صادرکنندگان بهانه‌ای برای عدم رفع تعهدات ارزی ندارند

– صادرکنندگان بهانه‌ای برای عدم رفع تعهدات ارزی ندارند

– درحالی‌که صادرکنندگان برای رفع تعهدات خود فقط تا پایان تیرماه فرصت دارند، اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی با تسهیل روش واردات در مقابل صادرات در پی رفع مشکلات فعالان تجاری برآمده‌اند.
– به گفته واردکنندگانی که در صف تخصیص ارز برای واردات کالا و ترخیص کالاهایشان از گمرک بوده‌اند روز گذشته پیامکی مبتنی بر موافقت با تخصیص ارزشان و امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی تا تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۹ از سوی سامانه جامع تجارت ایران دریافت کرده‌اند.
متن این پیامک بدین شرح است:
– «درخواست تخصیص ارز ثبت سفارش تائید شد و تا تاریخ ۹۹/۵/۷ مهلت تأمین ارز دارد. امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی نیز تا تاریخ مذکور تمدید گردید. مقتضی است نسبت به تأمین ارز و ترخیص کالا اقدام فرمایید. این مهلت تمدید نخواهد شد.»
– واردکنندگان می‌گویند این پیامک برای کلیه کسانی که در صف تخصیص ارز بوده‌اند ارسال‌شده و امکان ترخیص کالایشان از گمرک فراهم‌شده است.
– بر این اساس, مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی که قصد دارند ارزهای خود را با استفاده از پروانه صادراتی و با روش واردات در مقابل صادرات به کشور برگردانند عملاً یک هفته تمدیدشده و آنها از روز ارسال پیامک (۹۹/۴/۲۴) تا (۹۹/۵/۷) به مدت ۱۱ روز فرصت دارند تا تعهدات خود را ایفا کنند، همچنین واردکنندگانی که در صف تخصیص ارز بوده‌اند می‌توانند نسبت به واردات کالای مدنظر و یا ترخیص کالاهای در گمرک مانده خود اقدام کند.
– به گفته فعالان تجاری این تصمیم در پی اصرار و ابزار تمایل صادرکنندگان به رفع تعهد ارزی از طریق واردات در مقابل صادرات اخذشده و با اجرایی شدن آن سیاست‌گذاران تجاری و صادراتی کشور فرصتی دوباره به صادرکنندگان برای بازگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور داده‌اند.
– بنابراین واردکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند تا ۷ مرداد سال جاری با توافق یکدیگر نسبت به خریدوفروش پروانه‌های صادراتی اقدام و نسبت به رفع تعهد ارزی و واردات کالا اقدام کنند./ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا