رشد 12 درصدی پرداخت تسهیلات به حوزه صنعت و معدن در 7 ماهه امسال

محسن صالحی نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان یزد:

بر اساس برنامه پیش بینی شده باید سهم صنعت و معدن و تجارت از تسهیلات بانکی به 40 درصد می‌رسید در حالی که هم اکنون این رقم 30.5 درصد است.

در هشت ماه امسال 8.5 میلیون تن کالای صنعتی و معدنی به ارزش 28.5 میلیارد دلار صادر کردیم که از نظر ارزش یک درصد و از نظر حجم 9 تا 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

در بخش واردات کالاهای صنعتی و معدنی نیز شاهد ارزش واردات غیرنفتی بیش از 32 میلیارد دلار با حجم 23.5 میلیون تن بودیم که عمدتاً شامل قطعات منفصله خودرو ، خودرو و کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات بوده است ولی با یکسری سیاست های تعدیلی می توان این واردات را کاهش و بخشی از آنها را در داخل تولید کرد.

در سه ماه ابتدایی امسال نیز شاهد رشد کالاهای صادراتی از جمله در صنعت 5.8 درصد، معدن 3.6 درصد، تجارت 8.8 درصد و ترانزیت جاده ای 8.4 درصد بوده ایم که امیدواریم تا پایان سال روند رشد ادامه یابد.

در سه محور باید از صادرات حمایت کرد که اولین محور گسترش و حمایت از تولید رقابتی و صادرات گرا است، دومین محور کاهش هزینه‌های مربوط به واحدهای صادرات گرا است، سومین محور تقویت سیاست های دیپلماسی کشور در مواردی همچون تامین اعتبار خریدار و فروشنده و توافق نامه‌های تجاری دو جانبه به منظور حمایت از کالاهای صادراتی و بازشدن مسیر دریافت و پرداخت بین بانک‌های داخل و خارج کشور است.

لازمه استمرار تولید، تولید صادرات گرا و رقابتی است، بر اساس دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر صنعت به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها نباید از واحدهای تولیدی دارای مشکل عبور کرده و باید تا حد ممکن مشکلات آنها رفع شود.

هفت هزار و 200 ردیف تعرفه در کشور وجود دارد، امسال درباره سه هزار و 200ردیف تعرفه کالا به منظور حمایت از تولید داخلی، واردات آنها با ارز مبادله ای ممنوع شده که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به چهار هزار مورد برد.

پایش واردات و مدیریت آن می تواند کمک بسیار خوبی به تولید و صادرات کند، به عنوان نمونه در تولیدعمده محصولات غذایی رشد کرده ایم و حتما با پایش واردات و مدیریت کردن این بخش می توانیم این رشد را تداوم دهیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا