دلار ۴۴۵۰ تومان شد/ معاون ارزی بانک مرکزی دقیقاً کجاست؟

به گزارش تسنیم، نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای هفته سیر صعودی را طی می کند و بنظر می رسد فعلاً بازار ارز شاهد کاهش قیمت نباشد چراکه به گفته فعالان این بخش، اراده ای برای ارزانی دلار وجود ندارد.

افرادی که در بازار ارز شغل شان خرید و فروش دلار است از دست های پشت پرده ای می گویند که از افزایش قیمت دلار سودهای میلیاردی به جیب می زنند و اجازه نمی دهند قیمت ها کاهش یابد.

برخی از این افراد دولت و بانک مرکزی را مقصر اصلی گرانی های دلار اعلام می کنند و می گویند هر سال دولت از محل افزایش قیمت دلار کسری بودجه خود را جبران می کند و عده دیگری هم می گویند که اگر بانک مرکزی مثل قبل وارد بازار می شد دلار تا این قیمت بالا نمی رفت.

دلال ارزی دیگری هم می‌گوید: این کارها کار بانک مرکزی است به‌خاطر اینکه دولت و بانک مرکزی راحت می‌توانند با تزریق دلار بازار را کنترل کنند ولی وقتی بانک مرکزی بعضی روزها دلار کم عرضه می‌کند و قیمت را بالا می‌برد همین وضعیت شکل می‌گیرد.

باوجود افزایش قیمت ها در بازار و گلایه فعالان این بخش از کمبود ارز، هنوز معاون ارزی بانک مرکزی که اتفاقاً مسوولیت تنظیم بازار برعهده اوست، سیاست خاصی برای مهار گرانی دلار انجام نداده است.

این قیمت ها در حالی هر روز در بازار ارز رکوردهای جدیدی را به ثبت می رسانند که قبلاً نوبخت سخنگوی دولت از خاطر مکدر رئیس جمهور به دلیل گرانی دلار سخن گفته بود. اما ظاهرا خاطر مکدر رئیس جمهور هم نتوانست ابزار محرکی برای بانک مرکزی باشد تا نسبت به مدیریت قیمت ها در بازار اقدام کند.

نرخ دلار امروز هم با سیر صعودی همراه شد و در بالاترین قیمت به 4453 تومان رسید. البته فعالان بازار ارز نرخ های مختلفی را برای دلار در روز جاری از 4440 تا 4450 تومان ثبت کرده اند. ضمن آنکه یورو نیز در بازار ارز رشد چشم گیری داشته و با قیمت 5530 تومان فروخته می شود؛ پوند انگلیس نیز به نرخ 6108 تومان رسیده است.

البته نباید از نقش افزایش قیمت درهم امارات طی روز جاری در بالا رفتن قیمت دلار غافل شد چراکه درهم امارات نیز امروز با رشد بالایی به قیمت 1240 تومان رسیده است؛ معمولا رابطه مستقیمی بین گرانی و ارزانی دلار با تغییرات قیمت درهم وجود دارد.

از چند هفته قبل که سیر صعودی دلار آغاز شد؛ صراف ها گفتند که دلیل این گرانی ها بالا رفتن قیمت درهم امارات است که طبق سیاست جدید دبی، بناست به درهم مالیات ارزش افزوده اضافه شود.

صراف های خیابان فردوسی می گویند: با وجود افزایش قیمت، خرید و فروش چندانی در بازار امروز انجام نشد. البته برخی صراف ها که از وقایع اخیر در بازار ارز در شوک به سر می برند و دلیل قانع کننده ای برای گرانی های اخیر این بازار پیدا نمی کنند این بار به این نتیجه رسیده اند که پایان سال را توجیه گرانی های دلار اعلام کنند.

یکی از صراف ها از کمبود ارز در بازار گله دارد و می گوید: بانک مرکزی به برخی صرافی‌ها ارز می‌دهد ولی میزانش خیلی کم است. صراف دیگری می گوید: یک دفعه در بازار ارز کم می شود و به دنبال آن قیمت ها بالا می رود؛ وی تأکید دارد که حضور بانک مرکزی این روزها در بازار ارز اصلا مثل قبل نیست؛ وی می گوید: بانک دیگر آن بانک قبل نیست.

دلال‌های این بازار می‌گویند هر زمان قیمت‌ها یک‌باره جهش پیدا می‌کند، خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار هم شلوغ‌تر از روزهای قبل می‌شود چراکه همه می‌خواهند بدانند در این مرکز چه قیمت‌هایی برای دلار ثبت می‌شود.

خیابان منوچهری، مقابل پاساژ افشار که پاتوق اصلی دلارفروشان تهران است امروز هم روز شلوغی را سپری می‌کند و از صبح شاهد افزایش قیمت بوده تا جایی که دلار از 4 هزار و 440 تومان دیروز به 4 هزار و 450 تومان رسیده است.

گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده است که شرایط فعلی تعامل بازار تعادلی و بازار غیررسمی به‌گونه‌ای نیست که در صورت ثبات اقتصادی و اوضاع سیاسی تا انتهای سال شوکی به بازار ارز وارد شود که بتوان نام جهش را به آن اطلاق کرد.

با این حال باید توجه داشت که صرف‌نظر از رابطه نرخ ارز تعادلی و بازار، همیشه و برای همه اقتصادها امکان وقوع جهش ارزی به‌واسطه حادث شدن شوک‌های غیرمنتظره اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی وجود دارد. در این باره تهدیدات اخیر در رابطه با بازگشت تحریم‌ها می‌تواند از عوامل بروز جهش باشد.

به گزارش تسنیم بعد از اغتشاش‌های اخیر در کشور بازار ارز و سکه متلاطم شد و قیمت دلار و البته سکه رکوردهای بالایی به ثبت رساند ولی بعد از آن تنها دو سه روز سیر نزولی در این بازار آغاز شد اما مجدداً در روزهای بعد دلار اوج گرفت بنابراین به‌نظر می‌رسد افراد پشت‌پرده اجازه نمی‌دهند قیمت‌ها شکسته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا