زیان ۹ هزار میلیارد تومانی کشور از کارت بازرگانی یک‌بار مصرف

کارت بازرگانی مجوز و پیش نیاز صادرات و واردات به صورت تجاری در کشور است. این مجوزهای تجارت توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی صادر و با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد استفاده بازرگانان قرار می‌گیرد.

بر این اساس با وجود تمام نظارت‌های صورت گرفته توسط وزارت صنعت و اتاق بازرگانی در سال‌های اخیر پدیده‌ شومی به نام «کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف» افزایش یافته که عاملی برای قاچاق، فرار مالیاتی، نپرداختن عوارض گمرکی و تاثیر بر بازار ارز شده است.

به این ترتیب افراد سودجو با استفاده از هویت افرادی که بیشتر وضیعت مالی مناسبی ندارند، مبادرت به دریافت کارت بازرگانی و واردات کالا به کشور می‌کنند، اما حقوق گمرکی و مالیات را پرداخت نمی‌کنند. به عنوان نمونه یکی از عجیب‌ترین شگرد‌های این افراد سودجو که در سال گذشته رخ داد این بود که با اغفال و تطمیع یک پیرزن فقیر روستایی و پرداخت تنها 100 هزار تومان، از هویت او سوء استفاده و 700 دستگاه خودروی پورشه وارد کشور کرده بودند.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر که اقتصاد ایران درگیر رکود بوده و در پی آن تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از کارگاه‌های تولیدی، عده‌ای سودجو اقدام به دریافت کارت بازرگانی به نام شرکت‌های تولیدی ورشکسته کرده‌اند و به اسم واردات مواد اولیه ارز مبادله‌ای دریافت و در بازار آزاد فروخته‌اند.

همچنین نباید فراموش کرد که یکی از عوامل اصلی بحران ارزی سال 92، مشخص نبودن محل هزینه‌ ارزهای دولتی بوده است، بنابراین ادامه چنین روندی هم می‌تواند به بحرانی چه بسا بزرگ‌تر از بحران سال 92 منتهی شود.

…همچنین فرود عسگری معاون فنی گمرک بر این باور است که جدید‌ترین آمار حاکی از آن است که حجم بدهی قطعی ایجاد شده توسط کارت بازرگانی یک بار مصرف برای گمرک 1200 میلیارد تومان است.
بر این اساس گمرک با وجود ایجاد پنجره واحد از سال 92 هنوز توانایی این را پیدا نکرده که فرآیندهای تجاری را در مدت زمان کوتاه حسابرسی کند و به این ترتیب تا قبل از حسابرسی‌، کلاهبرداران یک کارت بازرگانی با هویت جدید برای خود تهیه می‌کنند و دست گمرک به هیچ جا وصل نیست.از سوی دیگر به صورت متداول نتیجه حسابرسی‌های گمرک پس از شش ماه مشخص می‌شود. یعنی درست زمانی که دیگر کلاهبرداران به سراغ کارت بازرگانی با هویت دیگری رفته‌اند.

بر این اساس کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در مجموع 9300 میلیارد تومان به دولت زیان مالی وارد می‌کنند.این در حالی است که قاچاقچیان با استفاده از کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف به سادگی هرچه تمام‌تر می‌توانند با قرار گرفتن در پشت سر افراد بی‌بضاعت، هویت خود را پنهان کرده و امکان شناسایی و اثبات تخلف را به حداقل برسانند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا