زورآزمایی کاغذ سبز در برابر سفید

کتاب، آن یاران دیرین مهربان این روز‌‌‌‌‌‌‌ها اسیر نامهربانی‌های بسیاری شده است که به گفته ناشران این شرایط موجب منزوی شدن این دوست قدیمی در گوشه‌ای به نام کتابخانه‌ها می شود.
گروه ادبیات، نشر و رسانه: پای درد دل ناشران که بنشینی حرف‌های نگفته بسیاری دارند و به جرم دوستی و شراکت بافرهنگ بغضی گلویشان را می‌فشارد اما از طرف دیگر نمی‌توانند و نمی‌خواهند از یار شفیقشان دست بکشند.

به گزارش بولتن نیوز، در شرایطی که شاید اکثر مسئولان و مدیران فرهنگی علت کاهش و یا عدم استقبال کتاب‌خوان‌ها از کتاب را گسترش شبکه‌های مجازی و اجتماعی می‌دانند اما از این‌سوی فعالان بازار ناشر نظر دیگری دارند و معتقدند که گرانی کاغذ و تحریم‌ها یکی از دلایل بی‌میلی مردم نسبت به کتاب شده است.

با وجود اینکه بسیاری از مردم با بازگشایی نمایشگاه ها با شور و رغبت فراوانی به میهمانی کتاب می شتابند اما از آنجا که به اندازه صفحات کتاب ها مجبور به پرداختن اسکناس سبز هستند لذا در این میدان رقابت کاغذ های سبز و سفید توفیق چندانی برای پیروزی نداشته و با دستانی خالی از مراکز فروش کتاب و نمایشگاه ها خارج می شوند.

گرانی کاغذ از جیب مردم جبران می‌شود

مدیر انتشارات مهر جالینوس در گفتگو با خبرنگار مهر سخت‌افزار و نرم‌افزار را دو عامل به وجود آورنده یک کتاب دانست و اظهار کرد: بخش نرم‌افزار یک کتاب به علمای علوم مختلف برمی‌گردد به این معنا که عالمان و نویسندگان باید بااحساس نیاز در حوزه خود به سراغ موضوعات مختلف رفته و نسبت به نگارش کتاب اقدام کنند.

جالینوس کرمی با اشاره به اینکه بخش سخت‌افزاری تولید یک کتاب به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ و نشر بستگی دارد، ادامه داد: اگر یکی از حلقه‌های تولید کتاب اعم از نویسنده، ماشین‌آلات، ناشر، چاپ و پخش مفقود باشد و یا ضعیف عمل کند کتاب ارزشمند به دست مخاطب خود نمی‌رسد.

وی با اشاره به مشکل گرانی کاغذ در چاپ کتاب گفت: چند سال گذشته که تحریم‌ها تا این حد گلوی ما را نگرفته بود دولت بن خرید کاغذ را به ناشران می‌داد و ناشر راحت‌تر می‌توانست کتاب چاپ کند اما اکنون انتشاراتی‌ها ناچارند که کاغذ را آزاد خریداری کرده و درواقع گرانی کاغذ آزاد از جیب خریداران کتاب جبران می‌شود.

مدیر انتشارات مهر جالینوس در پاسخ به این سؤال که آیا مردم به دلیل گرانی با کتاب قهر کرده‌اند بیان کرد: نمی‌توان گفت مردم با کتاب قهر کرده‌اند، بلکه از قدیم کتاب یکی از نیازهای بشر امروزی بوده است و به نظرم اگر سطح رفاهی مردم افزایش یابد مردم خود به دنبال رسانه‌ها که یکی از آن‌ها کتاب است خواهند رفت.

کتاب‌هایی برای ایجاد رزومه

مدیر انتشارات پویا اندیش یکی از معضلات کنونی حوزه کتاب را ضعیف شدن محتوای آن‌ها دانست و بهخبرنگار مهر گفت: متأسفانه امروزه به دلیل آنکه اکثر مؤلفان کتاب‌ها به دنبال ایجاد رزومه به‌خصوص رزومه‌های دانشگاهی هستند به این حوزه ورود پیداکرده که این مسئله مشکل کپی‌برداری را افزایش داده و محتوای کتاب‌ها را تکراری کرده است چه‌بسا این اقدام ارزش کتاب‌خوانی را کاهش داده است.

چند سال گذشته که تحریم‌ها تا این حد گلوی ما را نگرفته بود دولت بن خرید کاغذ را به ناشران می‌داد و ناشر راحت‌تر می‌توانست کتاب چاپ کند اما اکنون انتشاراتی‌ها ناچارند که کاغذ را آزاد خریداری کرده و درواقع گرانی کاغذ آزاد از جیب خریداران کتاب جبران می‌شودحمیدرضا وثوقی با اشاره به اینکه از دیگر مشکلات حوزه تولید یک کتاب خودسانسوری در نویسندگان است، افزود: امنیت شغلی مسئله‌ای است که برای نویسندگان وجود ندارد و همین امر باعث شده چاپ رمان تقریباً به صفر برسد چراکه همیشه این را در ذهن خود دارد که مبادا نوشته‌هایش دردسرساز شود.

وی بابیان اینکه بسیاری از شاعران پیش از چاپ آثارشان ترس از سانسورهای ارشاد اسلامی دارند لذا برنوشته‌ها و اشعارشان تأثیر گذاشته و این موضوع خود به بی‌کیفیتی کتاب‌های انتشاریافته دامن می‌زند.

مدیر انتشارات پویا اندیش با اشاره به گسترش دستگاه‌های چاپ دیجیتال در انتشارات بیان کرد: این دستگاه‌ها به دلیل چاپ کتاب با شمار کم و با سرعت بیشتر ازنظر اقتصادی توجیه‌پذیر است اما از طرف دیگر باعث پایین آمدن کیفیت کارشده است.

چاپ کتاب برای رفع تکلیف

وثوقی ادامه داد: چند سال گذشته که انتشاراتی‌ها از طرف دولت یارانه کاغذ دریافت می‌کردند و شمارگان کتاب را هزار جلد می‌زدند درواقع این‌طور بود چراکه برای دریافت یارانه بعدی باید از طرف دولت این شمارگان تائید می‌شد اما در حال حاضر بیشتر این شمارگان بالای کتاب‌ها حقیقت ندارد و تنها روزمه ای برای نویسنده‌ها است.

وثوقی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرانه مطالعه هر ایرانی یک دقیقه است و بهبود وضعیت کتاب‌خوانی یک قضیه دوطرفه است که هر دو طرف نیازمند بهتر شدن اوضاع است، گفت: اگر در بازار تقاضا زیاد باشد من ناشر عرضه خود را بالا می‌برم در غیر این صورت تنها برای رفع تکلیف است که کتاب چاپ خواهم کرد.

وی برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی در رسانه ملی و اختصاص برخی از آگهی‌نماهای شهرداری‌ها به معرفی کتب شاخص در سطح شهرها را ازجمله راهکارهای بهبود وضعیت این یار دیرین دانست.

اقتصاد بیمار حال کتاب را هم بد کرده است

یک پژوهشگر و نویسنده متون مرجع نیز در این رابطه به ما می‌گوید: انتخاب عنوان کتاب مسئله‌ای است که می‌تواند به‌راحتی مخاطب را به سمت و سویی که نویسنده می‌خواهد جذب کند اما متأسفانه امروزه نویسندگان ما برای انتخاب این عنوان دچار مشکل شده‌اند و این شناخت از جامعه را ندارند.

نادر بهرامی یکی از مشکلات حوزه نشر را گرانی کاغذ دانست و گفت: تحریم‌ها نمی‌توانست روی هیچ حوزه‌ای از کشور ما تأثیر بگذارد درصورتی‌که اقتصاد بیماری نمی‌داشتیم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه سوءاستفاده برخی از مقامات از موقعیت کشور دستگاه اقتصادی را از بین برده است، ادامه داد: اقتصاد کشور مثل یک موتور است که قطعات مختلفی دارد و برای درست‌کار کردن نیازمند هماهنگی بین این قطعات است؛ کشوری که از چنین موتور اقتصادی بهره‌مند نیست نمی‌تواند جنبش‌های اثرگذار داشته باشد چراکه موتور اقتصادی نیرو و توان کار کردن را ندارد.

این نویسنده متون مرجع با اشاره به اینکه هیچ پیشنهادی برای بهبود وضعیت کتاب در جامعه ندارم، خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد کشور سروسامان بگیرد و اجزاء و کارکردهای اصلی اقتصاد در جایگاه واقعی خود قرار گیرند خودبه‌خود همه بخش‌های ضعیف و بیمار جامعه نیز سلامتی خود را به دست خواهند آورد.

فعالان بخش کتاب به روزی‌های آینده چشم دوختهاند تا که شاید با سیاستهای پیش رو بهبود وضعیت بازار کتاب یار مهربان بتواند به درون خانه های مردم راه یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا