دو موفقیت جهانی گمرک ایران در سال ۲۰۱۸ از نگاه بانک جهانی

دو موفقیت جهانی گمرک ایران در سال ۲۰۱۸ از نگاه بانک جهانی

گمرک ایران از نگاه بانک جهانی در دو شاخص لجستیک و سهولت تجارت فرامرزی در سال ۲۰۱۸ بسیار موفق عمل کرده است .

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ بر اساس گزارش بانک جهانی شاخص سهولت تجارت فرامرزی ایران با اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک ۴۵ رتبه ارتقا یافته و رتبه ایران در زیرشاخص‌های عملکرد لجستیکی، ارتقای ۳۲ پله‌ای در بین ۱۶۰ کشور جهان داشته است که بیشترین جهش عملکرد لجستیکی کشورمان مربوط به زیر شاخص تحویل به موقع کالا است که با جهش ۵۶ رتبه‌ای روبه‌رو است.

بنابراین گزارش ؛ بانک جهانی در تازه ترین گزارش doing business 2019 از وضعیت تجارت فرامرزی در ایران اعلام نموده، شاخص سهولت تجارت فرامرزی ایران با اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی از رتبه ۱۶۶ به ۱۲۱ ارتقا یافته است .

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی از میان شاخص های ده گانه، شاخص سهولت تجارت فرامرزی با جهش بسیار عالی و از رتبه ۱۶۶ در گزارش سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۲۱ در گزارش سال ۲۰۱۹ رسیده است .
از مهمترین اقداماتی که «بانک‌جهانی» برای بهبود سهولت کسب‌وکار ایران مطرح کرده، در زمینه تجارت فرامرزی است. این اقدام مربوط به ارتقای سیستم «پنجره واحد تجارت فرامرزی» در گمرک است که منجر به سهولت صادرات و واردات کشور شده است .

براساس گزارش منتشره از سوی بانک جهانی درخصوص شاخص عملکرد لجستیک ۲۰۱۸ کشورمان ایران صعود ۳۲ پله‌ای داشته و به رتبه ۶۴ در میان ۱۶۰ کشور ارتقا یافته است.

رتبه ایران در زیرشاخص‌های عملکرد لجستیکی، ارتقای ۳۲ پله‌ای در بین ۱۶۰ کشور جهان داشته است که بیشترین جهش عملکرد لجستیکی کشورمان مربوط به زیر شاخص تحویل به موقع کالا است که با جهش ۵۶ رتبه‌ای روبه‌رو است.

براساس این گزارش ازجمله عوامل مهم و مؤثر در ارتقای و کسب این رتبه شاخص‌های کارآمدی فرآیندهای گمرکی و زمان دریافت محموله و استقرار کامل و مؤثر سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و همچنین اصلاح فرآیندها و تسریع در انجام تشریفات گمرکی بوده است .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا