علاج تورم در کنترل نقدینگی

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

در حالی که اقتصاد کشور با شرایط تورم توام با رکود دست و پنجه نرم می‌کند، سیاست تیم اقتصادی دولت یازدهم به‌طور یکپارچه روی کاهش تورم قرار دارد، به‌طوری که وزیر اقتصاد نیز به تازگی قول تک‌رقمی شدن تورم را در آینده‌ای نزدیک داده است‌.
  

جهان صنعت: همچنین بانک مرکزی نیز از طریق برخی سیاست‌های انقباضی پولی و انضباط برای کاهش دادن تورم تلاش می‌کند‌.

این تلاش تا جایی پیش رفته که نرخ تورم از 40 درصد در دولت قبل به 15 درصد در دولت کنونی رسیده و این در حالی است که اکنون به قول طیب‌نیا «تورم به هسته سخت خود رسیده است» و برای کاهش هر واحد آن تلاش و همچنین روش‌های نوین‌تری نیاز است‌.

در همین راستا ولی‌الله سیف، رییش کل بانک مرکزی به خبر آنلاین گفت‌: اقتصاد در یک جمله یعنی تخصیص منابع محدود با توجه به اولویت‌ها‌. توجه به این تعریف کلاسیک و پذیرفته شده از علم اقتصاد زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که با مرور شرایط اقتصاد کشور طی سه دهه گذشته در مقاطعی از زمان منابع بسیار زیادی داشتیم وضعیت قیمت نفت خیلی خوب بوده و بودجه رقم بالایی داشته است اما ما نتوانستیم از آن فرصت‌ها درست بهره ببریم‌.

این موضوع شخصا بسیار برای من آزاردهنده است‌. به عنوان مثال در سال‌های 67 به بعد مخصوصا بعد از پذیرش قطعنامه 598 و در شرایطی که وارد مرحله بازسازی اقتصادی پیش آمده بود، منابع زیادی داشتیم اما نتوانستیم از آن شرایط و منابع برای رشد مستمر و پایدار در اقتصاد استفاده کنیم‌.

وی افزود‌: علت اصلی به اعتقاد من، بی‌نظمی بود‌. انضباط مالی یعنی تمام دستگاه‌ها و عوامل به صورت منسجم و هماهنگ در کنار هم تلاش کنند هم‌افزایی جدیدی ایجاد شود‌. وقتی تک‌تک دستگاه‌ها به صورت منفرد عمل می‌کنند و ساختار اقتصاد را می‌سازند، اندامی ساخته می‌شود که اعضای آن با هم تناسب ندارند و ظاهر بسیار زننده‌ای به وجود می‌آورد‌.

به همین خاطر در شرایط فعلی و با درس گرفتن از تجارب گذشته باید انضباط مالی را با دقت رعایت کنیم و در چارچوب برنامه منسجم و تصویب شده دولت حرکت کنیم‌.

همه ما به عنوان اعضای دولت باید هم راستا با اهداف اقتصادی دولت برنامه‌ریزی کنیم تا نتیجه نهایی حاصل شود‌. اگر چنین هماهنگی و تناسبی وجود داشته باشد، می‌توانیم متناسب با شرایط و منابع، رشد‌های قابل قبولی در اقتصاد داشته باشیم‌.

تنها در این صورت می‌توانیم با افزایش منابع، نتایج بهتری حاصل می‌شود و اگر هم منابع افزایش نداشت از همان شرایط بیشترین بهره‌برداری را داشته باشیم‌ به عبارت دیگر تمام توفیق ما بستگی به آن دارد که چقدر بتوانیم انضباط را رعایت کنیم‌.

وی درباره اولویت بانک مرکزی در دو سال گذشته توضیح داد‌: اولویت دو سال گذشته دولت در حوزه اقتصاد، تورم و خروج از رکود بوده و همچنان نیز همین است‌. این در حالی است که یکی از دستاوردهای قابل افتخار برای دولت یازدهم دستاوردهای اقتصادی است‌. همه ما به خاطر داریم روزهای اول فعالیت دولت گفته می‌شد، شرایط اقتصادی بسیار وخیم، تورم بسیار بالا، شتابان و رو به افزایش بود و در کنار آن رکود مزمن نیز وجود داشت‌.

سیف افزود‌: کارشناسان اقتصادی تایید می‌کنند که سخت‌ترین شرایط در اقتصاد زمانی است که تورم و رکود توام با هم باشند‌. سیاست‌گذار پولی در این شرایط دچار چالش‌های بزرگی می‌شود علاج تورم در کنترل نقدینگی است و اعمال سیاست‌های انقباضی اما خروج از رکود مستلزم سیاست‌های انبساطی پولی است‌.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه گفت‌: بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار پولی باید این تناقض را در دو سال گذشته حل می‌کرد، آن هم تنها در چارچوب رعایت انضباط مالی‌. دولت با در پیش گرفتن سیاست انضباط مالی توانست گام‌های اصلی و صحیح را بردارد‌.

وی همچنین تصریح کرد‌: مخصوصا با تخصیص بهینه منابع بانکی به فعالیت‌هایی که بیشترین اثر مثبت را در رشد اقتصاد ایفا می‌کند آن هم اولویت بخشیدن به تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی‌. با این روش توانستیم هم تورم را از بالای 40 به 15 درصد برسانیم و هم رشد نقدینگی را کنترل کنیم و متناسب با نیاز بخش واقعی تولید آن را تامین کنیم‌.

سیف افزود‌: این اقدامات تنها توسط بانک مرکزی انجام نشد بلکه بانک مرکزی سیاست‌ها را تعیین کرد و رعایت این انضباط توسط سایر دستگاه‌ها و اعضای دولت این نتایج مثبت را به‌بار آورد‌.

وی ادامه داد‌: اکنون در شرایطی قرارداریم که تفاهم‌های سیاسی صورت گرفته و بزودی تحریم‌ها رفع می‌شود بنابراین همکاران بانکی من باید در نظام بانکی از اکنون در تلاش باشند به سرعت اقدامات لازم را برای پر کردن این خلاء انجام بدهند و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا پیش بروند چون باید رابطه کارگزاری با بانک‌های بزرگ و پیشرفته دنیا داشته باشند و از سوی بانک مقابل انتخاب شوند برای این همکاری‌ها‌. ا

گر نظام بانکی ما نتواند خواسته‌ها و استانداردهای بین‌المللی را تامین کند شاید همکاری خوبی پانگیرد‌. به همین خاطرتیم‌هایی در حال تلاش هستند تا تحقیق در مورد فناوری‌ها، فاصله موجود را پرکنند‌.

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا