شعاع جغرافیایی تجار جدید

شعاع جغرافیایی تجار جدید


تعداد تازه‌ واردها به عرصه تجارت خارجی اعلام شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارش ۹ ماهه منتهی به آذر امسال از میزان صدور کارت بازرگانی طی ۹ ماهه امسال رونمایی کرد. این گزارش نشان می‌دهد صدور کارت بازرگانی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳ درصدی و تمدید کارت بازرگانی نیز در همین بازه زمانی رشد نزدیک به ۸ درصدی داشته است.

بیشترین کارت‌های صادر شده و تمدید شده نیز توسط ۵ اتاق بزرگ کشور صورت گرفته است. اتاق‌های بازرگانی تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز در صدور کارت بازرگانی پیشرو هستند؛ بنابراین تمرکز تجار جدید در این ۵ اتاق خواهد بود. در تمدید کارت بازرگانی نیز همین ترکیب با جابه‌جایی اتاق مشهد و اصفهان، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند.

در ۹ ماه منتهی به آذر امسال، اتاق بازرگانی تهران تمدید ۷۳۲۹ فقره کارت بازرگانی را در کارنامه عملکرد خود به ثبت رسانده است. این درحالی است که در ۹ ماه منتهی به آذر سال گذشته ۶۴۰۲ فقره کارت بازرگانی از سوی این اتاق تمدید شده بود. بنابراین ۵/ ۱۴ درصد رشد تمدید کارت بازرگانی در این اتاق رقم خورده است. 

اتاق بازرگانی اصفهان نیز از ابتدای امسال تا انتهای آذرماه موفق به تمدید ۶۷۵ فقره کارت بازرگانی شده است. اما تمدید کارت‌های بازرگانی در این اتاق نسبت به مدت مشابه سال قبل روند کاهشی را طی کرده است. براساس آمارها، در ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۷ تعداد ۶۹۸ فقره کارت تمدید شده بود. بنابراین تمدید کارت‌های بازرگانی در این اتاق، کاهش بیش از ۳ درصدی داشته است.

اتاق بازرگانی مشهد نیز با تمدید ۶۶۳ فقره کارت بازرگانی در ۹ ماه منتهی به آذر امسال در رده سوم قرار دارد. این اتاق در مدت مشابه سال گذشته ۵۴۵ فقره کارت بازرگانی تمدید کرده بود که با توجه به آمار منتشر شده، شاهد رشد نزدیک به ۲۲ درصدی تمدید کارت بازرگانی در ۹ ماه منتهی به آذر امسال هستیم.

اتاق بازرگانی تبریز هم در این مدت زمان ۶۰۶ فقره کارت بازرگانی را تمدید کرده است. حال آنکه در ۹ ماه منتهی به آذر سال گذشته ۵۳۲ فقره کارت بازرگانی تمدید شده است. از این رو تمدید کارت بازرگانی در این مدت زمان رشد نزدیک به ۱۴ درصدی را تجربه کرده است.

اتاق بازرگانی شیراز نیز از ابتدای امسال تا انتهای آذرماه ۴۷۹ فقره کارت بازرگانی تمدید کرده است. این اتاق بازرگانی در مدت مشابه سال گذشته ۴۵۹ فقره کارت بازرگانی تمدید کرده بود. با توجه به آمارهای منتشر شده، تمدید کارت‌ها در این اتاق نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴/ ۴ درصدی داشته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا