دیدار با وزیر ارشاد و بیان دغدغه های مربوط به موضوع کاغذ

جمعی از فعالان صنعت چاپ و نشر، پنجشنبه (۱۴ اردیبهشت ماه) با محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند. چاپ و نشر آنلاین به منظور اطلاع رسانی از این رویداد با اهمیت، با برخی از افراد حاضر در این دیدار به گفت و گو پرداخت. رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در رابطه با دیدار وزیر ارشاد با فعالان صنعت چاپ گفت: تجارت آزاد یکی دیگر از محورهای صحبت بنده بود که در این رابطه اشاره کردم کاغذ، مقوا و سلولزی مواد اولیه مورد نیاز صنایعی چون چاپ، دفترسازی یا بسته بندی هستند و به تنهایی قابل مصرف نیستند.

سیدحسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت و گو با خبرنگار چاپ و نشر آنلاین با بیان اینکه موضوع کاغذ یکی از مهم ترین مباحثی بود که در دیدار وزیر ارشاد با فعالان صنعت چاپ مطرح شد، ادامه داد: سال گذشته شاهد افزایش قیمت در رسته های مختلفی بودیم اما کاغذ حداقل تا برج یازده، بازار با ثباتی را پشت سر گذاشت.

وی  افزود: ما همواره سعی در حفظ این ثبات داشتیم با این وجود اواخر سال گذشته مشکلاتی در رابطه با تامین ارز برای واردات کاغذ ایجاد شد که هنوز هم ادامه دارد. با وجود اینکه این مسئله از طرف ما در وزارت صمت و بانک مرکزی پیگیری شد اما متاسفانه ترتیب اثری به آن داده نشد.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا ادامه داد: البته این معنای تخصیص ارز به صورت صفر درصد نیست بلکه روندی بسیار کند داشته به طوری که جوابگوی نیاز صنعت نبوده است. مهم ترین صحبت بنده در دیدار وزیر ارشاد با فعالان صنعت چاپ  این بود که چند نرخی بودن ارز برای تامین کاغذ، مقوا و مواد سلولزی به ضرر این صنایع است و ما مخالف آن هستیم چراکه موجب ایجاد رانت می شود.

میرباقری تصریح کرد: تجارت آزاد یکی دیگر از محورهای صحبت بنده بود که در این رابطه اشاره کردم کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی مواد اولیه مورد نیاز صنایعی چون چاپ، دفترسازی یا بسته بندی هستند و به تنهایی قابل مصرف نیستند. از همین رو نوشدارو پس از مرگ سهراب فایده ای ندارد و نباید اجازه دهیم که وضعیت بازار خاص بشود و بعد به فکر واردات کالای مورد نیازمان بیفتیم.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که مطرح شد موضوع سقف و سابقه به عنوان دغدغه واردکنندگان بود چرا که به این واسطه هر روز شاهد مشکلات متعددی برای تامین نیاز نشر، چاپ و بسته بندی می شویم. بنده به صراحت گفتم که مخالف این موضوع هستیم و باید در یک بازار آزاد هرکس بتواند بهترین نوع کالا را با بهترین کیفیت برای صنایع تامین کند.

وی درباره دیدار وزیر ارشاد با فعالان صنعت چاپ خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از شنیدن مسائل مطرح شده قول مساعد دادند که آنها را در جلسات هیئت دولت پیگیری کنند.

گفتنی است که وزیر ارشاد در این جلسه از غلامرضا شجاع مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان به عنوان مشاور و امین خود یاد کرده و به همین منظور از این فعال صنفی درخواست کرد که آمار و اطلاعات مطرح شده در این دیدار را جمع آوری کرده و در اختیارش قرار بدهد. / چاپ و نشر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا