شرایط معافیت جانبازان و معلولین از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو

گمرک ایران، شرایط معافیت از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو را اعلام کرد که بر این اساس دو گروه جانبازان و معلولان از پرداخت آن معاف می‌شوند.

گمرک ایران، شرایط معافیت از پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو را اعلام کرد که بر این اساس دو گروه از پرداخت آن معاف می‌شوند.

این معافیت‌ها شامل معافیت از پرداخت سود بازرگانی معادل 30 میلیون تومان برای مجوز جانبازان و همچنین معافیت از سود بازرگانی معادل 30 میلیون تومان برای مجوز معلولین بهزیستی خواهد شد .

بر این اساس، در حال حاضر خودروهای سال ساخت 2017 و 2016 به شرط نو بودن در گمرکات قابل ترخیص هستند.

حقوق ورودی خودرو تا سقف 2500 سی سی معادل 55 درصد ارزش به اصطلاح سیف کالا (کرایه از مبداء تا ایران + بیمه بین راهی+ قیمت کالا در مبداء) و حقوق ورودی خودرو تا سقف 2000 سی سی، معادل 40 درصد ارزش سیف است.

 آیا دوباره دلال‌ها وارد می‌شوند؟

طبق مصوبه هیئت‌وزیران در سال ۸۷، به معلولین واجد شرایط برای ورود ۴ هزار و ۷۰۰ خودرو با تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی اجازه داده شده بود و پس از شناسایی افراد واجد شرایط توسط ارگان‌های ذی‌ربط، اسامی آنها به وزارت اقتصاد و امور دارایی داده شد تا بتوانند از طریق سازوکارهای ارائه شده خودروهای خود را وارد کشور کنند اما ازآنجاکه بسیاری از معلولان توان مالی را برای ورود خودروها به کشور را نداشتند، افراد سودجو وارد این جریان شده و با امتیاز این معلولان خودروها را خریداری می‌کردند که عملاً باعث می‌شد تسهیلات به‌جای صرف شدن برای رفاه حال معلولان، به نفع افراد سودجو تمام شود.

همچنین هیئت وزیران در سال ۱۳۸۹ با ورود خودروهای ویژه جانبازان 70 درصد و قطعات و لوازم مربوط، مشروط به عدم انتقال به غیر، ظرف 5 سال و عدم امکان برخورداری از سایر مزایا و تسهیلات مربوط به خودرو موافقت کرد. البته در این حوزه نیز مانند اتفاقی که در حوزه مجوزهای واردات خودرو معلولان اتفاق افتاده بود، اخبار مختلفی از واردات خودروهای لوکس با استفاده از حواله جانبازی نیز منتشر شد. جانبازان و معلولانی که نیاز مالی داشتند یا توان واردات خودرو خارجی نداشتند، حواله‌های خود را به دلالان و واردکنندگان خودرو می‌فروختند و آنها از این مجوزها برای واردات خودروهای لوکس استفاده می‌کردند.

پایگاه خبری اتاق ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا