مؤدیان مکلف به وصول مالیات فروش از خریدار یا کارفرما شدند

مؤدیان مکلف به وصول مالیات فروش از خریدار یا کارفرما شدند

در جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده ۱۶ این ماده مودیان مالیاتی را مکلف کردند مالیات فروش موضوع این قانون را از خریدار یا کارفرما وصول کنند و پس از کسب مالیات پرداختی، مطابق مقررات به حساب سازمان واریز نمایند.

 بر اساس تبصره ۱ این ماده سازمان امور مالیاتی می تواند با توافق مودیان مشمول این قانون، مالیات متعلقه را همزمان با صدور صورتحساب به حساب سازمان نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.دستورالعمل اجرایی این تبصره مشتمل بر فهرست مودیانی که مشمول این حکم می شوند و نحوه پرداخت مالیاتی متعلقه با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تصویب وزیرامور اقتصادی و دارایی می رسد. مالیاتی که به این ترتیب به سازمان پرداخت می شود به حساب بستانکاری فروشنده منظور شده، و برای خریدار، در صورتی که مصرف کننده نهایی نباشد اعتبار مالیاتی به حساب می آید.

در تبصره ۲ این ماده آمده است : گمرک جمهوری اسلامی مکلف است مالیاتی کالاهای وارداتی را در زمان ترخیص قطعی و مالیات کالاهای متروکه را قبل از ترخیص نهایی، وصول و به صورت برخط به حساب سازمان واریز کند. گمرک موظف است ضمن درج اطلاعات پرداخت در پروانه های گمرکی و یا فرم های مربوط، امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی به پایگاههای اطلاعاتی ذیربط را فراهم نمایند. گمرک مکلف است در «ورود موقت» و «ورود موقت برای پردازش»، تضمینات لازم را بر اساس مقررات تبصره ماده ۵۳ قانون امور گمرکی اخذ نماید.

طبق تبصره ۳ این ماده وارد کنندگان خدمت مکلف شدند مالیات متعلقه را محاسبه و طبق مقررات این قانون پرداخت نمایند. چنانچه محل ارائه خدمت و مصرف آن در خارج از کشور باشد، مشمول این حکم نخواهد بود.

همچنین در ادامه نمایندگان با ۱۴۸ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه با ارجاع تبصره های (۳) و (۵) ماده ۱۶ این لایحه به کمیسیون در راستای بررسی بیشتر موافقت کردند.

در تبصره‌ ‌های ۳ و ۵ ماده (۱۶) آمده است:

تبصره ۳- واردکنندگان کالا از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی مکلفند کالاهای مزبور را به گمرک اظهار نمایند. گمرک موظف است از قسمتی از کالاهای اظهار شده که به موجب بند «ب» ماده (۹۰) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور «تولید داخل» محسوب می شود، فقط مالیات، و از قسمت باقیمانده که کالای وارداتی محسوب می شود، مالیات و حقوق ورودی دریافت و به حساب سازمان واریز کند.

تبصره ۵-  مالیات آب، برق و گاز با توجه به مالیات مندرج در صورتحساب (قبوض) مصرف کنندگان و همچنین نفت تولیدی و فرآورده های نفتی وارداتی و تولیدی، فقط یک بار در انتهای زنجیره تولید و توزیع آنها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (بابت و فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی)، شرکتهای پالایش نفت (بابت سایر فرآورده های تولیدی) و شرکت‌های دولتی تابع ذی ربط وزارت نفت و شرکت‌های گاز استانی و شرکت‌های تابع ذی ربط وزارت نیرو و شرکت‌های توزیع برق، آب و فاضلاب شهری و روستایی استانی بر مبنای قیمت فروش مصوب داخلی محاسبه، وصول و به حساب سازمان نزد خزانه واریز می‌گردد// خبرنگار مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا