سنگ آهک، کشور را از واردات کاغذ بی نیاز می کند

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری گفت: طرح تولید کاغذ از سنگ آهک در دستور کار این هلدینگ قرار دارد که کشور را از واردات کاغذ بی نیاز خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ احمدرضا نیک کار اصفهانی در نشست خبری افزود: بعد از غلات یکی از وارداتی که ارزبری فراوانی برای کشور دارد واردات کاغذ است طوری که سالانه حدود 2 میلیارد دلار کاغذ وارد کشور می شود.

وی اضافه کرد: بنا داریم در یک سال آینده 20 کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک 60 هزار تنی را در مناطقی که معادن سنگ آهک داریم راه اندازی کنیم که با تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار تن کاغذ، ما را از وادرات بی نیاز خواهد کرد.

نیک کار با بیان اینکه مراحل اجرایی نخستین کارخانه، دهه فجر امسال در همدان آغاز می شود گفت: واحدهای دیگر تولید کاغذ از سنگ آهک در شهرهای قم، لرستان، یاسوج و دیگر شهرها در دستور کار قرار دارد که در مدت یکسال این طرح ها اجرایی می شود.

وی همچنین با بیان اینکه 12 طرح بزرگ را برای خروج شرکت های زیرمجموعه از زیان دهی آغاز کردیم گفت: با اجرای این طرح ها تا کنون شرکت هواپیمایی آسمان با بدهی هزار میلیارد تومانی به سوددهی رسیده و تعداد هواپیماهای آن از 8 فروند به 24 فروند افزایش یافت و این میزان به زودی به 40 فروند خواهد رسید.

وی افزود: بدون اینکه نیروی انسانی را برای جبران بدهی ها تعدیل کنیم کارآیی را افزایش دادیم.

نیک کار گفت: همچنین برند معروف کفش ملی نیز با طراحی های به روز دنیا به زودی محصولات با کیفیت برتر را به بازار عرضه خواهد کرد.

نیک کار در خصوص چشم انداز بازار سرمایه در ماه های آینده گفت: افق خیلی روشنی پیش روی بازار سرمایه ایران قرار دارد و به نظر می رسد که در ماه های آینده، وضعیت بهتری بر این بازار حاکم باشد.

این کارشناس ارشد اقتصادی افزود: ده سال، دروازه های ایران به روی کشورهای دنیا بسته شده بود و تحریم ها اقتصاد ایران را تا حدود زیادی تحت الشعاع خود قرار داده بود، اما اکنون این مشکلات تا اندازه زیادی رفع شده و کشتی های ایرانی وضعیت مناسبی را در حمل و نقل کالا دارند و موجودی انبارها نیز کاهش یافته، بنابراین برخی از شرکت های بورسی نیز وضع مناسب تری را در مقایسه با گذشته تجربه می کنند.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد که صادرات و واردات هم رونق بهتری گرفته و بنابراین چشم انداز بازار سرمایه نیز ظرف ماههای آینده بسیار روشن تر خواهد شد؛ البته مدت زمان کوتاهی نیز طول می کشد که به نقطه ایده آل برسیم از این رو بسیاری از شرکت های ما نیز تا شهریور امسال در بورس عرضه خواهند شد.

نیک کار اصفهانی، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل، بهترین نقشه راه و توشه برای واحدهای اقتصادی است، گفت: مجموعه شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری که عمده، با بدهی زیادی مواجه و عمده ثروت بازنشستگان کشور بدون ضوابط از سازمان خارج شده بود؛ بر مبنای الگوی اقتصاد مقاومتی ساماندهی شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به راهبردهای برنامه ششم توسعه مبنی بر خروج صندوق های بازنشستگی از وضع کنونی و لحاظ کردن این موضوع به عنوان یک بحران از سوی دولت، اضافه کرد: هم اکنون صندوق های بازنشستگی از جمله موضوعات بحرانی کشور هستند که دولت برای آنها در برنامه ششم توسعه نیز تمهیداتی اندیشیده است.

وی گفت: بنابراین صندوق بازنشستگی کشوری تلاش کرد تا این هلدینگ ها را به صورت تخصصی ساماندهی کند تا هر یک در حوزه تخصصی خود، اصلاحاتی انجام داده و شرایط را برای زیرمجموعه های خود به نحوی پیش برند که کم کم به سوددهی رسیده و زیان انباشته خود را جبران کنند.

نیک کار اصفهانی گفت: قیمت ارز در ابتدای دولت 3700 تا 4 هزار تومان بود، این در حالی است که شرایط امروز بازار ارز با وضع ابتدای دولت متفاوت بود، زیرا آن زمان نفت 110 دلار در هر بشکه بود اما اکنون درآمد دولت به نصف کاهش یافته است.

وی گفت: همچنین بیش از 1000 تیم خارجی در حوزه های اقتصادی و سیاسی به ایران سفر کردند و به نظر می رسد که این اتفاقات در آینده کاری اقتصاد ایران موثر بوده و در عملکرد صندوق های بازنشستگی و هلدینگ های مربوط به آن نیز اثرگذار شود.

وی با اشاره به اینکه انعقاد قراردادهای خارجی به خاطر مسائل بانکی به صورت کامل محقق نشده است، افزود: زمان بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم مسائل بانکی کشور با دنیا را به طور کامل حل کنیم؛ این در حالی است که تا نیمه اول سال آینده، به نظر می رسد که بخش عمده ای از مشکلات حل و فصل شود.

نیک کار اصفهانی اضافه کرد: در حوزه اقتصاد گردشگری تلاش شده تا توافق نامه هایی با دانشگاه لوزان به امضا برسد و بر این اساس، پس از بررسی های متعدد از سوی کارشناسان این دانشگاه، مقرر شده تا دانشجویان خارجی برای تحصیل در حوزه گردشگری و هتل داری از سراسر دنیا به ایران بیایند و جمهوری اسلامی ایران به یک قطب آموزشی دانشگاه لوزان در منطقه تبدیل شود.

وی گفت: بر این اساس، از سال سوم قرار است که دانشجوی خارجی به ایران بیاید و هر دانشجو نیز در طول دوران تحصیل خود، 65 هزار یورو به دانشگاه بپردازد.

وی افزود: اقتصاد گردشگری در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و گرد و غبار بسیاری بر شانه و صورت گردشگری ایران نشسته است، این در حالی است که در سال 2006 در مجموع 890 میلیون توریست در دنیا جابجا شده اند که سهم ایران از این رقم، کمتر از 100 هزار نفر بوده است، این در حالی است که در سال 2016 مجموع توریست دنیا یک میلیارد و 300 میلیون نفر بوده است که در این میان سهم ایران، حدود 2 میلیون نفر عنوان شده است که نشان از وجود ظرفیت های بالای گردشگر پذیراست.

نیک کار اصفهانی افزود: هر گردشگر، معادل 100 بشکه نفت برای ایران ارزآوری دارد ضمن اینکه معضل بیکاری را می توان با گردشگری برطرف کرد. این در حالی است که اگر یک میلیارد یورو نیز صرف ساخت هتل های پنج ستاره با استانداردهای روز دنیا شود، چندین برابر آن بازگشت سرمایه برای ایران خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون وضع زیرساخت ها در کشور مناسب نیست افزود: کریدور شمال به جنوب را در دست تکمیل داریم تا بتوان بخشی از این زیرساختها را تکمیل کرد. همچنین در حوزه حمل و نقل هوایی نیز تعداد ناوگان افزایش یافته و تلاش شده تا شرایط مناسبی بر توسعه این زیرساختها حاکم شود.

نیک کار گفت: تا کنون در مجموعه خود تا 15 هزار شغل ایجاد کردیم و تا شهریور آینده 50 هزار شغل دیگر ایجاد خواهیم کرد.

کد خبر: ۱۴۷۴۳۲۰

تاریخ انتشار: ۰۲بهمن ۱۳۹۵ – ۱۶:۵۹ – خبرگزاری صدا و سیما

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا