاکید کرد: بر اساس آنچه که گمرک اعلام کرده است به هیچ وجه نیاز به ثبت اطلاعات در سامانه ای دیگر نیست و صاحبان کالا می توانند پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا بر اساس اطلاعات بارنامه و سایر اسناد خود اقدام به اظهار کنند. در واقع باید پیش اظهاری قبل از ورود کالا سریعتر اجرایی شود تا اگر گپ های اطلاعاتی وجود دارد هرچه زودتر حل شود.

وي با اشاره به راه اندازي بانك اطلاعات در پنجره واحد گفت: توليدكنندگان براي دريافت تسهيلات بايد اطلاعات لازم هرچه سريعتر در سامانه مديريت كالا وارد نمايند تا بتوانند از تسهيلات این امر بهره مند شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا