رییس انجمن واردکنندگان کاغذومقوا اعلام کرد: اختلال در کار واردکنندگان  با صدور برخی بخشنامه های بانک مرکزی

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا وفرآورده های سلولزی ایران در گفت‌وگو با ایبنا گفت
واردات کاغذهای دولتی ادامه دارد/نوسان یک درصدی قیمت کاغذومقوا

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه صدور برخی بخشنامه‌ها در بانک مرکزی در کار واردکنندگان اخلال ایجاد می‌کند، گفت: نگاهی به بازار نشان می‌دهد قیمت‌ کاغذ و مقوا طی هفته‌های اخیر تنها یک درصد نوسان داشته که کاملا طبیعی است.

سیدحسن ميرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به وضعیت واردات کاغذ طی ماه‌های اخیر گفت: با وجود اینکه روز به روز تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بیشتر می‌شود اما همواره سعی کردیم در تامین مواد اولیه مورد نیاز فعالان حوزه چاپ و نشر نقش داشته باشیم.

وی با اشاره به ثبات نسبی بازار کاغذ و مقوا طی هفته‌های اخیر، عنوان کرد: نگاهی به بازار نشان می‌دهد که قیمت‌ها طی هفته‌های اخیر، حدود یک‌درصد نوسان داشته است که برای همه حوزه‌ها ازجمله کاغذ  و مقوا، کاملا طبیعی است و به دنبال تغییرات نرخ ارز خیلی چشمگیر نیست.

میرباقری همچنین به برخی بخشنامه‌های بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: به تازگی بخشنامه‌ای صادر شده است که بر‌اساس آن تا هفته گذشته اگر واردکنندگان ثبت‌سفارش ارزش داشتند می‌توانستند در سامانه نیما با ارز دیگر به نرخ سامانه جایگزین کنند، اما به تازگی جلوی این کار گرفته شده و مانع بزرگی برای واردکنندگان در ثبت سفارش‌ها شده است.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر کمبود ارز نیمایی در سامانه نیز یک مشکل جدی است که امیدواریم به زودی با تدبیر دولت و راهکاری که بانک مرکزی برای آن می‌اندیشد، این مساله نیز حل شود.

میرباقری همچنین با بیان اینکه معمولا سه ماه پایانی سال، ماه‌های شلوغی برای فعالان حوزه چاپ و نشر است و باید کاغذ به وفور در دسترس این گروه باشد، گفت: برخی بخشنامه‌ها که بی‌مقدمه صادر می‌شوند، روند کار را دچار اختلال می‌کند و می‌تواند برای ماه‌های آتی مشکل‌ساز باشد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه کاغذ در روز پایانی هفته گذشته، توضیح داد: طبق اعلام واردکننده بیش از 5‌هزار تُن از کاغذهایی که قرار بود به کشور وارد شود، اکنون به کشور آمده و مابقی نیز در راه است و تا پایان سال وارد خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا