دولت در سیاست‌های خود تامین کاغذ را مشابه کالای اساسی درنظر گرفته است

دولت در سیاست‌های خود تامین کاغذ را مشابه کالای اساسی درنظر گرفته است

معاون اول رئیس جمهور در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه کتاب یکی از مهمترین ابزارهای فرهنگی است که همواره مورد توجه دولت ها و مردم بوده است اظهار داشت: نمایشگاه کتاب فقط محلی برای فروش کتاب نیست بلکه علامتی از توجه حکومت، دولت و آحاد شهروندان به موضوع فرهنگ و کتاب است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت اصرار دارد حتماً مسائل اقتصادی حوزه نشر را بصورت جدی حل کند، افزود: مهمترین موضوع که هم سال قبل و هم امسال مورد توجه ناشران بوده و رهبر معظم انقلاب نیز در بازدید خود از نمایشگاه کتاب به آن اشاره کردند، مسئله کاغذ است. دولت در سیاست های خود تامین کاغذ را مشابه کالای اساسی درنظر گرفته و سال گذشته که ۲۰ قلم کالا بعنوان کالای اساسی تعیین شد کاغذ نیز بعنوان یکی از این اقلام در نظر گرفته شد و این یعنی اهمیت کاغذ از نظر دولت مشابه کالای اساسی است و سال گذشته کمترین نرخ ارز به کاغذ اختصاص یافت.
وی تصریح کرد: کسانی که برای واردات کاغذ ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند اما کاغذ را در شبکه توزیع که مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده توزیع نکرده اند حتما مرتکب تخلف شده اند که این موضوع تا آخر پیگیری و با آنها برخورد خواهد شد.
جهانگیری اظهار داشت: با وجود محدودیت های سال گذشته و علیرغم افزایش این محدودیت ها در سال جاری، تامین ارز مورد نیاز کاغذ جزو سیاست های دولت بوده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به کارخانه های تولید کاغذ در داخل کشور، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته این کارخانه ها با مشکل تولید روبرو شدند که حتماً وزارت صنعت، معدن و تجارت باید برای حل مشکلات این واحدهای تولیدی که عمدتاً غیردولتی هستند وقت بگذارد و بخش خصوصی نیز باید مدیران مناسبی برای این کارخانه ها منصوب کنند تا هم از تمام ظرفیت این واحدهای تولیدی استفاده شود و هم ارز مورد نیاز کاغذ تامین گردد.
وی با بیان اینکه دولت برای تامین کالاهای اساسی دو سیاست را در سال جاری در پیش گرفته است،‌ افزود: آن دسته از کالاهای اساسی که بخش عمده آن در داخل تولید و تنها بخش کمی از طریق واردات تامین می شود، از حالت ارز ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تغییر کند و مابه التفاوت به کسانی که استفاده کننده هستند، پرداخت شود.
جهانگیری ادامه داد: این تصمیم از نظر کلان اتخاذ شده البته اجرای آن نیازمند این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه مشخصی تدوین کند زیرا در برخی موارد که گفته شده یارانه بصورت نقدی پرداخت می شود و این وعده محقق نشده، نوعی بدبینی در میان مردم بوجود آمده که آیا این تعهد عملی خواهد شد یا خیر
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: حتما در یکی دو هفته آینده جلسه ای با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان مطبوعات و ناشرین برگزار خواهد شد و پس از ارائه پیشنهاد روشن وزارت ارشاد، یا به فرمول ارز نیمایی و پرداخت مابه التفاوت عمل خواهیم کرد که هزینه مازاد بر هزینه های فعلی برای تامین کاغذ تحمیل نشود و یا همان نرخ ارز سال گذشته را برای تامین کاغذ اختصاص خواهیم داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا