دلسرد شدن واردکنندگان از واردات کاغذ تحریر/ افزایش قیمت در بازار کاغذ

در حالی که بازار کاغذ با افزایش قیمت در هفته گذشته مواجه شده است،‌ رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ از دلسردی این گروه برای واردات کاغذ در شرایط فعلی خبر می‌دهد.
به گزارش تسنیم،‌ حرکت یویویی قیمت‌ها در بازار کاغذ حالا در پایان نهمین ماه از سالی که رکود کامل بر این بازار حاکم بوده است،‌ موضوع تازه‌ای نیست‌. قیمت‌ها در این 10 ماهی که از سال می‌گذرد،‌ دائماً‌ بین 370 تا 420 هزار تومان در کاغذ تحریر در رفت‌وآمد بوده است.

حالا نیز قیمت کاغذ تحریر 70*100 در بازار آزاد با افزایش 45هزارتومانی مواجه شده و از 370 هزار تومان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، به 420 هزار تومان رسیده است. کاغذ تحریر اندونزی نیز که در ماه‌های گذشته رفته‌رفته به روند صعودی قیمت ادامه داده است، حالا به بندی 820 هزار تومان رسیده است.

وقتی پای صحبت کارشناسان بازار کاغذ بنشینید متوجه خواهید شد که نه افزایش قیمت و نه کاهش قیمت در این ماه‌های گذشته در بازار کاغذ دلیل مشخصی نداشته است؛ زیرا اساساً تقاضا حتی در زمان‌های عطف بازار مانند مهر ماه افزایش چندانی نداشته است.

از سوی دیگر واردکنندگان نیز دیگر تمایل چندانی به واردات کاغذ ندارند؛ زیرا خواب سرمایه در این بازار حالا زیاد شده است و قیمت‌ها نیز واقعی نیست. بنا به گفته کارشناسان این بازار؛ قیمت کاغذ باید چیزی فراتر از آن باشد که در بازار وجود دارد اما نبود تقاضا قیمت‌ها را پایین نگه داشته است، حتی در برخی موارد قیمت تمام‌شده برای واردات کاغذ در سال جاری بالاتر از قیمت کاغذ در بازار بوده است.

سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، در این زمینه به تسنیم گفت: کاغذ تاکنون یکی از معدود کالاهایی در کشور است که با همکاری واردکننده‌ها ثبات نسبتاً خوبی در قیمت داشته است،‌ ما در بسیاری از انواع کاغذ و مقوا نسبت به سال گذشته با افزایش قیمت مواجه نبوده‌ایم و در سایر موارد نیز افزایش قیمت‌ها جزئی بوده است.

وی ادامه داد: اما حالا شرایطی پیش آمده است که انگیزه واردکنندگان را نسبت به واردات این نوع کالا کاهش داده است،‌ موانع و مشکلاتی که بر سر ترانسفر پول و طولانی شدن پروسه تأیید مجوزها در وزارت صمت ایجاد شده است از سویی و موانع بانک مرکزی برای حواله اصل پول و مشکلات سیستم بانکی از سویی دیگر انگیزه برای واردات را به‌شدت کاهش داده است.

میرباقری تصریح کرد: ما بارها این مشکلات را به مسئولان مربوطه گوشزد کردیم، اما نتیجه‌ای نداشته است. متأسفانه در سال‌های اخیر به‌دنبال بدقولی‌‌ها و تعللی که بانک‌ها در پرداخت پول داشتند‌، اعتبار واردکنندگان خصوصاً در بخش کاغذ در بازار‌های وارداتی کاهش پیدا کرده است‌، کاغذ کالایی است که برای واردات آن باید ابتدا سفارش به تولید‌کننده ثبت شود و بعد کالا تولید شود.

این واردکننده کاغذ گفت:‌ واردکننده پول را پرداخت می‌کند اما بانک در ترانسفر پول تعلل می‌کند‌، بنابراین اعتمادی که پس از سال‌ها بین تولیدکننده کاغذ و واردکننده ایرانی ایجاد شده است،‌ خدشه‌دار می‌شود، همه این‌ها به‌اضافه طولانی بودن خواب سرمایه و… واردکننده را دلسرد می‌کند. متأسفانه همان‌طور که گفتم گوش شنوایی هم در بانک مرکزی وجود ندارد که به این موضوع ترتیب اثر داده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا