شصت و ششمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران برگزار شد

شصت و ششمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران برگزار شد

شصت و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی استان تهران برگزار شد. در این نشست که به بررسی بسته حمایتی مشوق‌های صادرات غیرنفتی سال 1398 اختصاص داشت، این نکته مورد تاکید قرار گرفت که دولت به جای صرف زمان و انرژی برای تدوین مشوق‌های صادراتی که در نهایت عایدی مشخصی برای صادرکنندگان ندارد، موانع و ضوابط دست و پاگیر را به حداقل برساند و فرآیند تجارت را تسهیل کند؛ از جمله استرداد به موقع مالیات بر ارزش افزوده، تسهیل واردات در مقابل صادرات، تسهیل ورود موقت و پرهیز از اعمال ممنوعیت‌های ناگهانی و مقطعی در برابر واردات و صادرات.

در ابتدای این جلسه، محمد عیدیان، قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگوی استان تهران، گزارشی از وضعیت تجارت خارجی کشور ارائه کرد و گفت: واردات غیرنفتی 15 کشور همسایه ایران در سال 2018 معادل 861 میلیارد و 170 میلیون دلار بوده و واردات نفتی آنها حدود 83 میلیارد و 570 میلیون دلار برآورد شده است. در حالی که مجموع صادرات غیرنفتی ایران به این 15 کشور حدود 23 میلیارد و560 میلیون دلار بوده است و 10 میلیارد و 980 میلیون دلار نیز به صادرات نفتی به این کشور‌ها اختصاص داشته است. بررسی این آمار نشان می‌دهد که سهم ایران از تامین نیاز این 15 کشور معادل 2.7 درصد است.

او همچنین عنوان کرد که مجموع واردات چهار کشور چین، هند، کره‌جنوبی و ژاپن به عنوان شرکای تجاری ایران، حدود 3088 میلیارد دلار بوده و 838 میلیارد دلار نیز ارزش واردات نفتی آنهاست. حال آنکه سهم ایران از واردات غیرنفتی آنها، تنها 14 میلیارد دلار و از واردات نفتی این چهار کشور 35 میلیارد دلار برآورد شده که مجموع سهم ایران از واردات بالای آنها را به 46 صدم درصد می‌رساند در حالی که این سهم باید حداقل در سطح 98 صدم درصد قرار گیرد.

عیدیان همچنین مجموع واردات اتحادیه اوراسیا را 318 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: از 5 آبان ماه سال جاری که توافقنامه تجارت ترجیحی میان ایران و کشورهای حوزه اوراسیا منعقد شده است، صادرات ایران به این کشور‌ها، رقم قابل ملاحظه‌ای را ثبت نکرده است.

او در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در ستاد اقتصاد مقاومتی در تاریخ 3 بهمن سال جاری به تصویب رسیده است، گفت: در این جلسه مقرر شده که ظرف دو هفته آیین‌نامه‌های این بسته تدوین شود. اما می‌دانیم که از 15 اسفند ماه سیستم اعتبارات دولت بسته می‌شود و عملا زمانی برای تخصیص اعتبارات مندرج در این بسته باقی نمانده است. از این رو به نظر می‌رسد، شایسته است دولت به جای تدوین این نوع مشوق‌ها، تلاش خود را به تسهیل تجارت معطوف کند.

قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران در ادامه به آمار صادرات تهران پرداخت و گفت: طبق برنامه سند راهبردی ملی توسعه صادرات استان تهران، در سال 1395 حدود 10 میلیارد و 87 میلیون دلار صادرات کالا و 6 میلیارد و 26 میلیون دلار صادرات خدمات که جمع آن 16 میلیارد و 113 میلیون دلار است، باید از تهران صورت می‌گرفت اما مجموع صادرات تحقق یافته در این سال 8 میلیارد و 585 میلیون دلار کالا و 5 میلیارد و 202 میلیون دلار خدمات بوده و انحراف از این سند راهبردی، منفی 14.5 درصد است. در سال 1396 نیز میزان انحراف منفی 25 درصد بود. در سال 1397 هدفگذاری برای صادرات کالا 13 میلیارد و 109 میلیون دلار و برای خدمات 7 میلیارد و 831 میلیون دلار تعیین شده بود که انحراف آن منفی 31.8 درصد بوده است. یعنی درصد انحراف از هدف‌گذاری‌ها هر سال بیشتر و بیشتر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا